Temperatura nën zero, çifti shqiptar jeton në kuti kartoni
Rastet e emigrantëve shqiptarë që shkojë në një nga vendet e Bashkimit Evropian, për të kërkuar azil janë të shumta. Ata atje mund të përballen me situata të vështira, pasi konsiderohen si persona të ardhur nga një vend i sigurt i origjinës. Kështu shumë prej tyre janë depërtuar për... Më shumë
Shqiptarët janë komuniteti më i madh i huaj në forcën punëtore të Italisë. Instituti italian i Sigurimeve Shoqërore raportoi se aktualisht në Itali janë 250 mijë shqiptarë të punësuar në mënyrë të rregullt, të cilët paguajnë taksa dhe sigurimet shoqërore. Sipas të dhënave, pas shqiptarëve në vendin e dytë... Më shumë
LSI: Të shpallet gjendje e jashtëzakonshme
Lëvizja Socialiste për Integrim kërkon të shpallet gjendje e jashtëzakonshme për situatën e krijuar në vend si pasojë e reshjeve të dendura. Kryetarja e kësaj partie, Monika Kryemadhi, nëpërmjet një postimi në Facebook thotë se qeveria shqiptare duhet të mobilizojë fonde financiare, ndihma ushqimore, dhe logjistikën e duhur që... Më shumë
Lumi e mori traktorin, ja se si shpëtuan tre persona (Video)
Forcat e policisë dhe FA kanë shpëtuar tre persona në Kalasë, pasi kanë rrezikuar jetën. Ata po tentonin që të kalonin lumin me traktor, pasi ishte shembur ura, por i mori rrjedha e lumit. Ndërhyrja e banorëve dhe forcave që erdhën në ndihmë shpëtoi tre personat mbi traktor. “Kape... Më shumë
Ambasadori i SHBA-ve ndjek nga afër situatën e përmbytjeve
Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë Olta Xhaçka dhe ambasadori i SHBA-ve Donald Lu vizituan paraditen e sotme sallën operative ne QBO të Forcave të Armatosura të Shqipërisë ku u njohën me situatën aktuale pas përkeqësimit të motit në Shqipëri. Ambasadori amerikan vlerësoi punën dhe angazhimin e deritanishëm të FA-ve... Më shumë
Vasili akuza ndaj Ramës për përmbytjet në autostradën Tiranë-Durrës
Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili akuzon kryeministrin Rama se gënjeu sërish për përmbytjet në autostradën Tiranë – Durrës. Vasili shkruan se edhe vetë kreu i emergjencave Civile e ka pranuar se mbjellja e palmave në autostradë ishte veprim i gabuar. Postimi i Petrit Vasilit Kryeministri, eshte... Më shumë
Të rejat në rastin e Saimir Tahirit dhe dosjes Habilaj
Ish-zv/ministria e Brendshme Elona Gjebrea është paraqitur ditën e djeshme pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ku ka dhënë deklarime lidhur me çështjen e udhëtimeve me makinën e Habilajve në Greqi. Gjerbrea ka shkuar vetë në prokurori, në një kohë kur kjo e fundit nuk e kishte ftuar, dhe... Më shumë
Kështu ushtria shpëton një familje nga uji i Vjosës (Video)
Ndërhyrja gjatë natës e ushtrisë ka shpëtuar nga përmbytja 20 persona në fshatin dhe në Mifol, pas shpërthimit të lumit Vjosë që çau edhe argjinaturat. Në pamjet e mëposhtme mund të shikoni edhe se si shpëtohet një familje me fëmijë të vegjël të cilët merren me gomone. Brenda saj... Më shumë
Shirat shembin urën e ndërtuar para tri viteve, bllokohen fshatrat
Shirat e dendura që kanë përfshirë vendin kanë shkaktuar shembjen e urës përgjatë aksit Krujë-Qafë Shtamë. Ngjarja ka ndodhur gjatë orëve të pasdites se të premtes dhe për momentin flitet vetëm për dëme materiale. Shembja e kësaj ure ka lënë të izoluar pesë fshatra dhe me qindra banorë të... Më shumë
Pas përmbytjeve, Shqipërinë e mbulon bora
Jo vetëm reshje shiu dhe përmbytje në të gjithë vendin, në vendet malore në Shqipëri ka nisur dendur edhe debora. Nga raportimet e mbrëmshme në Pukë, ka rëndë dëborë me trashësi deri në 10 cm. Bora vijon të bjerë në Qafë Mali, ndërsa pritet të shkaktojë probleme në qarkullimin... Më shumë