Parashikimi i motit në Shqipëri
Moti i kthjellët do të mbizotëroje për ditën e hënë në pjesën më të madhe të Shqipërisë, duke përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare. Në zonën e veriut dhe kryesisht veriperëndimit mot me vranësira mesatare dhe të dendura shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët. Era do... Më shumë
Tërmeti dridhë sërish Shqipërinë
Një tjetër lëkundje tërmeti është regjistruar pas mesnatës së mbrëmshme. Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) raporton se ka regjistruar një tërmet me magnitudë 2.7. Për fat goditja nuk ka qenë e fortë dhe nuk ka asnjë raportim për dëme. Epiqendra, ndryshe nga së fundmi që ka... Më shumë
PD nis përgatitjet për zgjedhje
Demokratet kanë nisur përgatitjet për zgjedhje të parakohshme, që sipas Lulzim Bashës duhet të zhvillohen në të njëjtën ditë me zgjedhjet lokale dhe janë e vetmja rruge për zgjidhjen e krizës politike. Kryedemokrati mblodhi këtë të diel për herë të parë pas pushimeve verore ish grupin parlamentar dhe kryesinë... Më shumë
Aksident i rëndë – Kamioni përplas 21-vjeçarin me biçikletë
Një aksident ka ndodhur para pak minutash në Tiranë, në rrugën e Kavajës në Tiranë. Një kamion ka përplasur një 21-vjeçar, i cili ishte duke lëvizur me biçikletë. Ky i fundit është dërguar në spital, ndërsa shoferi është shoqëruar nga policia. Nuk dihet ende gjendja shëndetësore e çiklistit. Njoftimi... Më shumë
U zhduk në Francë, gjendet në Tiranë – historia e kosovarit që u strehua nga një familje “heroike” nga Malësia e Madhe
32-vjeçari nga Kosova Kastriot Mihalica, i zhdukur prej 16 shtatorit nga Pontarlier Francë, është gjendur këtu në Tiranë teksa qarkullonte me makinën e tij Volvo ngjyrë blu të errët me targa franceze. Ai u ndalua nga policia e kryeqytetit në gjendje të rënduar psikologjike pas denoncimit të bërë nga... Më shumë
Sërish tërmet në Durrës

Sërish tërmet në Durrës

LajmeShqipëria 25 September, 2019, 9:55

Kanë vazhduar të tjera lëkundje normale në Durrës, pas tërmetit të fuqishëm të pak ditëve më parë. Më shumë sesa të ndjera nga vetë banorët, dridhjet janë regjistruar nga agjencitë që monitorojnë veprimtarinë sizmike në vend. Më të forta se pjesa tjetër, lëkundjet ishin në orën 03:24, 04:06 dhe... Më shumë
Vetëplagoset me armë gjahu, 79-vjeçari në gjendje kritike për jetën
Një 79-vjeçar është vetëplagosur me armë gjahu. Ngjarja në fjalë ndodhi në lagjen “Sporti” në qytetin e Gramshit. Sipas policisë, shtetasi me inicialet N.Xh., është dërguar me urgjencë në spital nga familjarët e tij. Nga hetimet paraprake rezulton se armën e gjahut 79-vjeçari e ka patur me leje. Grupi hetimor... Më shumë
Alarm në Tiranë, vjen apeli i Ministrisë së Mbrojtjes
Ministria shqiptare e Mbrojtjes, u ka bërë apel qytetarëve që të mos bien pre e mashtrimeve. Ministria e Mbrojtjes u bën apel të gjithë qytetarëve që të mos mashtrohen nga lajmi që po qarkullon në disa portale, të cilat shkruajnë se në orën 23:30 është parashikuar të bjerë një... Më shumë
E frikshme: Gazetarja shqiptare përjeton tmerrin derisa po prezantonte lajmet dhe studio filloi të lëkundej
Lëkundjet e tërmetit janë ndjerë dhe në godinën e RTV Ora. Lëkundjet janë ndjerë dhe në studion e lajmeve teksa gazetarja Besmira Pelushaj po jepte edicionin e lajmeve të orës 16:00 duke krijuar dhe momente frikë. Për disa minuta gazetarët dhe të gjithë punonjësit dolën jashtë. IGJEUM thotë se... Më shumë
LAJMET E FUNDIT: 55 persona të lënduar nga tërmeti në Shqipëri
Deri tani mbi 55 qytetarë kanë mbetur të plagosur nga tërmetet e fuqishme që tronditën vendin. Mësohet se mes të lënduarve është edhe një fëmijë. IGJEUM thotë se ky është tërmeti më i fortë i regjistruar në 20-30 vitet e fundit. Situata ka krijuar panik te banorët. Mijëra qytetarë... Më shumë