“E vrava gruan, tani po vras veten. Na gjeni në dhomën e gjumit” – Telefonata që tronditi policinë “E vrava gruan, tani po vras veten. Na gjeni në dhomën e gjumit” – Telefonata që tronditi policinë
Një burrë shtetas i Uashingtonit dyshohet se vrau veten pasi vrau gruan e tij, dhe la një shënim për autoritetet duke thënë se ai... “E vrava gruan, tani po vras veten. Na gjeni në dhomën e gjumit” – Telefonata që tronditi policinë

Një burrë shtetas i Uashingtonit dyshohet se vrau veten pasi vrau gruan e tij, dhe la një shënim për autoritetet duke thënë se ai ishte i nxitur për ta bërë këtë sepse ata nuk mund të paguanin për kujdesin mjekësor për kushtet e saj të rënda shëndetësore, transmeton Sovrani.info.

Burri, i identifikuar nga ekzamineri mjekësor i qarkut Whatcom, Gary Goldfogel në një deklaratë për Fox News si Brian S. Jones, ishte 77 vjeç, dhe gruaja e tij, Patricia Whitney-Jones, ishte 76 vjeç.

Brian Jones e thirri policinë të mërkurën në mëngjes për të thënë se ai do të vriste veten dhe i tha dispeçerit që autoritetet do të gjenin një shënim në shtëpinë e tij me një shpjegim si dhe udhëzime. Dispeçeri pa sukses u përpoq ta mbante në telefon, tha Sherif County Whatcom County Bill Elfo për Fox News. Jones e mbylli lidhjen pasi tha: “Do të jemi në dhomën e gjumit.” “Është shumë tragjike që një nga qytetarët tanë të moshuar të gjendej në rrethana kaq të dëshpëruara, kur ai ndjeu se vrasja dhe vetëvrasje ishin e vetmja mundësi,” tha Elfo.

“Ndihma është gjithmonë në dispozicion me një telefonatë në 9-1-1.” “Ne bëjmë atë që mundemi për t’i ndihmuar ata,” shtoi Elfo në një intervistë telefonike për Fox News. “Ne nuk mund t’i zgjidhim të gjitha nevojat e tyre të kujdesit shëndetësor, por mund t’i ndihmojmë ata deri sa të vijë një ditë më e mirë.” Elfo tha se ai ka parë njerëz pranë tij të luftojnë me çështjet e kujdesit shëndetësor dhe kjo për shumë arsye edhe burokratike. “E di se bëhet shumë zhgënjyese,” tha sherifi, “ju mund të lodheni shumë lehtë dhe [bllokimet e rrugëve] ndërtohen pa pushim.”

Pas hyrjes në shtëpi, policia e gjeti çiftin të shtrirë krah për krah, thanë autoritetet. Jones pretendohet se qëlloi gruan e tij një herë, dhe veten e tij tre herë – përfshirë një herë në kokë – me një armë gjysmë automatike, sipas deklaratës së ekzaminuesit mjekësor për Fox News. Deklarata tha që të dy kishin “kushte të konsiderueshme të sëmundjes natyrore të shëndetit”. /Sovrani. info/