Policia e Shtetit mori një sërë masash shtesë me rastin e festës së ndërrimit të viteve. Njësia Antieksploziv e RENEA-s, duke përdorur qentë antieksploziv, gjatë orëve të pasdites së datës 31 Dhjetor 2017 kanë kontrolluar parkingun e nëndheshëm në sheshin ‘Skënderbej’, ku pati festime, shkruan lapsi.al. Ky shesh më... Më shumë
Si do të jetë java e parë e Janarit, ky është parashikimi i motit për Shqipërinë
Java e parë e Janarit ka nisur me një luhatje temperaturash. Ditët e para të vitit 2018 sjellin rritje të lehtë në të dy ekstremumet, por e marta nuk sjell ndryshime të ndjeshme të tyre; ekstremumet termike do luhaten nga -3°C mëngjesi në zonat malore deri në vlerat 13... Më shumë
2017-ta i solli Shqipërisë një marrëveshje historike, ose të paktën si e tillë shihet e interpretohet reforma në drejtësi. Në sitën e hetimit për korrupsion do të kalojnë të gjithë politikanët drejtues nga 1991 e deri më sot. Por cilat janë pritshmëritë për vitin 2018? DW e nis pikërisht... Më shumë
Sa vite i duhen një shqiptari për të bërë një milion dollarë?
1 milion dollar, shumë njerëz as nuk i kanë parë dhe as nuk i kanë përfytyruar. Imagjinoni kartëmonedha me prerje prej 100 dollarësh të bëra bashkë, që e kalojnë lartësinë një metër dhe peshojnë mbi 10 kilogramë. Për të bërë bashkë kaq shumë para, mesatarisht një shqiptari do t’i... Më shumë
Kërcënohet me jetë 40 vjeçari
Kërcënimet dhe kanosjet në telefon mesa duket vijojnë ende të jenë shqetësim. Kështu I ka ndodhur së fundmi një 40 vjeçari nga Tirana, i cili ka denoncuar në polici telefonatat kërcënuese që ka marrë për jetën. Policia njofton pikërisht se  më datë 29.12.2017, shtetasi P.GJ, vjeç 40, banues në... Më shumë
Viri i Ri në terr, plumba ndaj nënstacionit në Tiranë
Një nga incidentet e natës së ndërrimit të viteve ka qenë goditja me armë e linjës 110 kilovolt pranë zonës së Babrrusë në Tiranë. Sipas autoriteteve, incidenti ka ndodhur rreth orës 20:00 të datës 31 dhjetor dhe në vendngjarje janë gjetur gëzhoja armësh. Për pasojë mbetën pa energji elektrike... Më shumë
25 milionë euro më shumë: Të gjitha taksat e reja të 2018-s
Shqiptarët e nisin ditën e sotme me numërimin pas për 25 milionë euro që do të dalin nga xhepat e tyre përgjatë gjithë vitit 2018 si taksa shtesë me paketën e fundit fiskale, ku peshën më të madhe do ta zërë taksa e rritur e pronës. Shqiptarët e nisin... Më shumë
Rritet çmimi i cigareve, kaq do të paguajnë tani shqiptarët për një pako
Nga sot, qytetarët do të paguajnë me 7 lekë më shtrenjtë 1 paketë duhan. Ky është vetëm një nga ndryshimet që sjell paketa fiskale 2018. Niko Lera, drejtor i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave thotë se sektori që gëzon më shumë lehtësi fiskale është turizmi, me qëllim zhvillimin... Më shumë
Cila është kërkesa e Greqisë për Shqipërinë?
Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos, është ndalur sërish në problematikat e marrëdhënieve të vendit të tij me Shqipërinë. Në një mesazh me rastin e vitit të ri, Pavlopulos ka nënvizuar se në marrëdhëniet me fqinjët janë përcaktues katër parametra, mes të cilave edhe respektimi i të drejtës së pronësisë... Më shumë
Rrëfimi i vëllait: Si e zhdukën shërbyesen që helmoi Mehmet Shehun
Duro Shehu, vëllai i ish-kryeministrit të vetëvrarë në rrethana të dyshimta, jeton prej vitesh në Kanada. Qysh nga koha kur është sistemuar aty, çdo 18 dhjetor pret vizita në nderim të vëllait, që ndërroi jetë në dhjetorin e largët të vitit 1981. Pavarësisht se atje larg janë të paktë... Më shumë