Pas mjekëve, edhe infermierët shqiptarë po ikin drejt tregut europian të punës. Urdhri i Infermierit, ku ata drejtohen për të marrë vërtetimin se u është njohur e drejta ta ushtrojnë këtë profesion në vendin e tyre, kërkesë kjo e vendit pritës, raporton se viti 2017 ka shënuar ikje masive... Më shumë
Mbrëmjen e sotme një supermarket është përfshirë nga flakët në afërsi të bashkisë së Vlorës. Gjatë momentit të zjarrit biznesi ka qenë i hapur dhe në gjendje pune. Mësohet se nuk ka të lënduar, vetëm dëme materiale. Forcat zjarrfikëse po punojnë për shuarjen e zjarrit. Dyshohet se shkak i... Më shumë
Ishte viti 1989. Në Universitetin Politeknik i Tiranës (UPT) ndodhi një ngjarje historike: lidhja e parë e Shqipërisë me internetin. Katedra e informatikës në UPT realizoi një lidhje internet me Universitetin e Pizës në Itali. Ky ishte i pari hap eksperimental që e prezantoi Shqipërinë me revolucionin e internetit.... Më shumë
Mësuesit: Të ndalohet celulari në shkolla
Të kesh një celular do të thotë të komunikosh, të dërgosh mesazhe, të argëtohesh, t’u mburresh shokëve, të informohesh, të memorizosh momentet e bukura gjatë ditës, të mbash shënime, të bësh llogari e shumë e shumë gjëra të tjera. Por kjo është vetëm njëra anë e medaljes. Debatet në... Më shumë
Zbuloni nga e ka prejardhjen emri “Saranda”
Gjuhët janë tinguj e tingujt e bashkuar bëjnë fjalën e fjala e shkruar me gërma që çdo shkronjë shpreh një tingull nuk i reziston tingullit fillestar, për shkak të “Procesit” dhe duhet shumë kujdes, sepse tingujt me kalimin e shekujve tjetërsohen, ndryshojnë ose kanë të tilla tendenca. Për shembull,... Më shumë
Ish-kryeministri Sali Berisha, i ka dënuar ashpër veprimet e policisë, për arrestimin mbështetësve të opozitës që morën pjesë në protestën e 18 Dhjetorit. Përmes një postimi në Facebook, ish-kreu i qeverisë shkuan se arrestimi i protestimeve mbrëmjen e fundvitit është një akt terrori, “Arrestimet natën e Vitit te Ri... Më shumë
Rritet çmimi i ujit në Tiranë, ja tarifat e reja nga data 1 janar
Duke filluar nga muaji janar, hyjnë në fuqi tarifat e reja të ujit të pijshëm për kryeqytetin. Gjatë muajit nëntor, Enti Rregullator i Ujit miratoi kërkesën e Këshillit Bashkiak të Tiranës për rritjen me 20 lekë/m3 të tarifës për abonentët familjarë, duke e çuar në 65 lekë/m3. Gjithashtu, sipas... Më shumë
Policia e Shkodrës vuri në pranga dy vëllezër, banues në fshatin Stajkë të Bushatit. Ata dyshohen si autorë të hedhjes së një lëndë shpërthyese të prodhuar në mënyrë artizanale në oborrin e shtetasit P.P. Të arrestuarit janë Klevin Palushaj 22 vjeç dhe Paulo Palushaj 24 vjeç. “Arrestimi i vëllezërve... Më shumë
Këmba numër 46 e Edi Ramës “përfundon” në faqet e Corriere Della Sera
Takimet zyrtare të Edi Ramës me atlete bënë “zhurmë” edhe në median italiane. Corriere Della Sera shkruan për takimet e kryeministrit shqiptar dhe dhuratën ndaj Presidentit Macron. Artikulli Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe takimet zyrtare në atlete Edi Rama flet për veshjen e tij jo gjithmonë formale në takimet... Më shumë
Një ngjarje e rëndë mësohet të ketë ndodhur në datën 26, në ambientet e RTSH. Mësohet se rreth orës 11 ka pasur një përplasje fizike mes Drejtorit të Orkestrës në RTSH Sokol Toto dhe orkestrantit Briken Burgija. Ngjarja ka ndodhur dhe në prani të disa dëshmitarëve dhe drejtorit të... Më shumë