E nokautoi Milanin në derbi, lajmërohet Conte E nokautoi Milanin në derbi, lajmërohet Conte
Interi e bëri derbin të vetin me një rezultat të bukur 2-0 me të cilin rrëzoi Milanin dhe rezervoi fitoren e katërt në katër... E nokautoi Milanin në derbi, lajmërohet Conte

Interi e bëri derbin të vetin me një rezultat të bukur 2-0 me të cilin rrëzoi Milanin dhe rezervoi fitoren e katërt në katër ndeshje të ligës. Këtu janë përshtypjet e para të trajnerit të Nerazzurriëve, Antonio Conte, duke folur në mikrofonat e Dazn, transmeton Sovrani.info.

Serioziteti por edhe vetëdija? A po bëhet Interi i Contes?
“Le të fillojmë duke thënë se ishte një derbi dhe këto janë gjithmonë lojëra speciale, asnjëherë e lehtë për t’u fituar. Ne përballemi me ekipe si Interi dhe Milani. Ka shumë kënaqësi, djemtë luajtën një lojë të shkëlqyeshme nga çdo këndvështrim. Ne patëm një shfaqje që kishte lënë një shije të hidhur në gojët tona, e cila megjithatë na dha akoma më shumë ngarkesë për t’u përballur me derbin në mënyrën më të mirë të mundshme.”

A mundet Lukaku akoma të japë shumë më tepër?
“Absolutisht, është një gjë të mëdhenjt dhe i thashë edhe atij. Romelu erdhi këtu falë potencialit të tij, nëse ai funksionoi mirë ai u bë një lojtar shumë i rëndësishëm. Ai ishte vetëm 26 vjeç, Lautaro kishte 22. Ata ishin djem duhej të punohej dhe unë duhet të përmirësoja lojtarët e mi përmes punës, gjëja e rëndësishme është që ekziston një gatishmëri e madhe nga ana e tyre dhe ata po ma japin këtë, unë jam i lumtur për katër fitoret në kampionat, jam i bindur që kjo duke filluar në Ligën e Kampionëve ai bëri disa gjëra të qarta ”.

Brozovic dhe Lukaku kanë bërë paqe në fushë.
“Të kesh probleme me njerëz si ata … Ata janë dy djem të jashtëzakonshëm, por të gjithë janë. Ndonjëherë zemërohem me ta sepse janë shumë të mirë, por në fushë duhet të jesh më kursimtar. Ky është një grup i shëndetshëm kjo ka kënaqësi të jesh bashkë. Epo gjëra të tilla si, rrjedh gjak në venat dhe ekziston dëshira për tu përmirësuar. Edhe mua më është dashur të luftoj me një partner dhe pastaj të shkoj atje në mbrëmje për darkë, më shumë miq dhe më të fortë se më parë ”

Ju jeni akoma duke arritur një nivel të mirë.
“Ne kemi punuar shumë gjatë muajve të fundit. Ka pasur vështirësi për ardhjet dhe veprimet e lojtarëve që më penalizuan pak, por them në të njëjtën kohë që ne kemi një ide në fazën e posedimit dhe mosndërrimit. Sot ne kemi bërë presion si një ekip, për të dëshmuar se ka punë por idetë atëherë duhet të konkretizohen nga ushtarët në fushë. Sot ata e bënë atë shumë mirë, unë jam shumë i lumtur”

/Sovrani.info/