“21 janari” qeveria shqiptare jep të tjera lekë për familjen e Ziver Veizit dhe Hekuran Dedës
Familjarët e 4 personave të vrarë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” më 21 janar të vitit 2011 fituan një betejë tjetër ndaj shtetit. Sot qeveria shqiptare ekzekutoi vendimin e Gjykatës së Strasburgut për 109 mijë euro dëmshpërblim për familjarët e Ziver Veizit dhe Hekuran Dedës. 39 mijë euro shkojnë... Më shumë
Kush është prokurori që do të drejtojë organin e akuzës për Tiranën?
Kryeprokurorja e Përkohshme Arta Marku, ditën e sotme emëroi në detyrën e kreut të Prokurorisë së Tiranës, Dritan Reshkën. Reshka zëvendëson në këtë detyrë, Petrit Fushën, i cili e mbajti këtë post për rreth katër vjet. Ai ka mbajtur disa detyra të rëndësishme në organin e akuzës, ndërsa në... Më shumë

Grabitet me armë banka në Laç

Shqipëria 29 December, 2017, 18:09

Një bankë e nivelit të dytë është grabitur në qytetin e Laçit. Ngjarja sapo është raportuar në polici dhe pritet të mësohen më tej detaje rreth grabitjes. Të mbërritura në vendngjarje, uniformat blu kanë rrethuar zonën duke vendosur perimetrin e sigurisë. Dyshohet se kanë qenë disa persona të armatosur... Më shumë
Rrëfimi i shqiptarit të kthyer nga Gjermania: Të kërkosh azil është kohë e humbur!
Që ti nuk gjen punë, që ke situatë të vështirë ekonomike, që je 20 vjeҫ dhe kërkon të kesh një të ardhme më të mirë – të gjitha këto për autoritetet gjermane nuk janë arësye për të marrë azil. Qyteti bavarez Kitzingen, me kullën e famshme Faltertrum, ku sipas... Më shumë
Skandali i byzylykëve elektronikë, Gjykata urdhëron prokurorinë të nisë hetimet
Gjykata e Tiranës urdheron prokurorine qe te regjistroje procedimin penal per çështjen e byzylykeve elektronike, pas ankimit nga Ministria e Drejtesise. Vendimi vjen dy ditë pasi Prokuroria e Tiranës vendosi mos fillimin e hetimeve për skandalin e byzylykëve të mbikëqyrjes elektronike që përdoret për të dënuarit. Një ditë më... Më shumë
Teksa kanë mbetur edhe dy ditë nga nata e ndërrimit të viteve, dyqanet e fishekzjarrëve në tregjet e Tiranës po mirëpresin blerësit e parë. Fishekzjarrët janë një nga elementët e festave të fundvitit dhe parapëlqehen shumë nga fëmijët. Në tregun e Medresesë, çmimi i një fishekzjarri varionte nga 500... Më shumë
Rritja ekonomike nis të “ngecë”, INSTAT: “Fajin” e pati kriza energjitike
Veç pasojave negative në buxhet, kriza energjetike ka dëmtuar edhe rritjen ekonomike. Instituti i Statistikave raportoi se pas dy tremujorësh me rritje 4 për qind, prodhimi kombëtar u rrit më ngadalë në tremujorin e tretë. “Produkti i Brendshëm Bruto në tremujorin e tretë të vitit 2017 vlerësohet me rritje... Më shumë
Tregtarët në Tiranë: Shitjet e fishekzjarrëve kanë rënë ndjeshëm
Teksa kanë mbetur edhe dy ditë nga nata e ndërrimit të viteve, dyqanet e fishekzjarrëve në tregjet e Tiranës po mirëpresin blerësit e parë. Fishekzjarrët janë një nga elementët e festave të fundvitit dhe parapëlqehen shumë nga fëmijët. Në tregun e Medresesë, çmimi i një fishekzjarri varionte nga 500... Më shumë
Skandali i byzylykëve elektronikë, Gjykata urdhëron prokurorinë të nisë hetimet
Gjykata e Tiranës urdheron prokurorine qe te regjistroje procedimin penal per çështjen e byzylykeve elektronike, pas ankimit nga Ministria e Drejtesise. Vendimi vjen dy ditë pasi Prokuroria e Tiranës vendosi mos fillimin e hetimeve për skandalin e byzylykëve të mbikëqyrjes elektronike që përdoret për të dënuarit. Një ditë më... Më shumë
Kërkoi lirimin nga qelia, merret vendimi për gjyqtarin e miliona lekëve të pajustifikuara
Gjykata e krimeve të rënda ka lënë në qeli gjyqtarin Shkëlqim Miri, pasi ky i fundit ishte bërë kërkesë që të ligej i lirë. Vendimi erdhi pas përfundimit te ekspertizës mjeko ligjore, bërë me kerkesë të mbrojtjes, sipas të cilës, Shkëlqim Miri ishte i semure dhe duhet te lirohej.... Më shumë