Këta janë të famshmit shqiptarë me lidhje familjare
Opinion.al muaj më parë ju ka prezantuar lidhjet familjare mes disa personazheve të famshëm, edhe këtë herë po sjell disa personazhe të tjerë të njohur shqiptarë, që kane lidhje gjaku me njeri-tjetrin. Ndoshta juve nuk e keni ditur, por personazhet e famshëm shqiptarë që do ju sjellim më poshtë... Më shumë
Deklaratë e fortë/ “Në përmbytjet e vitit 2010 helikopterët u përdorën si taksi për politikanët”
Dalin shifrat e para të tre ditëve të përmbytjes së madhe. Bekim Murati, drejtor i Koordinimit të Prefekturave në Ministrinë e Brendshme bën publikë bilancin e dëmeve dhe angazhimin e shtetit për përballimin e tyre. I ftuar në emisionin “Debate në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Murati deklaroi se... Më shumë
4.715 banesa dhe 41 biznese të dëmtuara, 10.622 hektarë të përmbytur, 5.526 hektarë të tjerë ku ka prani të lartë uji. 27 shkolla ende të papërdorshme dhe 65 ura të prishura ose të dëmtuara. Shifrat e dhëna dje zyrtarisht në Komitetin e Emergjencave Civile të kujtojnë një buletin lufte,... Më shumë
Në fillim të këtij viti, qeveria shpërndau 61 ekskavatorë të rinj për bashkitë e vendit, të cilat sipas kryeministrit do garantonin ujitjen e tokave por dhe do të shmangin përmbytjet. “Ambicia jone dhe objektivi ynë që do të realizohet brenda këtij viti është që të mos ketë asnjë parcelë... Më shumë
Kryeministri shqiptar, Edi Rama takohet këtë pasdite me kreun e Këshillit të Europës, Donald Tusk. Në fokus të bisedës mbetet integrimi i vendit, reformat dhe çështje aktuale të vendit derisa sipas agjendës së këtij takimi, mes tyre është parashikuar dhe një deklaratë e përbashkët. Takimi do të zhvillohet në... Më shumë
Thellimit dhe konkretizimit të agjendës evropiane të Shqipërisë do të jetë në qendër të takimit që kryeministri Edi Rama do të zhvillojë me presidentin e Këshillit të Evropës, Donald Tusk Kryeministri Edi Rama u nis sot në Bruksel, ku në orën 18:00 do të ketë takimin me Tusk. Pas... Më shumë
Në 105-vjetorin e krijimit të Forcave të Armatosura të shtetit shqiptar, presidenti i Republikës Ilir Meta, njëkohësisht komandant i përgjithshëm i Forcave të Armatosura, konfirmoi mbështetjen e palëkundur për zhvillimin dhe modernizimin e tyre. Me rastin e 105-vjetorit të krijimit të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, presidenti... Më shumë
Në 27 shkolla sot nuk mbahet mësim për shkak të motit
Sot është një ditë e zakonshme dhe të gjithë nxënësit duhet të shkojnë në shkollë, por në 27 institucione arsimore në Shqipëri nuk do të fillojë mësimi. Shkak janë bërë dëmtimet nga moti i keq që përfshiu vendin ditët e fundit. Njoftimi u bë një ditë më parë nga... Më shumë
Pas përmbytjeve, vjen një lajm i mirë për motin në Shqipëri
Duke filluar nga pasditja e sotme pritet që moti të përmirësohet në Shqipëri, pas përmbytjeve të shumta që përfshinë pothuajse të gjithë Shqipërinë. Parashihet që sot pjesa më e madhe e vendit të mbetet me vranësira dhe reshje të përkohshme shiu, ndërsa parashihet dëborë në zonat malore. Në mesditë... Më shumë
Para për t’u kthyer në atdhe, Gjermania nxit azilkërkuesit
Emigrantëve që nuk u iu dha azilin, Gjermania do t’u japë nga 1000 deri në 3000 euro ndihma financiare që të riintegrohen në vendet e tyre të origjinës. E megjithatë, të gjithë ata që duan të përfitojnë kanë kohë deri më 28 shkurt për të kërkuar ndihmat. Siç raporton... Më shumë