Twitter me rregulla të reja për postimet e politikanëve
Kompania Twitter tha se do të identifikojë dhe vlerësojë postimet të cilat thyejnë rregullat, edhe nëse ato bëhen nga burime të rëndësishme, siç janë politikanët. Në këto raste, përdoruesit do të shohin një njoftim, ku informohen se ai postim shkel rregullat, dhe pastaj atyre u jepet mundësia të shohin... Më shumë
20 milionë vende pune do të zëvendësohen nga robotët
Më të ndjeshme janë vendet që kanë ekonomi më të dobëta Të paktën 20 milionë vende pune në fabrika në mbarë botën do të zëvendësohen nga robotët deri në vitin 2030. Oxford Economics tha se njerëzit që do largohen nga këto vende pune do gjejnë vende në sektorin e... Më shumë
WhatsApp më në fund shton një veçori më se të nevojshme
Aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë aktualisht ka një të metë që e bën të vështirë për përdoruesit të shohin se kujt po ia dërgojnë fotot. Kurdoherë që një mesazh i dërgohet një kontakti, dërguesi vetëm sheh një ikonë të vogël të figurës së profilit të marrësit,... Më shumë
Bill Gates: Gabimi im më i madh është humbja përballë Androidit
Bill Gates foli shumë qartë për atë çfarë i mbeti peng përsa kohë ishte lider i Microsoft, veçanërisht gjatë periudhës kur kompania u përpoq të ndërtonte një sistem operativ mobil dominant. Gjatë një interviste për Village Global, Gates ishte shprehur se gabimi i tij më i madh gjatë drejtimit... Më shumë
Karakteristikat sekrete të telefonit që patjetër duhet t’i dini
Disa gjëra interesante që ndoshta nuk i keni ditur 10 vjet më parë, kur kishte 10 gjëra për të bërë, ju nevojiteshin 10 pajisje. Tani, me një smartphone, mund të bëni thirrje, tekste, të shikoni shfaqje televizive, të lexoni lajme etj. Më poshtë ju sjellim disa funksione me të... Më shumë
Fiqat po kthehen në vetura elektrike
Në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut një veturë e vogël me ngjyrë të kaltër, që kujton kohët e komunizmit, po qarkullon nëpër rrugë në përpjekjen e parë të Maqedonisë për të prodhuar veturat e veta elektrike. Ideja e kompanisë “BB Classic Cars” në Shkup është të rikthejë veturat e... Më shumë
Aeroplanë elektrik hibrid, që do të përdoren si taksi në qytet
Në ekspozitën ndërkombëtare të aeronautikës dhe hapësirës në Paris, prodhues të ndryshëm kanë ekspozuar mjete për të lehtësuar trafikun e qyteteve. Në ekspozitën ndërkombëtare të aeronautikës dhe hapësirës në Paris, prodhues të ndryshëm, duke u përballur me sfidat e kohës, kanë ekspozuar mjete për të lehtësuar trafikun e qytetit.... Më shumë
E frikshme: Instagrami vjen me shërbimin më të pabesueshëm ndonjëherë
Rrjeti social Instagram ka nisur të merret edhe me mesazhet, në mënyrë që të sugjerojë pëlqimin e më shumë profileve të ndryshme. Pas hapjes së disa mesazheve, janë gjetur edhe profilet “Sugested For You” të bazuara në përmbajtjen dërgesës që pranohej. Disa njërit ia kanë dërguar fotografinë e dy... Më shumë
Çfarë është Libra? Çdo gjë që duhet të dini rreth kriptomonedhës së Facebook
Ditën e Marte Facebook prezantoi një monedhë të re digjitale të quajtur Libra e cila do të jetë e gatshme për përdorim nga 2020. Përmes saj miliarda përdorues të platformës në mbarë globin mund të kryejnë transaksione financiare online. Teknologjia e re kërcënon të ndryshojë përgjithnjë peizazhin financiar dhe... Më shumë
Instagram bie sërish nga sistemi
Instagram është goditur nga një ndërprerje për përdoruesit në mbarë botën. Aplikacioni në pronësi të Facebook filloi të martën të marrë njoftime për një ndërprerje rreth orës 10:30 të mëngjesit. Rrjeti popullor social pati një problem të ngjashëm edhe javën e kaluar, transmeton lajmi.net. Përdoruesit në Evropë, SHBA, Britani... Më shumë