Lumi Vjosë, i cili përshk0jën gjithë qytetin e Tepelenës në shumë raste ka dalë nga shtrati dhe ka rrezikuar banorët që kanë shtëpisë buzë saj , por edhe tokat me të mbjella. Kështu ka ndodhur edhe gjatë ditës së sotme, ku sasia e madhe e reshjeve janë bërë shkak... Më shumë
Dalin pamjet me dron të situatës kritike në Tiranë
Motit me reshje të dendura, që solli edhe përmbytje në pjesën më të madhe të vendit, nuk i shpëtoi as kryeqyteti. Madje, mbrëmjen e kaluar, autostrada Tiranë-Durrës u bllokua tërësisht, ndërsa mëngjesin e sotëm u bë i munduar kalimi vetëm në njërin krah të autostradës. Top Channel ka siguruar... Më shumë
Kamza nën ujë, Basha: E rëndësishme është evakuimi i njerëzve (Foto)
Kreu i opozitës Lulzim Basha ka parë nga afër situatën e rëndë që është krijuar në Kamëz nga reshjet e shumta të shiut, ku siç duket edhe në këto foto shumë prej shtëpive janë përmbytur totalisht. Ai ka apeluar për evakuim të banorëve që u rrezikohet jeta ndërkohë që... Më shumë
Republika e Shqipërisë po përballet me një mot tejet të lig dhe shumica e qyteteve të Shqipërisë në pjesë të ndryshme janë vërshuar. Ka edhe qindra të evakuuar dhe raportohet se një person ka vdekur, si pasojë e një aksidenti të shkaktuar pikërisht nga këto kushte. Shteti shqiptar ka... Më shumë
Prej mëngjesit të së enjtes, Shqipëria është përfshirë nga një situatë me reshje të dendura shiu, që kanë shkaktuar përmbytje dhe gjendje të rënduar në shumë prej qyteteve të vendit. Moti i keq ka vështirësuar qarkullimin në disa akse kryesore, ndërsa shumë banesa janë përmbytur, apo rrezikojnë të përmbyten... Më shumë
Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në Laç të Shqipërisë. Si pasojë e motit të keq ka dalë nga rruga ambulanca dhe për pasojë ka humbur jetën një burrë i cili shoqëronte nënën e sëmurë me ambulancë drejt Tiranës. Kujtojmë se gati në të gjitha qytetet e Shqipërisë... Më shumë
Reshjet shkatërrojnë autostradën Fushë Krujë-Milot (Video)
Prej disa orësh kalimi në autostradën Fushë Krujë – Milot është bërë e paqarkullueshme. Në vendin e quajtur Derven, rruga ka pësuar dëme dhe makinat janë bllokuar. Disa prej tyre devijuan nga rruga e vjetër, por edhe andej me probleme. Vargu i makinave është i gjatë, ndërsa aty ka... Më shumë
Meta flet për përmbytjet: Jam me çdo familje në vështirësi
Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka reaguar në lidhje me situatën e rënduar që po kalon vendi për shkak të reshjeve, që nuk pushojnë prej mëse 24 orësh. Përmes një postimi në rrjetin social, Presidenti Meta shprehet se është pranë çdo familje në vështirësi dhe fton këdo qytetar që... Më shumë
Zbulohet shkaktari i përmbytjeve. Nuk janë reshjet
Përmbytjet do të rikthehen sa here që të ketë reshje normale pasi mbi 65 për qind e rezervuarëve në vend u ka mbaruar cikli. Ekspertët e ujit pranë qeverisë e vlerësojnë tejet të rëndë gjendjen në qindra rezervuarët, teksa shpresat për rehabilitimin e tyre shuhen për shkak të fondeve... Më shumë
Moti i keq ka sjellë përmbytje edhe në pistën e aeroportit të Rinasit, çka ka bërë që autoritetet të urdhërojnë pezullimin e fluturimeve për disa orë.  Pas uljes së nivelit të ujit dhe përmirësimit të kushteve klimaterike, autoritetet e aeroportit vendosën rikthimin normal të fluturimeve. Gjatë natës u raportuar... Më shumë