Shqipëria rast i rrallë në Evropë, zbuloni për çfarë bëhet fjalë
Mishi i viçit dhe i lopës zë 45.8% të prodhimit vendas të mishit në Shqipëri, thonë të dhënat e fundit të publikuara nga Eurostat. Në vend të dytë ndjek mishi i derrit, që zë 33.3% të totalit të mishit të prodhuar në vend gjatë 2016-ës. Në vend të tretë... Më shumë
Arta Marku e zgjedhur sot në krye të Prokurorisë së Përgjithshme me 69 vota të Partisë Socialiste rezulton e kallëzuar penalisht në korrik të vitit 2008. Lapsi.al dispozon dokumentin që e fakton këtë gjë. Prokurorja e Shkodrës akuzohet për tre vepra penale pas një inspektimi të bërë nga Ministria... Më shumë
Një ditë pas vrasjes së 32-vjeçarit Angjelin Shkami në Shkodër, policia ende nuk ka gjurmë të autorëve. Megjithëse ngjarja ndodhi në mes të ditës dhe në një zonë ku ka lëvizje, duket se vrasësit janë zhdukur në ajër. E policinë nuk janë duke e ndihmuar as dëshmitarë. Për shkak... Më shumë
Si e përsekutuan komunistët shqiptarë austriaken De Corvin?
Blakna De Corvin ishte vajza e një diplomati austriak dhe gruaja e Adem Balliçit, i akuzuar në kohën komuniste si një “agjent” i armikut “imperialist”. Ish drejtuesi i arkivit në Ministrinë e Brendshme Kastritot Dervishi ka publikuar historinë e torturimit e rrahjeve që ka përjetuar De Corvin nga duart... Më shumë
Ministri grek Kotzias përshëndet vendimin e Shqipërisë për varrezat e ushtarëve grekë
Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias e ka quajtur sot vendimin e qeverisë shqiptare, për të financuar plotësisht një operacion të kërkimit dhe rivarrosjes së ushtarëve grekë, të rënë në Shqipëri gjatë luftës italo-greke, një hap shumë pozitiv. Sipas kreut të diplomacisë greke, ky akt pason vendimin e... Më shumë
Deklarata e Ambasadës Amerikane, Alibeaj: Jam i habitur
Deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj është shprehur i habitur me deklaratën e Ambasadës amerikane që deklaroi se reforma në drejtësi po zbatohet dhe se populli shqiptar nuk duhet të habitet që politikanët e tyre po luftojnë njëri-tjetrin. “Une habitem nga një deklaratë e tillë, sepse ajo farsë duhej të... Më shumë
Ambasada e SHBA-ve në Tiranë: Dhuna e papranueshme
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, ka nëpërmjet një reagimi ka thënë se mbështesin të drejtën e qytetarëve për të protestuar paqësisht, por dëmtimi i pronës publike, hedhja e granatave tymuese në Parlament dhe dhuna nuk janë të pranueshme. Ambasada e Shteteve të Bashkuara nëpërmjet reagimit... Më shumë
Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim do të dalin në protesta për të kundërshtuar zgjedhjen e kryeprokurorit të përkohshëm nga ana e mazhorancës. Ky është vendimi i marrë nga këto dy forca politike pas mbledhjes së përbashkët të grupeve parlamentare, të zhvilluar në selinë e Partisë Demokratike, menjëherë... Më shumë
Kejdi Mehmetaj: Si më goditi në Kuvend deputeti i PS
Zgjedhja e kryeprokurores së re të përkohshme, Arta Marku nga mazhoranca u shoqërua me tensione në Kuvend, ku nuk kanë munguar as përplasjet mes deputeteve të mazhorancës dhe opozitës. Deputetja e LSI, Kejdi Mehmetaj i ka marrë kartën e votimit deputetit të PS Bujar Çela, ndërsa mediat shkruan se... Më shumë
Reagon për herë të parë Edi Rama pas protestës së opozitës së bashkuar
E ka quajtur një tentativë për të bllokuar reformën në drejtësi, protestën që opozita e bashkuar mbajti këtë të hënë para Parlamentit, për të penguar procesin e zgjedhjes së prokurorit të ri të përgjithshëm me mandat të përkohshëm. Pas votimit në Kuvend vetëm me votat e mazhorancës, kryeministri Edi... Më shumë