Pardew: Serbia duhet të heqë dorë nga provokimi ndaj Kosovës
Ambasadori James Pardew në fund të viteve 1990 ishte i dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin. Në vitin 2001 ai ishte i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara në bisedimet që çuan në nënshkrimin e Marrëveshjes së Ohrit. Ambasadori Pardew ka përmbledhur kujtimet e tij nga rajoni në... Më shumë
Qosja: PDK e LDK ia lanë prushin në duar Haradinajt
Akademik Rexhep Qosja ka thënë se dy sfidat kryesore të Ramush Haradinajt është demarkacioni me Malin e Zi dhe Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe. Ka thënë se ekziston rreziku që këto dy çështja ta rrëzojnë Kryetarin e AAK’së nga pozita e lartë qeveritare. Qosja ka thënë se pas... Më shumë
Ismail Kadare flet hapur për letrën ndaj Enver Hoxhës
Shkrimtari Ismail Kadare ka folur me zë dhe figurë në lidhje me polemikat e shumta që shkaktoi publikimi i një letre të tij, dërguar diktatorit Enveër Hoxha për të motrën e njeriut të letrave shqipe. Në një intervistë për emisionin Studio e Hapur të gazetares Eni Vasili, Kadare tha... Më shumë
Phillips: Serbisë i kërkohet të njohë Kosovën
Një raport i ri për dialogun Prishtinë-Beograd bën thirrje për njohjen e Kosovës nga Serbia. Autori i raportit, David Phillips, thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të rrisin profilin në negociatat mes dy vendeve, si pjesë e interesave strategjike për t’i bërë ballë ndërhyrjeve ruse në rajon. Prof. Phillips,... Më shumë
Albana Osmani: Po përpiqem të hap biznes privat
Rrëfehet moderatorja: Pushimet e kësaj vere, si dhe planet për një biznes. “Ja si është mashkulli perfekt në sytë e mi” Albana Osmani, moderatorja seksi, e cila këtë vit ndërmori edhe nismën e saj bamirëse për fëmijët talasemikë të Qendrës Universitare Spitalore “Nënë Tereza”, “Ti je një Luledielli”, duket... Më shumë
Granit Xhaka për Arsenalin, Skënderbeun dhe ëndrrat
Granit Xhaka është kthyer në një ndër futbollistët më të rëndësishëm tek Arsenal, teksa ka marrë vlerësimet maksimale nga trajneri Arsen Wenger për paraqitjet e tij. Mesfushori kosovar zhvilloi një sezon të shkëlqyer me “topçinjtë”, ku në Premier League në 32 ndeshje realizoi 2 gola dhe dha 2 asiste.... Më shumë
Agim Kasapolli: Pse shqiptarët lakmojnë kaq shumë postet?
Në serinë “Intervista kuqezi”, që realizohen me personalitete të ndryshme shqiptare, nga gazeta online Sovrani.info, me një bllok pyetjesh ekskluzive, është përgjigjur Agim Kasapolli, ish-basketbollist, trajner dhe komentator i njohur kosovar. Cili është vendi më i bukur shqiptar? Peja Cili është personaliteti më i rëndësishëm shqiptar në përmasa ndërkombëtare?... Më shumë
Bujar Ahmeti: Femrat janë vlera më e mirë shqiptare
Në serinë “Intervista Kuqezi”, që realizohen me personalitete të ndryshme shqiptare, nga gazeta online “Sovrani.info”, me një bllok pyetjesh ekskluzivie, është përgjigjur Bujar Ahmeti Cili është vendi më i bukur shqiptar? Gjakova. Kush është personaliteti shqiptar më i rëndësishëm që i kemi dhënë njerëzimit? Ismail Kadare, tu pas parasysh... Më shumë
Faruk Begolli dhe Bekim Fehmiu janë aktorët më të mirë shqiptar sipas Anisa Ismajlit
Në serinë “Intervista Kuqezi”, që realizohen me personalitete të ndryshme shqiptare, nga Gazeta Online “Sovrani.info”, me një bllok pyetjesh ekskluzivie, është përgjigjur Anisa Ismajli Cili është vendi më i bukur shqiptar? Prishtina, pa pikë modestie e them, është qyteti im. Kush është personaliteti shqiptar më i rëndësishëm që i ka... Më shumë
Korab Shaqiri tregon kush është shqiptarja më e bukur
Në serinë “Intervista Kuqezi”, që realizohen me personalitete të ndryshme shqiptare, nga Gazeta Online “Sovrani.info”, me një bllok pyetjesh ekskluzivie, është përgjigjur Korab Shaqiri Cili është vendi më i bukur shqiptar? Gjirokastra, qyteti i gurtë, qyteti i inspirimeve të mëdha artistike. Kush është personaliteti shqiptar më i rëndësishëm që... Më shumë