Ku është “zhdukur” Erdogan? Ku është “zhdukur” Erdogan?
Nga Sinan Senyurt, BILD Krejt papritur, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka rënë në qetësi. Ai është zhdukur që prej disfatës zgjedhore të AKP-së... Ku është “zhdukur” Erdogan?

Nga Sinan Senyurt, BILD

Krejt papritur, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka rënë në qetësi. Ai është zhdukur që prej disfatës zgjedhore të AKP-së islamiko-konservatore. Nuk është dëgjuar apo parë gjë nga ai.

Funksionarët e partisë së tij dalin vazhdimisht para medias dhe po përpiqen me çdo mjet të anulojnë zgjedhjet në Stamboll. Pretendimi i tyre: opozita ka manipuluar zgjedhjet. Vetëm shefi i tyre hesht.

Por ku është futur presidenti?

Sipas burimeve të BILD, Erdogan gjendet në vilën e tij në Uskudar, nga ana aziatike e Stambollit. Prej andej po shqyrton disfatën në zgjedhje, ku mes të tjerash partia e tij humbi Ankaranë dhe Stambollin.

Qëllimi i tij është që me një rreth të ngushtë bashkëpunëtorësh, të mendojë se çfarë ndryshimesh nevojiten tani.

Një funksionar tha për BILD: Shefi i AKP është shumë i pakënaqur me këtë rezultat në zgjedhje dhe dëshiron të identifikojë përgjegjësit për këtë humbje. Pritet që të ketë jo vetëm ndryshime të drejtuesve të AKP, por edhe në kabinetin e tij.

Pas humbjes elektorale në Stamboll, presidenti turk nuk ka hequr akoma dorë nga ish-fortesa e tij. AKP njoftoi të mërkurën se do të ketë rinumërim në tetë nga 39 qarqe zgjedhore. Ky ishte një sukses i pjesshëm për AKP, që kishte kërkuar rinumërim në të gjitha qarqet. Kandidati i opozitës, Ekrem Imamoglu i partisë kemaliste CHP fitoi me 25 mijë vota përpara në metropolin me 15 milionë banorë. Ai kërkoi që drejtuesit e procesit zgjedhor ta njohin si kryebashkiak, duke theksuar se rinumërimi nuk do të ndryshojë gjë pasi mund të ketë vetëm gabime të vogla.

Por teksa AKP ka sfiduar rezultatet, Departamenti i Shtetit në SHBA i ka bërë thirrje qeverisë në Ankara që të respektojë rezultatin zgjedhor. Në kundërpërgjigje, Turqia tha se kjo është një ndërhyrje në punët e brendshme.

Mes dy vendeve ka pasur tensione të konsiderueshme për një kohë të gjatë. Së fundmi, qeveria e Uashingtonit ndaloi furnizimin me avionë luftarakë të Turqisë pas një mosmarrëveshje për blerjen e një sistemi të mbrojtjes ajrore nga Rusia.