Kërpaçi: Policët më dhunuan edhe pse iu thashë se jam deputete
Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Florida Kërpaci, të hënën në një lidhje të drejtpërdrejtë për emisionin ‘Opinion’, ka treguar për mënyrën se si u dhunua nga Policia e Shtetit. Kërpaci tha se ishte një moment ku u drejtua drejt Kuvendit, ndërsa përpara kishte një zonjë të shtrirë pa... Më shumë
Ndryshon Edi Rama: Veshje formale në takim jo-formal
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili njihet për eksperimente më veshjen e tij, shpeshherë edhe jashtë protokollit, sonte është treguar formal në darkën jo formale të shtruar në Bruksel nga Mogherini. Në këtë darkë jo formale e cila është shtruar në Bruksel nga Federica Mogherini për 6 kryeministrat... Më shumë
“Je kapur në bordello burrash në Brazil!” Bushati i kthen përgjigje Sali Berishës
Një vit më parë ish kryeministri Sali Berisha do të deklaronte se Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ishte fotografuar në Brazil teksa shkonte në një bordello për meshkuj. Sot, një vit më vonë vetë Ditmir Bushati ka dhënë një përgjigje për këtë akuzë të rëndë. I ftuar në emisionin... Më shumë
Reshjet e dendura të borës bllokojnë Vlorën
Gjatë orës së para të mbrëmjes së sotme qafa e Llogarasë në Vlorë është përfshirë nga reshje të dendura dëbore. Policia e Vlorës sqaron se për shkak të densitetit të lartë të dëborës në Qafën e Llogarasë, automjetet qarkullojnë me vështirësi. “Bëjmë me dije se është ndërprerë lëvizja e... Më shumë
Protesta e opozitës bën jehonë në mediat e huaja, ja çfarë shkruajnë “AP” e “Reuters”
Agjencitë ndërkombëtare të lajmeve kanë pasqyruar gjerësisht dhunën në protestën e opozitës kundër zgjedhjes së Prokurorit të përgjithshëm të përkohshëm. Mediat e huaja shkruajnë se në protestë morën pjesë 3 mijë persona dhe disa prej tyre u lënduan. Agjencitë ndërkombëtare të lajmeve kanë raportuar situatën e tensionuar brenda dhe... Më shumë
A do t’i dorëzojnë mandatet deputetët e opozitës?
Ish-kryeministri Sali Berisha, menjëherë pas përfundimit të seancës plenare, ju bëri thirrje të gjithë deputetëve opozitarë që të djegin mandatet. I pyetur rreth kësaj çështjeje në edicionin e lajmeve në Syri.net, deputeti Flamur Noka, tha se të gjitha opsionet mbeten të hapura. ‘Ua thashë që të gjitha opsionet janë... Më shumë
Shqipëria rast i rrallë në Evropë, zbuloni për çfarë bëhet fjalë
Mishi i viçit dhe i lopës zë 45.8% të prodhimit vendas të mishit në Shqipëri, thonë të dhënat e fundit të publikuara nga Eurostat. Në vend të dytë ndjek mishi i derrit, që zë 33.3% të totalit të mishit të prodhuar në vend gjatë 2016-ës. Në vend të tretë... Më shumë
Zbulohet dokumenti që kompromenton kryeprokuroren e sapozgjedhur
Arta Marku e zgjedhur sot në krye të Prokurorisë së Përgjithshme me 69 vota të Partisë Socialiste rezulton e kallëzuar penalisht në korrik të vitit 2008. Lapsi.al dispozon dokumentin që e fakton këtë gjë. Prokurorja e Shkodrës akuzohet për tre vepra penale pas një inspektimi të bërë nga Ministria... Më shumë
Vrasja e 32-vjeçarit në Shkodër, flasin dëshmitarët (Video)
Një ditë pas vrasjes së 32-vjeçarit Angjelin Shkami në Shkodër, policia ende nuk ka gjurmë të autorëve. Megjithëse ngjarja ndodhi në mes të ditës dhe në një zonë ku ka lëvizje, duket se vrasësit janë zhdukur në ajër. E policinë nuk janë duke e ndihmuar as dëshmitarë. Për shkak... Më shumë
Si e përsekutuan komunistët shqiptarë austriaken De Corvin?
Blakna De Corvin ishte vajza e një diplomati austriak dhe gruaja e Adem Balliçit, i akuzuar në kohën komuniste si një “agjent” i armikut “imperialist”. Ish drejtuesi i arkivit në Ministrinë e Brendshme Kastritot Dervishi ka publikuar historinë e torturimit e rrahjeve që ka përjetuar De Corvin nga duart... Më shumë