Kurti flet për marrëdhëniet me Edi Ramën, për Enver Hoxhën dhe islamin radikal
Deputeti i lëvizjes “Vetëvendosje” Albin Kurti, tregon në një intervistë për gazetën “Tema” gjykimin e tij për një sërë temash të nxehta si ajo e tensioneve Kosovë-Serbi, bashkimi-kombëtar, vdekja e mistershme e aktivist Astrit Dehari, por edhe marrëdhëniet me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. I pyetur në lidhje me... Më shumë
Hoti: S’do t’i ulet paga askujt
Ministri i Financave, Avdullah Hoti ka mbajtur një konferencë në lidhje me ligjin e ri të pagave për sektorin publik. Ai ka thënë se nuk kanë asnjë plan që t’i ulin pagat askujt, njofton Klan Kosova. “Ne nuk ulim paga për askënd. Ajo çka do të bëjmë është harmonizimi... Më shumë
Konjufca: Qeveria po bën spektakle për krekosje
Përfaqësuesi i Grupit Parlamentar të Lëizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca në fjalën e tij në Kuvend ka folur për situatën e kohëve të fundit mes Kosovës dhe Serbisë. Konjufca ka thënë se Serbia ose duhet të ndalet, ose mos të ndalet e jo të bëhen spektakle nga qeveria e Kosovës.... Më shumë
Qeveria me qasje të re ndaj dialogut
Qeveria e Kosovës do ta mendojë sërish ridefinimin e formatit të dialogut me Serbinë, konfirmojnë zyrtarët e ekzekutivit të vendit. Faton Abdullahu, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës thotë për Radion Evropa e Lirë se për të qenë Kosova faktor stabiliteti dhe për të ndjekur politikat e normalizimit të marrëdhënieve... Më shumë
Policia e Kosovës pa sigurim shëndetësor
Nënkryetari i Sindikatës së Policisë së vendit, Shaban Tasholli ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk ka marr në konsideratë projektligjin e tyre të ri që kërkon sistemizimin e pagave. Nënkryetari i Sindikatës së Policisë së vendit, Shaban Tasholli ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk ka marr në... Më shumë
Tahiri nuk flet për murin deri në stabilizim të situatës në vend
Treni që Rusia i dhuroi Serbisë, e i cili u pengua të shtunën për të hyr në pjesën veriore të Mitrovicës nga autoritetet kosovare, ka lënë “në hije”, murin që u ndërtua vitin e kaluar në këtë komunë nga pala serbe. Ky tren me mbishkrime nacionaliste mori vëmendjen e... Më shumë
Shqiptarët në veri, të pasigurt
Shqiptarët që jetojnë në tri komunat veriore të Kosovës: Mitrovicë e Veriut, Leposaviq dhe Zubin Potok, ndjehen të rrezikuar nga serbët, pas tensionimit të situatës së sigurisë në vend. Kulmi i pasigurisë në këtë pjesë të vendit ka arritur pas ndërtimi të murit në veri të Mitrovicës dhe trenit... Më shumë
Ministri Hoxhaj, letër 49 ministrave të Jashtëm për provokimet serbe
Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, u ka dërguar letër personale katërfaqëshe 49 ministrave të Jashtëm, në të cilën është detajuar rasti i përpjekjes provokuese për ta futur një tren ilegal nga Beogradi në Kosovë dhe të ngjarjeve të fundit të interferimeve direkte të Beogradit në Kosovë. Dy... Më shumë
Kuvendi i Kosovës mblidhet sot
Kuvendi i Kosovës sot mban seancën e parë plenare të sesionit pranveror, ku në interpelancë do të jetë ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami, sipas kërkesës së deputetit Ismajl Kurteshi. Rendi i ditës: 1. Koha për deklarime jashtë rendit të ditës, 2. Koha për pyetje parlamentare, 3.... Më shumë
AAK zhvillon aktivitet për lirimin Ramush Haradinajt
Aleanca e Gruas së Kosovës (AGK) e prirë nga kryetarja Magbule Shkodra, sot së bashku me nëna, motra, bija nga mbarë Kosova nderojnë dëshmorët e rënë për lirinë në Gllogjan. Ky nderim bëhet në shenjë solidarizimi me kërkesën për lirimin e plotë të kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e... Më shumë