Google dhe YouTube dënohen me miliona dollarë për mbledhjen e të dhënave të fëmijëve
Raporti i The Washington Post sugjeron se agjencia FTC ka zbuluar se Google dhe YouTube e kanë shkelur Aktin e mbrojtjes online të privatësisë së fëmijëve (Children’s Online Privacy Protection Act – COPPA), i cili ua ndalon sajteve që të mbledhin informacione për fëmijët nën moshën 13 vjeç pa... Më shumë
Kjo është ideja më “e çmendur” e Elon Musk deri më tani
Elon Musk tani ka ardhur me një ide që pretendon ta realizoj deri vitin e ardhshëm. Elon Musk njëri prej personave më të arritshëm sa i përket aspektit teknologjik që njihet edhe me idet e tij të rralla, të martën mbrëma ka konfirmuar se kompania e tij është në... Më shumë
Apple zbulon “emojit” që do të vijnë në iOS këtë vit
Apple ka zbuluar disa nga emojit që do të vijnë këtë vit në iOS. Ekzistojnë gjithsëj 59 emoji të cilat të do vijnë për herë të parë në Apple. Një nga ndryshimet më të mëdha që Apple po lançon është një përditësim të madh të emojës së “mbajtjes së... Më shumë
Elon Musk lanson neuro-teknologjinë që do lidhë trurin me kompjuter
Nisma e fshehtë e neuroteknologjisë së Elon Musk, ‘Neuralink’, është shfaqur publikisht për herë të parë, e cila besohet se do lidhë trurin njerëzor me kompjuter. Teknologjia synon të ndihmojë paraplegjikët të kontrollojnë kompjuterët përmes pajisjeve implantuese në trurin e tyre dhe një ditë të përmirësojnë më shumë mënyrën... Më shumë
“FaceApp”, që e përdorën shumica e kosovarëve, rrezikon t’ua marrë të dhënat në telefon?
“FaceApp” është aplikacioni i ri në telefon që u bë trend edhe në Republikën e Kosovës. Mirëpo, ky program, sipas revistës së njohur “Forbes”, është i prodhuar nga Rusia dhe rrezikon privatësinë e çdo telefoni.   “FaceApp” nuk e fotografon vetëm fytyrën tuaj por i njëjti i merr të dhënat... Më shumë
Rikthehet pjesërisht Facebook-u
Pas gati gjysmë ore, qasja në Facebook është rikthyer. Por, disa përdorues vazhdojnë të ankohen s’e ende s’mund të qasen në të. Zyrtarisht, Facebookut nuk ka lëshuar asnjë sqarim deri tash. Megjithatë, në Instagram ka ende probleme për qasje. Bien nga sistemi Facebooku e Instagrami Kanë rënë përsëri nga... Më shumë
Nokia 2.2 me ekran thuajse të plotë dhe çmim shumë të lirë
Vetëm një rreth i vogël, ia pamundëson ta ketë ekranin e plotë Gjatë muajit të kaluar, ishte bërë e ditur se Nokia 2.2 do të lansohet për të gjitha tregjet, megjithatë, është lansuar vetëm në Shtete e Bashkuara, transmeton Telegrafi. Me 125 euro, telefoni e ka vetëm një rreth... Më shumë
Samsung planifikon syze të realitetit të shtuar me palosje
Samsung aplikoi pranë Zyrës Amerikane për Patentat dhe Markat Tregtare për një pajisje me palosje që ngjajnë me syze të realitetit të shtuar. Telefonë me palosje? Pse të mos kemi edhe syze me palosje. Ky është plani i Samsung sipas të dhënave që ofrojnë disa patenta për të cilat... Më shumë
Nuk mbrojti të dhënat e përdoruesve, Facebook merr gjobën më të madhe në histori
Rrjeti social më i përdorur në botë është i detyruar të paguajë gjobën rekord në histori për shkeljen e privatësisë të të dhënave të përdorueseve të tij. Agjencia për Mbrojtjen e Konsumatorëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka deklaruar se është arritur marrëveshja midis Facebook dhe tyre për... Më shumë
Sa është e sigurt ruajtja e të dhënave “në ré”
A i dimë absolutisht të gjitha për rénë? A është e mundur, për shembull, të hakerohet réja dhe të fitohet qasje në të dhënat personale të dikujt? Ekspertët janë skeptikë se shërbimet cloud janë pothuajse të pamundura për t’u hakuar. Megjithatë, në të njëjtën kohë, pronari i shërbimit cloud... Më shumë