Meta flet për përmbytjet: Jam me çdo familje në vështirësi
Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka reaguar në lidhje me situatën e rënduar që po kalon vendi për shkak të reshjeve, që nuk pushojnë prej mëse 24 orësh. Përmes një postimi në rrjetin social, Presidenti Meta shprehet se është pranë çdo familje në vështirësi dhe fton këdo qytetar që... Më shumë
Zbulohet shkaktari i përmbytjeve. Nuk janë reshjet
Përmbytjet do të rikthehen sa here që të ketë reshje normale pasi mbi 65 për qind e rezervuarëve në vend u ka mbaruar cikli. Ekspertët e ujit pranë qeverisë e vlerësojnë tejet të rëndë gjendjen në qindra rezervuarët, teksa shpresat për rehabilitimin e tyre shuhen për shkak të fondeve... Më shumë
Moti i keq ka sjellë përmbytje edhe në pistën e aeroportit të Rinasit, çka ka bërë që autoritetet të urdhërojnë pezullimin e fluturimeve për disa orë.  Pas uljes së nivelit të ujit dhe përmirësimit të kushteve klimaterike, autoritetet e aeroportit vendosën rikthimin normal të fluturimeve. Gjatë natës u raportuar... Më shumë
Rama reagon për vërshimet: I gjithë shteti është në këmbë
Pjesë të caktuara në qytetet e Shqipërisë janë vërshuar nga ujërat pas reshjeve të mëdha të shiut që po vazhdojnë tash e dy ditë, prandaj kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook se “shteti është në këmbë”. Shkrimi i plotë nga Edi Rama... Më shumë
Shembet ura në Fushë-Krujë (FOTO)
Reshjet e dendura të shiut dhe përmbytjet kanë shkaktuar probleme të shumta në të gjitha qarqet e vendit. Si pasojë e motit të keq është shembur edhe ura e Gjoles në Fushë-Krujë, duke nxjerrë në pah edhe cilësinë e dobët të punimeve. Mëngjesin e sotëm prej disa orësh edhe... Më shumë
Kjo është situata aktuale në portet shqiptare
Reshjet e shiut kanë shkaktuar anomali në vend, shumë zona të përmbytura, rrugë e autostrada të shkatërruara si dhe ka paralizuar lundrimet në port. INFORMACION PËR SITUATËN NË PORTE PORTI I DURRËSIT Situata aktuale në Port është në kontroll. Në dispozicion dhe gatishmëri të plotë teknike të gjitha mjetet... Më shumë
Këto zona do të kenë reduktime të furnizimit me ujë të pijes
Përmbytjet kanë dëmtuar nënstacionin elektrik të Kasharit dhe siç njofton “Ujësjellës-Kanalizime Tiranë”, edhe stacionet e pompimit të Bërxullit, Laknasit janë përkohësisht janë funksionit për shkak të mungesës së energjisë elektrike. Nga reshjet e dendura është krijuar turbullirë edhe në liqenin e Bovillës, duke e nxjerrë impiantin jashtë funksionit. Për... Më shumë
Nuk është dimri i parë dhe ndoshta as i fundit që Shqipëria mbytet. Sapo fillojnë shirat, rrugët e Tiranës, dhe le të mos flasim më pas për rrethet, kthehen në lumenj të improvizuar, që mbrëmjen e djeshme kulmuan me daljen në rrugë të gomoneve. Por ndërsa Shqipëria mbytet, qytetarët... Më shumë
Ndryshimin më të madh në çmim do ta kenë këto produkte
Nuk mund të mendohet ky fillim muaji, pa harxhuar disa para dhe pa “gjëmuar” ofertat dhe uljet që supermarketet e dyqanet më të njohura bëjnë për të afruar dhe gëzuar konsumatorët e vet! Le të themi që kjo është periudha e “luftës” së supermarketeve, qendrave tregtare, firmave të njohura... Më shumë
Xhafaj: Policia në gatishmëri në krye të detyrës
Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj duke folur nga zona e Kasharit, në aksin rrugor Tiranë-Durrës tha se policia është në situatë të jashtëzakonshme dhe prej mbrëmjes së të enjtes është në krye të detyrës. Përsa i përkeët mjeteve të dëmtuara, në autostradë, Xhafaj tha se ministria ka vënë në... Më shumë