ART
Ai Weiwei krijon fytyrat e aktivistëve më të njohur të botës (FOTO)
Nelson Mandela, Marin Luther King Jr, Chelsea Manning apo Edward Snowden janë në mesin e portreteve, në ekspozitën e cila ngritë vetëdijen mbi të drejtat e njeriut. Artisti kinez Ai Weiwei njihet për artin e tij gjithmonë thumbues. Një ekspozitë që është hapur të mërkurën e sjellë artistin duke... Më shumë
Për herë të parë në Kosovë organizohet Bienalja Ndërkombëtare e Akuarelit (FOTO)
Janë rreth 280 punime të akuarelit prej vendeve të ndryshme të botës që janë përzgjedhur për të qenë pjesë e Bienales Ndërkombëtare të Akuarelit në Kosovë. Bienalja Ndërkombëtare e Akuarelit, ngjarje e cila në Tiranë mbahet që dy vite, tashmë do të marrë jetë edhe në Kosovë, më saktësisht... Më shumë
Make-up artistja kosovare, në ballinën e Revistës Vogue (FOTO)
Saranda Ismaili tregoi detaje interesante që nga nisja e karrierës së saj e deri te suksesi i fundit. Grimi është një pjesë shumë e rëndësishme e secilës vajzë. Por të bësh grim profesional duhet shumë punë, angazhim e padyshim edhe dashuri për këtë profesion. Në vend kemi disa make-up... Më shumë
Ftohen artistët për propozime për dizajnimin e maskotës së re të Ambasadës Gjermane (FOTO)
Artistët e interesuar do të mund të dizajnojnë maskotën “Buddy Bear” Galeria Kombëtare e Kosovës në emër të Ambasadës Gjermane në Prishtinë, ka hapur thirrje për artistët që të propozojnë idetë e tyre për dizajnimin e maskotës së re të kësaj ambasade. Artistët e interesuar do të mund të... Më shumë
Blerta Zeka Berisha erdhi me ekspozitë inspiruar nga Trupa e Baletit të Kosovës (FOTO)
I lumtur që Trupa e Baletit është bërë inspirim për artisten, u shpreh edhe drejtori i Baletit Kombëtar të Kosovës, Ahmet Brahimaj, i cili tha që është kënaqësi kur sheh vepra të tilla e kur puna që bënë është inspirim për të tjerët. Jemi mësuar që Teatrin Kombëtar të... Më shumë
Instalacionet e Dardan Zhegrovës vlerësohen lartë në Argjentinë
Në Buenos Aires të Argjentinës të mërkurën ka filluar edicioni i 26-të i ekspozitës arteBA, i cili do të jetë i hapur deri më 27 maj në qendrën e kongreseve “La Rural”. Kjo ekspozitë këtë vit ekspozon galeri nga 350 artistë nga më shumë se 20 shtete të botës,... Më shumë
Alkent Pozhegu do të provojë të hyjë në “Guinness” me figurën e Rita Orës (FOTO)
Me 15 dhe 16 maj, në Palestrën e Sportit Shani Nushi në Gjakovë Alkent Pozhegu do të provojë të ndërtojë Mozaikun më të madh. Ai tanimë është pjesë e Librit të Rekordeve Guinness me një mozaik të punuar nga drithërat. Këtë vit gjegjësisht në muajin maj, ai do të... Më shumë
Gjakova dhe Bazeli me koncert të përbashkët muzikor
Në kuadrin e bashkëpunimit intensiv në shumë fusha në mes të Gjakovës dhe Bazelit, Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova” nga Gjakova dhe Shkollës së Muzikës Binningen-Bottmingen, organizohet një koncert në Binningen-Bottmingen. Është fjala për një koncert të Korit të madh dhe i Orkestrës së Shkollave të Muzikës së Binningen-Bottmingen,... Më shumë
Zef Shoshi vjen me ekspozitë në Prishtinë
Galeria Kombëtare e Arteve, Tiranë dhe Galeria Kombëtare e Kosovës, Prishtinë, do të prezantoj për publikun ekspozitën vetjake të piktorit shqiptar Zef Shoshi. Këto vepra vijnë si pjesë e koleksionit të Galerisë Kombëtare të Arteve, Tiranë dhe koleksionit privat të artistit. Zef Shoshi është një nga artistët më në... Më shumë
Këtë verë do të publikohet CD-ja me këngë të Esma Redzepova
Në gusht të këtij viti pritet që të publikohet një CD e cila do të përmbajë këngë të këngëtares së njohur Esma Redzepova Teodosievska, të cilat ajo i kishte incizuar para se të vdiste. Projekti është duke u realizuar nga miqtë e saj, përcjellë KultPlus. Esma Rexhepova, këngëtarja e... Më shumë