Gjithçka që duhet të dini për “FIFA World Player of the Year” Gjithçka që duhet të dini për “FIFA World Player of the Year”
Pse nuk quhet më Topi i Artë! Kush do të fitojë këtë çmim vjetor të FIFA-s, cilat çmime do të jepen sot? Sovrani.info ju sjell... Gjithçka që duhet të dini për “FIFA World Player of the Year”

Pse nuk quhet më Topi i Artë! Kush do të fitojë këtë çmim vjetor të FIFA-s, cilat çmime do të jepen sot?

Sovrani.info ju sjell lajmin në vazhdim.

Qmimi për lojtarin më të mirë nga 1956 deri në vitin 2009 u quajt Ballon d’Orp. Ndërsa nga edicioni 2010 quhet “FIFA’s World Player of the Year”. Për gjashtë vitet e e fundit trofu prestigjioz është bërë pjesë e një ngjarje gjithnjë e më popullore.

Fituesi i këtij çmimi vendoset nga një kombinim faktorësh: 50 për qind të votave vendoset nga votat e kapitenëve dhe trajnerëve për çdo ekipi kombëtar dhe 50%  nga votuesit në internet dhe gazetarët të përzgjedhur.

(COMBO) This combination of pictures created on December 2, 2016 in Paris shows the three nominees for The Best FIFA Mens Player Award, (LtoR) Real Madrid's Portuguese forward Cristiano Ronaldo celebrating after scoring during the Spanish league football match Club Atletico de Madrid vs Real Madrid CF in Madrid, on November 19, 2016, Barcelona's Argentinian forward Lionel Messi celebrating during the UEFA Champions League football match FC Barcelona vs Manchester City in Barcelona on October 19, 2016, and France's forward Antoine Griezmann celebrating after scoring during the FIFA World Cup 2018 qualifying football match France vs Bulgaria in Saint-Denis on October 7, 2016. Fifa announced on December 2, 2016 that Real Madrid's Portuguese forward Cristiano Ronaldo, Atletico Madrid's French forward Antoine Griezmann and Argentinian forward Lionel Messi are the final nominees for The Best FIFA Men's Player Award. / AFP (Photo credit should read PAU BARRENA,MIGUEL MEDINA,CURTO DE LA TORRE/AFP/Getty Images)

LISTA E TË NOMINUARËVE

23 lojtarët të nominuarit për çmimin lojtari më i mirë i vitit jane: Sergio Aguero (Manchester City / Argentina), Gareth Bale (Real Madrid / Wales), Gianluigi Buffon (Juventus / Itali), Cristiano Ronaldo (Real Madrid / Portugal), Kevin De Bruyne (Manchester City / Belgjikë), Antoine Griezmann (Atletico Madrid / Francë), Zlatan Ibrahimovic (Manchester United / Suedi), Andres Iniesta (Barcelona / Spanjë), N’Golo Kante (Chelsea / Francë), Toni Kroos (Real Madrid / Gjermani), Robert Lewandowski (Bayern Munich / Poloni), Riyad Mahrez (Leicester City / Algjeri), Lionel Messi (Barcelona / Argentina), Luka Modric (Real Madrid / Croatia), Manuel Neuer (Bayern Munich / Gjermani), Neymar (Barcelona / Brazil), Mesut Ozil (Arsenal / Gjermani), Dimitri Payet (West Ham / Francë), Paul Pogba (Manchester United / Francë), Sergio Ramos (Real Madrid / Spanjë), Alexis Sanchez (Arsenal / Chile), Luis Suarez (Barcelona / Uruguay), Jamie Vardy (Leicester City / Angli).

CILA ËSHTË LISTA PLOTË E ÇMIMEVE?

Best FIFA Men’s Player 2016: Ky çmim jepet  për lojtarin më të mirë mashkull.

Best FIFA Women’s Player 2016:– Ky çmim jepet  për lojtaren më të mirë femer. Të tre finalistet janë: Melane Behringer (Bayern Munich / Gjermani), Carli Lloyd (Houston Dash / USA) dhe Marta (FC Rosengard / Brazil).

Best FIFA Men’s Coach 2016:Çmimi për trajnerin më të mirë të ekipeve të meshkujve të vitit të kaluar. Të tre finalistët janë: Claudio Ranieri (Leicester City), Fernando Santos (Portugali) dhe Zinedine Zidane (Real Madrid).

Best FIFA Women’s Coach 2016: Çmimi për trajnerin më të mirë të ekipeve të femrave të vitit të kaluar. Të tre finalistët janë: Jill Ellis (Shtetet e Bashkuara), Silvia Neid (Gjermani) dhe Pia Sundhage (Suedi).

FIFA Puskas Award 2016: -Çmimi për golin më të mirë të vitit 2016.

FIFA Fair Play Award 2016 : Çmimi për momentin më të mirë të lojës së ndershme të vitit të kaluar. Fituesit e mëparshëm kanë përfshirë edhe organizatat e futbollit që kanë dalë në mbështetje të refugjatëve.

FIFA Fan Award 2016: Një çmim i ri mbështetës që do të fitohet nga një prej këtyre tre tiforërive: Tifozët ADO Den Haag, Borussia Dortmund / Liverpool dhe tifozët e Iceland.

FIFA FIFPro World11 – Çmimi për 11 lojtarët nga e gjithë bota në një formacion standard. Pothuajse 25,000 lojtarë nga rreth 70 vende votuan./Sovrani.info