Çfarë duhet të hani kur jeni të ftohur? Çfarë duhet të hani kur jeni të ftohur?
Ndërsa sëmundjet më serioze kërkojnë regjime të veçanta diete, një numër i vogël pacientësh e dinë se sa ushqim mund të ndihmojë me probleme... Çfarë duhet të hani kur jeni të ftohur?

Ndërsa sëmundjet më serioze kërkojnë regjime të veçanta diete, një numër i vogël pacientësh e dinë se sa ushqim mund të ndihmojë me probleme të lehta shëndetësore, siç janë ftohjet dhe gripi.

Përveç çajit të ngrohtë, ka edhe ushqime dhe pije të tjera që mund të kontribuojnë në shërimin më të shpejtë, në mënyra të ndryshme.

Disa ushqime mund t’ju ndihmojnë të pastroni hundën tuaj. Specat djegës çlirojnë hundën, limoni forcon imunitetin, supa e pulës zbut mukozën dhe lehtëson frymëmarrjen.

Limonada e nxehtë

Limonada e nxehtë gjithashtu mund të ndihmojë. Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C. Një shtresë e hollë me portokall, limon ose grejpfrut që përmbajnë flavonoide ndihmojnë në përmirësimin e imunitetit. Vera e kuqe

Është një aleat i mirë në luftën kundër ftohjes. Përmban antioksidues që ndihmojnë trupin të luftojë infeksionin, veçanërisht atë në traktin e frymëmarrjes. Megjithatë, kini kujdes me verën nëse jeni duke marrë medikamente.

Xhenxhefil

Studimet kanë treguar se xhenxhefili është efikas në parandalimin dhe qetësimin e të përzierave ose çrregullimeve të tjera të tilla si kapsllëk, fryrje dhe vjellje. Në rast të këtyre problemeve, pini një gotë çaj xhenxhefil. Është provuar të jetë një aleat i shkëlqyer në luftën kundër ftohjes dhe gripit, dhe kombinimi i xhenxhefilit, limonit dhe mjaltit mposht të gjitha infeksionet.

Supa e pulës

Konsiderohet një ilaç, sidomos në periudha të ftohta. Nuk është vetëm një ushqim i nxehtë dhe ushqyes, por shkencëtarët pohojnë se ka prova se ndihmon në uljen e aktivitetit të qelizave të bardha të gjakut.

Ajo është efikase ndaj problemeve të frymëmarrjes që shpesh ndodhin gjatë të ftohtit, gjithashtu zbut mukozën dhe lehtëson frymëmarrjen.

Bikarbonati i natriumit

Është një përbërës i zakonshëm në barnat për qetësimin e mukozës së stomakut dhe vepron duke iu falënderuar një reaksioni kimik me tepricën e acidit stomak, i cili krijon një pH më neutrale në stomak. Shkrijeni sodën e pjekjes në një gotë me ujë dhe pini lëngun. Një përzierje e ujit dhe sodës së bikarbonatit është një ilaç i lirë dhe i përshtatshëm për qetësimin e stomakut dhe zorrëve, të cilat ndodhin si një efekt anësor i kushteve të ndryshme shëndetësore.