Demokratët po hasin kohët e fundit probleme ekonomike, gjë që ka detyruar kreun e PD-së, Lulzim Basha, të bëjë disa shkurtime në administratën e partisë.  Basha është munduar që përmes këtyre shkurtimeve të mos cenojë ecurinë e punës në administratën e PD-së, por duket se ai e ka pasur... Më shumë
Kryeprokurorja Marku merr mbështetje nga ambasadori amerikan Donald Lu
30 minuta ka zgjatur takimi mes ambasadorit amerikan Donald Lu dhe kryeprokurores së Përkohshme, Arta Marku ditën e sotme në ambientet e Prokurorisë së Përgjithshme. Nga se bëhet e ditur, Lu i ka dhënë mbështetje të plotë, për çdo veprim që do të marrë Marku, në goditjen e krimit... Më shumë
Revista suedeze: Shqipëria, vendi më i mirë turistik për vitin 2018
Vagabond është revista më e madhe e Suedisë për udhëtime dhe ka listuar 35 destinacione në gjashtë kategori: vendet më të mira, qytetet më të mira, aventurën më të mirë, më të mirët e diellit dhe banjot, udhëtimet më të mira ushqimore dhe udhëtimin më të mirë buxhetor, ku... Më shumë
Kartolina nga Sheshi Skënderbe

Kartolina nga Sheshi Skënderbe

Shqipëria 21 December, 2017, 10:42

Një kartolinë nga sheshi Skënderbeji, në Tiranë, i stolisur për Festat e Fundvitit. Sheshi i përuruar më 10 qershor 2017, përfaqëson një ndërthurje mes pjesës së ngurtë dhe asaj të gjelbër dhe pyllëzuar, duke ruajtur fort simbolikat kombëtare dhe historike që mbart. Ndërkohë për festat e fundvitit, Sheshi Skënderbej... Më shumë
Policia e Shkodrës ka vënë në pranga ditën e djeshme një 29-vjeçar, si dhe ka shpallur në kërkim dy të tjerë. Siç bëhet e ditur, i arrestuari është Luigj Staka, 29 vjeç, banues në lagjen Perash, Shkodër. Arrestimi i tij u bë pasi në lagjen Ahmet Haxhia, Shkodër, i... Më shumë
Bllokohet pika kufitare e Qafë-Thanës për një orë
Policia Kufitare e Migracionit në Korçë bën me dije se ditën e sotme do të ketë pezullim të hyrje-daljeve drejt shtetit të Maqedonisë për shkak të një protesta që do të zhvillohet në këtë vend. Në njoftimin e shpërndarë për media, policia Kufitare sqaron se puna e doganës së... Më shumë
Ngjarje tragjike në Greqi, shqiptari hidhet para trenit
Një shqiptar i ka dhënë fund jetës ditën e djeshme në Greqi, në një mënyrë tragjike. Siç bëhet e ditur, shqiptari, emri i të cilit ende nuk është bërë publike nga autoritetet greke, është hedhur në shinat e treni, në stacionin ‘Omonia’, duke gjetur vdekjen e menjëhershme. Ende nuk... Më shumë
Kthjellimet dhe temperaturat e ulëta dominojnë pjesën më të madhe të territorit, por orët e para të ditës do të kenë mjegull dhe vranësira kalimtare në zonat jugore dhe lindore. Pjesa e dytë e ditës, por edhe orët në vijim deri mëngjesin pasardhës, e mbajnë territorin shqiptar nën pushtetin... Më shumë
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Devoll, ku një e moshuar ka vdekur si pasojë e flakëve. Policia e Korçës bën me dije se ngjarja e rëndë ka ndodhur në  fshatin Bitinckë-Devoll, ku viktima është 85-vjeçarja me iniciale Sh.B. Pasi është lajmëruar nga banorët, policia... Më shumë
Një parashikim i frikshëm për Shqipërinë… do vuajmë për ujë deri në vitin 2040!
Që në shkollën fillore, shqiptarët kanë mësuar se Shqipëria është njëri ndër territoret më të pasura me burime ujore në Evropë, por duket se shqiptarët do duhet të mos harrojnë se pavarësisht kësaj “mrekullie”, gjasat janë që edhe për 20 vitet e ardhshme do të vuajnë për uë të... Më shumë