“Kam dhimbje barku”, në spital zbulimi shokues, iu gjetën… “Kam dhimbje barku”, në spital zbulimi shokues, iu gjetën…
Një zbulim shokues në stomakun e një djali 30-vjeçar në Indi, në shtetin e Madhya Pradesh, ku në barkun e tij, kirurgët e një... “Kam dhimbje barku”, në spital zbulimi shokues, iu gjetën…

Një zbulim shokues në stomakun e një djali 30-vjeçar në Indi, në shtetin e Madhya Pradesh, ku në barkun e tij, kirurgët e një spitali gjetën gozhda, age, gjilpëra, thika dhe sende të tjera metalike, të cilat i ishin ngulur në bark.

Mjekët zbuluan se i riu vuante nga sindroma e Pica, një çrregullim ushqimor, i cili konsiston në gëlltitjen e substancave të rrezikshme.

Ky veprim i rrezikshëm solli dëmtimin e aparati tretës si dhe probleme në rrugët e frymëmarrjes. Pas ankesave për dhimbje barku, i riu iu nënshtrua radiografisë, ku u bë zbulimi shokues.

Kështu ai u fut me urgjencë në sallën e operacionit për thuajse dy orë, shkruan noa.al.

Fatmirësisht ndërhyrja rezultoi e suksesshme dhe i riu ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

“Sëmundja e tij ka nevojë për trajtim psikoterapeutik”, komenton Mpn Khare, drejtues i spitalit ku u kurua i riu. /noa.al/

shufra

shufra