Në 27 shkolla sot nuk mbahet mësim për shkak të motit
Sot është një ditë e zakonshme dhe të gjithë nxënësit duhet të shkojnë në shkollë, por në 27 institucione arsimore në Shqipëri nuk do të fillojë mësimi. Shkak janë bërë dëmtimet nga moti i keq që përfshiu vendin ditët e fundit. Njoftimi u bë një ditë më parë nga... Më shumë
Pas përmbytjeve, vjen një lajm i mirë për motin në Shqipëri
Duke filluar nga pasditja e sotme pritet që moti të përmirësohet në Shqipëri, pas përmbytjeve të shumta që përfshinë pothuajse të gjithë Shqipërinë. Parashihet që sot pjesa më e madhe e vendit të mbetet me vranësira dhe reshje të përkohshme shiu, ndërsa parashihet dëborë në zonat malore. Në mesditë... Më shumë
Para për t’u kthyer në atdhe, Gjermania nxit azilkërkuesit
Emigrantëve që nuk u iu dha azilin, Gjermania do t’u japë nga 1000 deri në 3000 euro ndihma financiare që të riintegrohen në vendet e tyre të origjinës. E megjithatë, të gjithë ata që duan të përfitojnë kanë kohë deri më 28 shkurt për të kërkuar ndihmat. Siç raporton... Më shumë
Foshnja 3 muajshe i mbijeton përmbytjeve
Një foshnje 3 muajshe ia ka dalë t’i mbijetojë furisë së motit, por edhe sëmundjeve pasi iu përmbyt banesa. Sot mjekët e Urgjencës Kombëtare Mjekësore që e vizituan para pak minutash, konfirmuan gjendjen e mirë shëndetësore. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri të ditur se në periferi të... Më shumë
Si pasojë e eksplozivit hidhet në erë makina e biznesmenit në Tiranë
Makina e një biznesmeni është hedhur në erë sot në Tiranë, pas shpërthimit të një sasie të konsiderueshme eksplozivi, e aktivizuar në distancë. Ngjarja ndodhi në orën 09:45, në afërsi të Liqenit të Thatë, kur mjeti në pronësi të biznesmenit 42-vjeçar, Ndok Rajta, i cili kishte një aktivitet në... Më shumë
Gjendet i vdekur 26 vjeçari pas përmbytjeve në një kanal
Ditën e sotme, në fshatin Barbullush Shkodër, është gjetur nga kalimtaret në një kanal kullues, trupi i pajetë i një personi i seksit mashkull. Menjëherë në vendngjarje kanë mbërritur shërbimet policore ku kanë konstatuar se viktima është R.B. 26 vjeç, banues në Barbullush, i cili është dërguar në Morgun... Më shumë
Këto mjete duheshin në këto ditë përmbytjesh më shumë se kurrë (FOTO)
Në ditë si këto kur përmbytjet po bëjnë namin dhe kur Forcat e Armatosura dhe ato të Mbrojtjes Civile, janë të “gjymtuara” për t’u ardhur në ndihmë popullsisë civile, pasi kanë skarcitet dhe mungesa të konsiderueshme mjetesh, kujtohemi për ato që nuk janë më. Shumë mjete ushtarake teknologjike dhe... Më shumë
Në ditën kur Shqipëria vazhdon të jetë nën ujë dhe të vuajë pasojat e përmbytjeve të mëdha, kryeministri Edi Rama, ka postuar në llogarinë e tij në Facebook, një video të momentit të shpëtimit nga vdekja të qytetarëve nga ekipet e kërkim-shpëtimit. Në postimin e tij, Rama vlerëson lart... Më shumë
Presidenti i Malit të Zi, Dushko Markoviq, i ka ofruar ndihmë materiale dhe teknike Shqipërisë e vila po përballet me përmbytje të mëdha. “Qeveria dhe institucionet e Malit të Zi do t’ju dalin në ndihmë në kufij të mundësive”, ka porositur Markoviq kolegun e tij shqiptar, Edi Rama. Markoviq... Më shumë
Meta ndjek nga afër punën e Forcave të Armatosura
Kreu i Shtetit Ilir Meta ishte në fshatin Ferraz të Levanit ku është takuar me grupet e Emergjencave Civile dhe Forcat e Armatosura, për të parë nga afër situatën e rënduar të përmbytjet në këtë zonë. Meta u njoh nga afër me punën që po bëhet në këtë qytet,... Më shumë