Këto mjete duheshin në këto ditë përmbytjesh më shumë se kurrë (FOTO)
Në ditë si këto kur përmbytjet po bëjnë namin dhe kur Forcat e Armatosura dhe ato të Mbrojtjes Civile, janë të “gjymtuara” për t’u ardhur në ndihmë popullsisë civile, pasi kanë skarcitet dhe mungesa të konsiderueshme mjetesh, kujtohemi për ato që nuk janë më. Shumë mjete ushtarake teknologjike dhe... Më shumë
Në ditën kur Shqipëria vazhdon të jetë nën ujë dhe të vuajë pasojat e përmbytjeve të mëdha, kryeministri Edi Rama, ka postuar në llogarinë e tij në Facebook, një video të momentit të shpëtimit nga vdekja të qytetarëve nga ekipet e kërkim-shpëtimit. Në postimin e tij, Rama vlerëson lart... Më shumë
Presidenti i Malit të Zi, Dushko Markoviq, i ka ofruar ndihmë materiale dhe teknike Shqipërisë e vila po përballet me përmbytje të mëdha. “Qeveria dhe institucionet e Malit të Zi do t’ju dalin në ndihmë në kufij të mundësive”, ka porositur Markoviq kolegun e tij shqiptar, Edi Rama. Markoviq... Më shumë
Meta ndjek nga afër punën e Forcave të Armatosura
Kreu i Shtetit Ilir Meta ishte në fshatin Ferraz të Levanit ku është takuar me grupet e Emergjencave Civile dhe Forcat e Armatosura, për të parë nga afër situatën e rënduar të përmbytjet në këtë zonë. Meta u njoh nga afër me punën që po bëhet në këtë qytet,... Më shumë
Rama: Të identifikohen dëmet nga përmbytjet
Në mbledhjen e radhës të Komitetit të Koordinimit dhe Menaxhimit të Emergjencave Civile, Kryeministri Edi Rama tha se megjithëse reshjet e shiu ishin me një intensitet më të madh se dy vite më parë, dëmet e shkaktuara janë më të reduktura. “Reshjet kanë qenë të dendura dhe më të... Më shumë
Dalja e Vjosës nga shtrati ka sjellë përmbytje masive në Vlorë e Fierë. Report Tv sjellë pamje ekskluzive me dron, ku duket qartë që uji ka pushtuar të gjithë zonën. Niveli i ujit ka arritur deri në dy metër, ku mjaft problematike situata paraqitet në Novoselë pasi gati çdo... Më shumë
Mbushet liqeni i Fierzës pas përmbytjeve në Shqipëri
Reshjet e mëdha gjatë ditëve të fundit kanë rritur me 25 për qind rezervën hidrike të vendit duke zbutur krizën energjetike që Shqipëria po kalon prej fillimit të vitit. Ministria e Energjisë raportoi se në mesditën e së shtunës rezerva hidrike në kaskadën e Drinit arriti në 572 giga... Më shumë
Temperatura nën zero, çifti shqiptar jeton në kuti kartoni
Rastet e emigrantëve shqiptarë që shkojë në një nga vendet e Bashkimit Evropian, për të kërkuar azil janë të shumta. Ata atje mund të përballen me situata të vështira, pasi konsiderohen si persona të ardhur nga një vend i sigurt i origjinës. Kështu shumë prej tyre janë depërtuar për... Më shumë
Ja sa është numri i shqiptarëve që punojnë në Itali (Video)
Shqiptarët janë komuniteti më i madh i huaj në forcën punëtore të Italisë. Instituti italian i Sigurimeve Shoqërore raportoi se aktualisht në Itali janë 250 mijë shqiptarë të punësuar në mënyrë të rregullt, të cilët paguajnë taksa dhe sigurimet shoqërore. Sipas të dhënave, pas shqiptarëve në vendin e dytë... Më shumë
LSI: Të shpallet gjendje e jashtëzakonshme
Lëvizja Socialiste për Integrim kërkon të shpallet gjendje e jashtëzakonshme për situatën e krijuar në vend si pasojë e reshjeve të dendura. Kryetarja e kësaj partie, Monika Kryemadhi, nëpërmjet një postimi në Facebook thotë se qeveria shqiptare duhet të mobilizojë fonde financiare, ndihma ushqimore, dhe logjistikën e duhur që... Më shumë