Të ushqyerit emocional

Të ushqyerit emocional

Shendetesi 13 May, 2016, 12:49

Ushqimi mund të jetë një instrument mjaft efektiv për të qetësuar fëmijët tuaj. Në qoftë se janë të mërzitur apo janë nevrik, shumë prindër përdorin ushqimin për ti bërë ata të ndihen mirë. Mirëpo cilat janë efektet e përdorimit të ushqimit si mjet për trajtimin e mërzisë dhe stresit... Më shumë
Ja cili medikament ulë rrezikun e vdekjes nga kanceri
Metformina, një medikament i njohur zakonisht për mbrojtjen nga diabeti i tipit 2, tani sipas studimeve të fundit po del të jetë efikas edhe në uljen e rrezikut të vdekjes nga kanceri. Hulumtimet e bëra së fundmi kanë gjetur se gratë që janë të prekura nga kanceri dhe diabeti... Më shumë
Ky është vaji që i rrit dhe i trashë flokët, vetullat dhe qerpikët
Shumë njerëz e shmangin përdorimin e vajit të kastorit për flokë dhe lëkurë sepse mendojnë që është shumë ngjitës dhe i trashë. Sidoqoftë, me dozën e duhur, vaji i kastorit është ilaç i mirë dhe i lirë që trajton shumë probleme të flokëve dhe lëkurës, transmeton Telegrafi. Vaji i... Më shumë
Si ndikojnë në shëndetin tuaj pijet e gazuara!
Pijet me gaz dëmtojnë shëndetin, sidomos nëse konsumohen rregullisht. Sheqeri i pranishëm në këto pije, jo vetëm që shton peshën, por ka një sërë efektesh negative në shëndetin tonë. E njëjta gjë vlen edhe për ato pa sheqer, të njohura si pije “të lehta”. Më poshtë gjeni disa nga... Më shumë
Këto janë pesë ushqimet më të mira kundër ankthit
Sipas një raporti të ri të shkruar nga psikiatri i Shkollës Mjekësore të Harvardit, Uma Naidoo, ushqimi luan një rol të madh në menaxhimin e ankthit. Përveç një diete të balancuar, duke pirë shumë ujë dhe duke kufizuar pirjen e alkoolit dhe kafeinës, më poshtë i gjeni edhe gjashtë... Më shumë
Çfarë rekomandojnë studiuesit për një shtatzëni të shëndetshme?
Acidi folik në formë sintetike po konsiderohet si një pjesë thelbësore e një shtatzënie të shëndetshme. Grupe të ndryshme të studiuesve mjekësor, po rekomandojnë gratë shtatzëna për të marrë një sasi prej të paktën 400mg, të acidit folik çdo ditë, shkruan Huffingtonpost. Ky rekomandim po udhëzohet për të mundësuar... Më shumë
Kirurgët robotë po tregohen të suksesshëm në operacione
Kanceri i prostatës është kanceri më i zakonshëm në Mbretëri të Bashkuar, me rreth 40,000 raste të reja që diagnostikohen çdo vit. Por, ndihma për ta mundur këtë sëmundje kërcënuese për jetën është duke u bërë një formë e zakonshme nga kirurgët robotë atje. Një formë revolucionare e operacionit... Më shumë
Për humbje të peshës duhet të vraponi (FOTO)
Secili në një moment e kupton se ka nevojë për humbjen e disa kilogramëve. Kur vjen koha për të djegur kalori, vrapimi është një alternativë e shkëlqyer, transmeton Klan Kosova. Një person i cili mund të ketë 150 kile, për të djegur rreth 100 kalori ai duhet të vrapoj... Më shumë
Ja çfarë thonë studiuesit për pagjumësinë
Mungesa e gjumit për ditë të tëra, mund të ju sjellë në një gjendje që relativisht ngjanë me atë të dehjes thonë ekspertët, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova. Ata thonë se gjumi është shumë më i rëndësishëm se sa që e mendojnë shumica e njerëzve. Edhe nëse një... Më shumë
Regjimi ushqimor që dëmton njëlloj si duhani
Edhe yndyra e tepërt, frutat dhe perimet e pakta e dëmtojnë seriozisht shëndetin dhe rrisin rrezikun e tumorit, njëlloj si duhani. Është ky pretendimi i Michele Carruba, drejtor i Centro Studi e Ricerche sull’Obesità në Universitetin e Milano në Itali, president i konferencës kombëtare për ushqyerjen, e onkologëve dhe... Më shumë