Në Festivalin e Kanës, sivjet do të shfaqet filmi  “Even I Met Happy Gypsies” ku luan Bekim Fehmiu
Filmi “Even I Met Happy Gypsies”, prodhim i vitit 1967, këtë vit do të shfaqet në Festivalin e Kanës.  Dhe kur kujtojmë se në film rolin kryesor e luan aktori shqiptar Bekim Fehmiu, kjo e bën filmin edhe më të veçantë. Pasi në vitin 1967 filmi morri dy çmime... Më shumë
Shfaqja ”Skënderbeu” vjen edhe në Pejë
Shfaqja, pas disa udhëtimeve nëpër Evropë, të premten do të vjen edhe në Kosovë në qytetin e Pejës. Pra më 28 prill në Teatrin ‘Istref Begolli’ me fillim nga ora 20:00, do të jepet shfaqja ‘Skënderbeu’, nga Xhevat Limani, shkruan KultPlus. Projekti teatror “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu”, shkruar dhe realizuar nga... Më shumë
“Juvenilia” e Ndre Mjedës, tani e dixhitalizuar
“Juvenilia” e Ndre Mjedës, tani e dixhitalizuar është në faqen zyrtare të BKSH (www.bksh.al), duke shenjuar me nderim edhe 100-vjetorin e botimit të parë të saj më 1917. “Juvenilia”, kjo vepër e shkëlqyer e letërsisë shqipe mund të shfletohet tashmë online dhe të shkarkohet në çdo pajisje elektronike si kompjuter, laptop,... Më shumë
Ministria e Kulturës injoron Ditën e Librit
Dita Ndërkombëtare e Librit dhe të drejtave autoriale që është përzgjedhur të jetë 23 prilli, është një datë me kuptim simbolik për letërsinë botërore. Derisa kjo datë shënohet në botë që nga viti 2003, Ministria e Kulturës, edhe në këtë vit ka injoruar këtë ditë, duke mos shënuar me... Më shumë
Kjo është agjenda e Ansamblit Kombëtar të Valleve “Shota” me rastin e Ditës Botërore të Trashëgimisë
Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota”, sot me rastin e Ditës Botërore të Trashëgimisë do të sjellë një program të ngjeshur me aktivitete. Aktiviteti kryesor do të jetë hapja e ekspozitës së përhershme të veshjeve që do të mbahet në lokalet e Ansamblit. Para kësaj, trupa artistike do... Më shumë
Fansat e Charlie Chaplin-it kanë thyer rekord botëror (FOTO)
Qindra fansa të Charlie Chaplinit të veshur si karakteri i tij fiktiv “Tramp” janë mbledhur në ish-shtëpinë e yllit të filmave pa zë në Zvicër, duke shënuar ditëlindjen e 128-të të Chaplinit. Muzeu i “Botës së Chaplinit”, i cili u hap një vit më parë, ka thënë që të... Më shumë
Drama “Skënderbeu” e Xhevat Limanit mirëpritet në Gjenevë
Me rastin e festës së Pashkëve, Universiteti Popullor Shqiptar i Gjenevës  për artdashësit  e shumtë të këtij metropoli kulturor e diplomatik ka organizuar shfaqjen e poemës të llojit dramë “Skënderbeu” të aktorit dhe regjisorit tonë të mirënjohur  Xhevat Limani. Audiencën e përbërë nga shqiptarë dhe zviceranë me artistin dhe... Më shumë
Kërkesa e arbëreshëve: Duam të njihemi na UNESCO
Arbëreshët gjithë jetën e tyre kanë njohur dy atdhe, por mbi çdo gjë qëndron dashuria për Shqipërinë, ndaj dhe janë treguar shumë “fanatikë” në ruajtjen e vlerave kulturore dhe shpirtërore të tyre. Shumë prej nesh i njohin ata si shqiptarët e Italisë së jugut, të cilët kanë ditur shumë... Më shumë
Filharmonia e Kosovës do të mbajë koncertin e radhës
Orkestra Filharmonike e Kosovës është duke bërë përgatitjet e fundit për koncertin e radhës i cili do të vijë shumë shpejt. Nga Maqedonia do të vijë të interpretojë në piano, Shkëlzen Baftiari, ndërsa nga Finlanda vjen pianisti Johannes Piirto. Gjatë këtij koncerti do të interpretohen vepra të kompozitorëve të... Më shumë
Grupi anglez “Deep Purple” sjell albumin e ri “inFinite”
Albumi i njëzetë i Deep Purple titullohet “inFinite”. Banda historike e rrokut është në prag të 50 viteve karrierë, saqë edhe turin e tyre e kanë titulluar “The Long Goodbye”. “Fansat na pyesin nëse jemi në fund të udhëtimit, thotë për TGcom24 basisti Roger Glover. Edhe ne e pyesim... Më shumë