Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu ka reaguar lidhur me zhvillimet politike në Kosovë, ku është tentuar që të shfuqizohet Gjykata Speciale. Në një status në faqen e tij të ‘Facebook’-ut Shehu paralajmëron se nëse do të ndodhte diçka e tillë, do të ishte po i njëjti rasti si... Më shumë
Përveç disa ndërhyrjeve të pjesshme, institucioni më i madh muzeor, me gjithë problematikat e tij si në gjendjen fizike edhe në linjën historike, do ti nënshtrohet rikonstruksionit. Me këtë fjalë drejtori Dorian Koçi nuk nënkupton një mbyllje të përkohshme të Muzeut Historik Kombëtar. Ndërhyrja nuk do të jetë vetëm... Më shumë
Ish-deputeti i zgjedhur me siglën e Partisë Demokratike dhe i larguar prej saj, Mhill Fufi, pas hetimit të thelluar të Prokurorisë së Përgjithshme, ka rezultuar se nuk ka pasur dënime jashtë të territorit të Shqipërisë. Më këtë konkluzion të Prokurorisë, ish-deputeti i Kuvendit, Mhill Fufi, nuk rrezikon të shkarkohet... Më shumë
Një 21 vjeçare është denoncuar e zhdukur nga babai i saj. Ngjarja ka ndodhur në Fier, ku sipas policisë 43 vjeçari me iniciale S.B., ka bërë denoncimin duke thënë se vajza e tij M.B 21 vjeç, që prej datës 27 dhjetor ka ikur nga banesa dhe nuk është parë... Më shumë
Qeveria i hapi rrugë 28 institucioneve që të kenë akses në verifikim online të gjendjes gjyqësore për individët që duhen të pajisen me këtë shërbim. Ky vendim u mor të premten duke u botuar edhe në fletoren Zyrtare. Institucionet që kanë akses janë zyra e presidentit të Republikës, Kuvendi,... Më shumë
30 dhjetori e ka gjetur Tiranën nën pushtetin e një trafiku të rënduar rrugorë. Veçanërisht në rrugët dalëse nga kryeqyteti, radha e automjeteve ka qenë e konsiderueshme, duke bërë që të kalohen pritje të gjata në trafik. Në këtë video të filmuar nga Express në zonën e Unazës së... Më shumë
Zbatimi tërësor i Reformës në Drejtësi përbën një nga sfidat kryesore të vitit 2018. Në institucionet e reja që pritet të formohen për llogari të reformës, pritshmëria më e lartë publikë është për SPAK, strukturën e veçantë që do të hetojë dhe vendosë para përgjegjësisë politikanët dhe zyrtarët e... Më shumë
Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar përfundimin e 3 muajve të aksionit antiinformalitet. Tatimet kanë bërë të ditur edhe disa nga rezultatet kryesore të aksionit si dhe ecurinë e procesit të faljes fiskale, i cili mbyllet sot. Si rezultat i këtij procesi shuma e detyrimit të falur është... Më shumë
Paratë e hashashit dhe turizmi, si euro zbriti në nivelin më të ulët në 9 vjet
Euro e mbylli 2017-n në nivelin e 133 lekëve, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, teksa mesatarja për gjithë vitin arriti në 134.1 lekë. Ky është niveli më i ulët në 9 vjet, që prej 2009-s, kur monedha e përbashkët u këmbye mesatarisht me 132.1 lekë. Më pas... Më shumë
Deputeti i Partisë Demokratike Eduard Halimi denoncoi sot një skandal që po ndodh me banorët e Kuçovës, të cilet edhe pse në prag feste, nuk kanë marrë ndihmën ekonomike dhe shpërblimin e invalidit. Bëhet fjalë për 320 familje dhe 730 invalidë. “Qeveria e pashpirt i refuzon bukën e gojës familjeve... Më shumë