Kështu do të ndahen ulëset e partive politike në Kuvendin e Kosovës
Kryesia e Kuvendit të Kosovës nga legjislatura e kaluar ka miratuar ndarjen e ulëse të forcave politike në sallën e seancave plenare. Me vendim unanim u vendo qe koalicioni fitues i zgjedhjeve PAN të ulën në mes të sallës. Ndërsa, Vetëvendosje tani e tutje do të ulën në anën e djathtë... Më shumë
Në pritje të fillimit të mbledhjes se Kryesisë (Foto)
Kryesia e Kuvendit nga legjislatura e kaluar brenda pak minutave pritet të nisë mbledhjen e saj. Në këtë mbledhje po marrin pjesë: Xhavit Haliti, Ismet Beqiri, Zenun Pajaziti, Aida Dërguti, Glauk Konjufca, Pal Lekaj, Slobodan Petroviq dhe Goran Rakiq. Në këtë mbledhje pritet të bëhen përgatitjet për seancën konstituive të... Më shumë
Haradinaj-Metës: Jam i gatshëm të bashkëpunojmë për interesin kombëtar
Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj e ka uruar Ilir Metën në marrjen e detyrës si President i Shqipërisë. Haradinaj ka shtuar se pret nga Meta ndihmë të pakursyer për Kosovën: Ky është urimi i plotë i tij: I nderuar z President, Ilir Meta, Ju uroj përzemërsisht marrjen e detyrës... Më shumë
Po punonin përgjatë lumit Llap, qytetarët gjejnë bombën e pashpërthyer (Foto)
Derisa po punon përgjatë lumit Llap, disa persona kanë gjetur një mjet i dyshimtë shpërthyes. Një lexues i portalit Indeksonline ka treguar se dje kur po punonin kanë hasur në mjetin që është i gjatë më shumë se një metër. “Dje në Lupq të Poshtëm kur po punonim kemi... Më shumë
Dëshmitari në rastin Badovci: Gjykata nuk mori vendim të drejtë!
Gjykata Themelore në Prishtinë, javën e kaluar shpalli aktgjykimin në çështjen penale ndaj të akuzuarve në rastin Badovci: Besnik Latifi, Gazmend Haliti, Milazim Haxhiaj, Fehmi Musa dhe Enis Latifi për veprën penale të kryer: shtytje për kryerjen e veprave terroriste në tentativë. I akuzuari Besnik Latifi është shpallur fajtor... Më shumë
Çështja e emrit Maqedoni-Greqi, mund të zgjidhet vitin e ardhshëm
Viti 2018 mund të jetë një vit kyç për zgjidhjen e kontestit të gjatë mes Greqisë dhe Maqedonisë, që ka të bëjë me emrin e saj shtetëror. Lajmin e ka bërë të ditur gazeta greke “Kathimerini”, që citon burime diplomatike nga Brukseli dhe Uashingtoni. Sipas këtyre të fundit, ekzistojnë... Më shumë
Thaçi uron Metën në telefon për detyrën e tij si President i Shqipërisë
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar Ilir Metën për detyrën e tij të re si president i Shqipërisë. Thaçi ka treguar se urimin ia ka përcjellur përmes një thirrje telefonike. Ai ka thënë se me Metën kanë biseduar për bashkëpunimin e Kosovës dhe Shqipërisë që këto... Më shumë
Ymeri: Pushteti i frikësohet votës së mërgatës (Video/Foto)
 Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri i ka bërë sot thirrje të gjithë mërgimtarëve që  të votojnë masivisht në zgjedhjet lokale që do të mbahen në tetor. Ai gjatë një konference për media ka theksuar se mërgata ka dëshmuar rolin që ka në politikën e vendit dhe ndryshimin që... Më shumë
Xhavit Haliti i kundërpërgjiget Lutfi Hazirit. Ky është propozimi i tij për krijimin e Qeverisë!
Pas deklaratës së Lutfi Hazirit i cili tha që Lidhja Demokratike e Kosovës nuk ka vota për PAN-in, as atë të Teuta Rogovës, një kundërpërgjigje për këtë vjen nga nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti. Haliti ka thënë se Lutfi Haziri e ka për obligim funksional ta... Më shumë
Thaçi: Enver Zymeri do të kujtohet gjithmonë për guximin e dëshmuar
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përmes një statusi në rrjetin social Facebook përkujtoi heroin e policisë, Enver Zymberin . Në 6 vjetorin e aksionit te njësisë speciale të Kosovës drejt pikave kufitare në Veri për ti marrë nën kontroll ato, ishte vrarë polici Enver Zymberi. Thaçi ka shkruar se... Më shumë