Filmi “Home” merr edhe një çmim në Liban
Filmi “Home” me regji nga More Raça, ka marrë çmimin “Skenari më i mirë” në festivalin Baalbeck’s International Short Films Festival në Liban. “Ky çmim është i rëndësishëm duke e pas parasysh që filmi është nga Kosova, dhe ka marrë pjesë edhe në atë pjesë të botës ku arti kinematografik... Më shumë
Edhe një film xhirohet në ishujt Kroat
Filmi “Black Money Games”, që konsiderohet të jetë një ndër filmat që do të thyejnë arkat e shitjes do të fillojë xhirimet në pranverën e vitit 2018, shkruan KultPlus. Dhe ky film do të xhirohet në Kroaci, përkatësisht në ishullin Hvar. Dubrovniku ishte lokacioni i përzgjedhur për këtë film,... Më shumë
Origjina shqiptare e aktores botërore Irena Papas
Origjina shqiptare e aktores së njohur greke Irena Papa Leleku, është kundërshtuar shpesh, sidomos nga biografët grekë. Gjatë bashkëbisedimeve që ka pasur me aktorin shqiptar Bekim Fehmiu ajo e ka pranuar origjinën e saj shqiptare. Ndoshta ky fakt e bënte më të madhe miqësinë mes tyre. Prejardhjes së saj... Më shumë
Shfaqja “Mother and Child” kërkon aktorë në Tiranë
Me regji nga Dino Mustafiq, regjisor i njohur nga Sarajevë, shfaqja “Mother and Child” kërkon aktorë në Tiranë. Me datë 5 shtator vjen një audicion i hapur për aktorët e rinj, të interesuar të jenë pjesë e audicionit me këto karakteristika: aktor mashkull / 19-25 vjeç dhe shqipfolës. Regjistrimet... Më shumë
Publikohet lista e aktorëve më të paguar të vitit 2017
Revista “Forbes” ka publikuar listën e aktorëve më të paguar për vitin 2017. Kjo revistë e nxori fitues 46 vjeçarin Mark Wahlberg, ai i fitoi këto të ardhura falë interpretimit në filmat “Daddy’s Home 2” dhe “Transformers: The Last Knight”. Lideri i këtij klasifikimi vitin e kaluar, Dwayne Johnson,... Më shumë
Formohet komiteti selektues për propozimin e Kosovës në Oscars
Formohet komiteti selektues për përzgjedhjen e filmit i cili do të jetë propozimi i Kosovës në Oscars, përcjellë KultPlus. Ky komitet përbëhet nga: Astrit Kabashi (kryesues), Antoneta Kastrati, Visar Morina, Doruntina Basha, Arben Bajraktaraj, Ilire Vinca dhe Zymber Kelmendi. Komiteti do të bëj përzgjedhjen e filmit më të mirë... Më shumë
Dy filma nga Kosova, propozime për “Oscar”
Dy filma që ngjarjen e zhvendosin në kohën e pasluftës – njëri që vë në fokus dy personazhe që ndihen të humbur dhe kërkojnë pranimin, e tjetri i konceptuar si homazh për një gjeneratë me protagonistin që e përmbyll qarkun jetësor në një gjendje të rëndë vetmie – janë... Më shumë
DokuFest edhe në mediet serbe
Tanjug ka bërë të ditur se në këtë edicion, audienca mund të përcjellë 102 filma nga 50-të vende të ndryshme të botës. Festivali i Filmit të filmave dokumentarë dhe atyre të metrazhit të shkurtë “DokuFest”, do të nisë më 4 dhe do të mbyllet më 12 gusht, shkruan medium... Më shumë
U dha premiera e filmit “Zgjimi i Enver Simakut”
Regjisori spanjoll, frymëzuar nga ngjarjet e vitit 1997 në Shqipëri, në role për filmin e tij sjell aktorët Margarita Xhepa, Tinka Kurti, Viktor Zhusti, Pirro Milkani, Ema Andrea, Laert Vasili, Lulzim Guhelli Filmi “Zgjimi i Enver Simakut” pati premierën mbrëmë në Festivalin Ballkanik të Filmit në qytetin e Pogradecit.... Më shumë
Sonte rrëfehet jeta e Tupac në Dokukino (VIDEO)
Tupac vdiq më datën 13 shtator të vitit 1996, pasi ishte qëlluar disa herë me armë gjatë një sulmi në Las Vegas. Filmi biografik i Tupac i quajtur “All Eyez on Me”, premiera e të cilit u dha më datë 16 qershor, në ditëlindjen e reperit të ndjerë, tashmë... Më shumë