Ushtrimet të cilat shpenzojnë më së shumti kalori (VIDEO)
Ushtrimet e intensitetit të fortë me të cilat mund të djegësh kaloritë dhe të forcosh barkun. Vera është shumë afër, ndërkaq rrobat e banjës në shitore gjithnjë e më shumë i nxjerrin në shitje. Mirëpo, nuk dëshiron të shkosh të blesh rroba banje derisa të mos forcosh vithet dhe... Më shumë
Këto janë pesë ushqimet më të mira kundër ankthit
Sipas një raporti të ri të shkruar nga psikiatri i Shkollës Mjekësore të Harvardit, Uma Naidoo, ushqimi luan një rol të madh në menaxhimin e ankthit. Përveç një diete të balancuar, duke pirë shumë ujë dhe duke kufizuar pirjen e alkoolit dhe kafeinës, më poshtë i gjeni edhe gjashtë... Më shumë
A duhet të heqim dorë nga kafeina, alkooli dhe sheqeri nëse duam të kemi fëmijë?
Ekspertja e pjellorisë, Zita West, shpjegon faktorët që shpejtojnë dhe ngadalësojnë procesin e të mbeturit me barrë. Studimet kanë treguar se nëse nuk konsumoni fare alkool, keni më shumë gjasa të mbeteni me barrë më shpejt, transmeton Telegrafi. West shpjegon që për ketë rast duhet të heqim dorë nga... Më shumë
A duhet të heqim dorë nga kafeina, alkooli dhe sheqeri nëse duam të kemi fëmijë?
Ekspertja e pjellorisë, Zita West, shpjegon faktorët që shpejtojnë dhe ngadalësojnë procesin e të mbeturit me barrë. Studimet kanë treguar se nëse nuk konsumoni fare alkool, keni më shumë gjasa të mbeteni me barrë më shpejt. West shpjegon që për ketë rast duhet të heqim dorë nga disa gjëra... Më shumë
Ja pse është mirë të konsumoni fasule
Edhe pse gjatë kohë përflitet se konsumi i fasules është shumë i mirë për shëndetin, sot këtij lloj ushqimi duhet ti kushtoni më shumë vëmendje për shkak të informacioneve të reja që kanë sjellur shkencëtarët. Fasulja ka vlerë të madhe energjetike dhe përmban pothuajse të gjitha aminoacidet esenciale. Pse fasulja është... Më shumë
Studimi: 25% e shtatzënive përfundojnë me abort
Një në katër shtatzani përfundojnë në abort për çdo vit, thuhet nga vlerësimet globale nga Organizata Botërore e Shëndetësise dhe Instituti Guttmacher, raporton BBC. Sipas raportit në Lancet, rreth 56 milionë aborte është dashur të zhvillohen çdo vit, dhe është shifra më e lartë që është menduar ndonjëherë. Ata... Më shumë
Cilat banane janë më të shëndetshme. Jeshile apo shumë të pjekura?
Disa njerëz preferojnë banane të papjekura, madje shumë të forta, ndërsa të tjerët preferojnë llojin e bananeve shumë të pjekura dhe me pika të zeza në lëkurë. Bananet të cilat janë shumë të pjekura, madje me pika të zeza, përmbajnë substanca që kanë veti anti-kancer. Në fakt, ekspertët thonë... Më shumë
Ushqimet e shpejta dëmtojnë trurin
Ushqimet e shpejta të dëmshme për shëndetin e fëmijëve. Konsumi i shpeshtë i ushqimeve të shpejta, të skuqura, dëmton shëndetit fizik. Studimet e fundit kanë në konkluzion se ushqimi i shpejtë dëmton edhe shëndetin tuaj mendor. Si rezultat i një ndjekjeje trevjeçare që u është bërë adoleshentëve të moshës... Më shumë
Pse është e nevojshme të dini grupin tuaj të gjakut?
Unë kam tipin O+ të gjakut dhe kam menduar se secili është në dijeni për tipin e vet të gjakut. Mirëpo pasiqë anketova disa nga miqtë e mi më doli se jo të gjithë e dinë një gjë të tillë. Bisedova me dy ekspertë të kësaj çështje për rëndësinë... Më shumë
Kategoria e njerëzve që duhet ta përdorin xhenxhefilin
Xhenxhefili është një erëz që nuk përdoret gjerësisht, megjithëse nëse do të njiheshin të gjitha dobitë e saj, përdorimi do ishte edhe më i gjerë, e sidomos për një kategori njerëzish. Personat që vuajnë nga diabeti i tipit 2, duhet ta përdorin rregullisht, pasi ndikon në uljen e sheqerit... Më shumë