Shqipëria kërkon ndihmë, përkeqësohet situata
Republika Shqipërisë po ballafaqohet me një situatë emergjente, për shkak të shirave të pandërprerë dhe sipas parashikimeve të tyre situata sa vjen e përkeqësohet. Si rezultat i kësaj Drejtoria e Emergjencave Civile të Republikës së Shqipërisë, ka kërkuar ndihmë nga Agjencia e Menaxhimit Emergjent, përkatësisht Ministria e Punëve të... Më shumë
Seanca plenare nuk i ka shpëtuar përplasjes mes maxhorancës dhe opozitës, edhe pse në rendin e ditës ishte miratimi nen për nen i buxhetit të shtetit dhe paketës fiskale, të cilat duhet të kalonin pa diskutime. Demokratët kanë shfrytëzuar futjen në rendin e ditës të ligjit për pronat, për... Më shumë
Një prej ministrave te kabinetit qeveritar ka rrëfyer sot se si i përjetoi përmbytjet e natës së kaluar që bllokoi qindra qytetarë në autostradën Tiranë-Durrës. Në emisionin news 24 ministri per Diasporen, Pandeli Majko tregoi se ndërsa ai ishte në parlament, familja e tij ndodhej në autostradë, pasi po kthehej... Më shumë
Rama viziton zonën e Mifolit: Kemi gatishmërinë më maksimale se asnjëherë tjetër (Video)
Disa operacione shpëtimi janë zhvilluar gjatë natës ku janë evakuuar shumë banorë të rrezikuar nga përmbytjet. Angazhimi i grupeve të emergjencave civile, Policisë së Shtetit, Forcave të Armatosura zjarrfikëseve dhe spitaleve ka bërë që të sigurohet jeta e banorëve të rrezikuar. Kryeministri Edi Rama, së bashku me ministren e... Më shumë
Niveli i Lumit Vjosa po rritet frikshëm, filluan evakuimet në Fier e Vlorë
Niveli i ujit në Lumin e Vjosës në zonën e Përmetit tregon se pas disa orësh zonat fushore në rrjedhën e këtij lumi, kryesisht në Fier dhe Vlorë do të përmbyten. Ushtria po largon banorët dhe gjënë e gjallë nga zonat që janë përmbytur edhe më parë. Energjia elektrike... Më shumë
Rama tregon arsyet e përmbytjes në autostradën Tiranë-Durrës
Kryeministri shqiptar, Edi Rama i cilësoi qesharake akuzat se përmbytja në autostradën Tiranë-Durrës erdhi si pasojë e palmave apo hapjes së liqenit të Kasharit. Rama tha se aktualisht, ky liqen është nën kuotë, shkruan Top Channel. “Nuk kanë munguar edhe sot zërat e cinizmit duke ia vënë fajin palmave.... Më shumë
Gjirokastër, përmbytjet rrezikojnë varrezat e qytetit
Vërshimi i ujërave në Gjirokastër po rrezikojnë përmbytjen e varrezave të qytetit. Pasi gjendja e krijuar nga përmbytjet vazhdon të jetë kritike. Problematike situata është aty ku kalon përroi i Gjërkonës, i cili është fryrë si rrallë ndonjëherë, shkruan Opinion.al. Mësohet se shumë zona janë pa energji elektrike, ndërsa... Më shumë
Njoftim me rëndësi nga aeroporti
Aeroporti “Nënë Tereza” jep një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata që presin të udhëtojnë jashtë vendit, por edhe për ata që kthehen. Operimet në Aeroportin e Tiranës i kthehen normalitetit. Fluturimet po kryhen normalisht përveç disa vonesave. Dje 2 fluturime parashikuar për ulje në 21:50, u devijuan”,... Më shumë
Rama falënderon Bashën, apel për qytetarët: Bilancet i bëjmë kur të dalë dielli
Kryeministri Edi Rama ka shkuar për të parë nga afër zonën në Urën e Mifolit, atje ku lumi Vjosa tashmë ka dalë nga shtrati dhe rrezikon dhjetëra banesa. Por ndryshe nga herët e tjera, kryeministri ka falënderuar liderin e opozitës Lulzim Basha, duke thënë se e vlerëson mirëkuptimin e... Më shumë
Situata e përmbytjeve ka sjellë edhe humbjen e parë të jetës. Një ambulancë është përmbysur në Laç, ndërsa ka humbur jetën personi që shoqëronte të sëmurin. Ambulanca ka dalë nga rruga si pasojë e lagështirës, ndërsa ishte duke udhëtuar nga Burreli drejt Tiranës. Personi që ka humbur jetën shoqëronte... Më shumë