Kanceri i zorrës së trashë, është kanceri i tretë më i përhapur si tek femrat dhe tek meshkujt, Por, sipas një studimi të ri, ky lloj kanceri pritet të mos jetë më problem. Kjo pasi që është gjetur se në vajin e kokosit gjendet një përbërës aktiv anti-kancer që... Më shumë
Këshillat më të çmendura për dobësim
Edhe pse kanë qëllimin e mirë, këshillat për dobësim nuk janë gjithmonë të mira dhe shpesh çojnë deri te efekti i padëshiruar jo-jo. Ushqimi i shëndetshëm, sporti dhe sasia e mjaftueshme e ujit të zakonshëm janë këshillat më të shpeshta me të cilat takohemi në artikujt për dieta dhe... Më shumë
Sekreti indian për heqjen e pikave të zeza në hundë (VIDEO)
Të gjithë duan të kenë një lëkurë të pastër por pikat e zeza në hundë, sikur prishin ëndrrën tonë. Arsyet janë të ndryshme por zakonisht shkaktohen te njerëzit me lëkurë më të yndyrshme. Zakonisht paraqiten në kohën e adoleshencës, gjatë shtatzëninë, menstruacioneve, menopauzës dhe varen edhe nga ushqimet që... Më shumë
Spitali Amerikan realizon ndërhyrje të veçantë kirurgjikale
Stafi i mjekeve kardiokirurge me në krye Dr.Med. Arben Kojqiqi, kirurg kardiotorakal në Spitalin Amerikan ka realizuar me sukses ndërhyrjen e veçantë kirurgjikale Riparim i Pectus excavatum, “Nuss procedure’ për herë të parë në Kosovë dhe Shqipëri, e cila u realizua në një pacient 25 vjeçar. Procedura Nuss është... Më shumë
Si ta ndaloni menjëherë kruarën nga kafshimi i mushkonjave?
Shpesh ndodh që kampet dhe piknikët që kanë filluar për argëtim të jenë shndërruar në një makth për shkak të thumbimeve nga insektet. Si pasojë e kësaj, dhimbja nuk ndalet dhe bëhet e padurueshme. Mirëpo, Nate Petley,  herbalist në Waterville, na tregon për disa ilaçe të cilat na ndihmojnë... Më shumë
Si të dalloni se cilat vitamina i mungojnë trupit tuaj!
Nëse për shkak të mungesës së vitaminave vendosni të merrni suplemente, sigurohuni që mos të tejkaloni dozën e rekomanduar ditore të vitaminave. Duhet të jeni të kujdesshëm kur dhe sa të merrni shtesat e vitaminave të ndryshme. Vitamina C Infeksionet, venat e theksuara, mavijosjet dhe gjakderdhja janë shenja të... Më shumë
Si të dini që keni humbur peshë
Është shumë frustruese të kaloni disa javë duke ngrënë vetëm ushqime të shëndetshme dhe duke bërë ushtrimi dhe në fund të ju duket se nuk keni humbur as edhe një gram. Ju mund të shihni se sa yndyrë keni humbur, por ndoshta edhe mund të fitoni masë të muskujve... Më shumë
Ja si të kujdeseni për shëndetin e fëmijëve tuaj
Pas një ditë të zënë, ju doni që fëmijëve tuaj të jua shërbeni një  darkë të shijshme. Por ju duhet që në këtë racion të shërbeni edhe perime, ndonëse fëmijët nuk i dëshirojnë shumë ato. Por ju duhet t’i bëni disa kombinime që në ushqimin e përgatitur të ketë... Më shumë
Ekspertet e ushqimit: McDonalds shkatërron organizmin (Video)
Produktet McDonald pule përmbajnë dyshuar “kancerogjen të rrezikshme” kompanitë amerikane, duke përfshirë edhe shtatë rrjete të mëdha të fast-food, duke përfshirë McDonald dhe Burger King në 28 ka qenë një padi. Një mjek i akuzuar organizatën amerikane, këto kompani shesin produktet pule përmbajnë “kancerogjene rrezikshme. ” Kolegji Amerikan i... Më shumë
Si të përfitojmë nga lëkura e perimeve
Selino, shparguj, kunguj, domate dhe bizele. Pesë perime për t’u shijuar nga fillimi deri në… lëkurën e fundit. Zgjedhja me kujdes e tyre do të thotë që do të merrni perime ku lëkura ka përqendrimin më të lartë të fibrave, por dhe të substancave aromatike, siç janë në të... Më shumë