Shitet kopja origjinale e librit “Princi i vogël”
Kopja origjinale e librit “Princi i vogël” (Le Petit Prince) e botuar në frëngjisht nga një botim amerikan i “Princit te vogël” që aviatori e autori Saint-Exupéry ia dhuroi mikut të tij Major-kolonel (dhe gjeneral i ardhshëm i Forcave ajrore) Lionel-Max Chassin u shit të shtunën në një ankand në... Më shumë
Poezitë e poetëve shqiptarë botohen në antologjinë e poezisë në Itali
Në Itali, “La stanza del poeta” në edicion të EVA-s ka botuar në gjuhën italiane Antologjinë e poezisë “DIALOGHI” (Dialogje). Në të janë përfshirë 16 autorë të njohur botërorë, në mesin e të cilëve edhe poetët shqiptarë. Ndër 16 autorët e njohur botëror tre nga ta janë poetë shqiptarë... Më shumë
Shpallet lista e fituesve të Fondit të Përkthimit Letrar nga gjuha shqipe në gjuhë të huaj, për vitin 2017
Pesë vepra në shqip të autorëve të ndryshëm do të përkthehen në gjuhë të huaj, në përpjekje për të promovuar letërsinë shqiptare jashtë vendit. Ministria e Kulturës, në bazë të politikave në mbështetje të autorit shqiptar si edhe në përkrahje të përkthyesve dhe shtëpive të huaja botuese të interesuar... Më shumë
Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare boton librin me tregime në Serbi
“Razgovor O Brilijantima Jednog Decembarskog Popodneva” është përmbledhje e tregimeve të shkrimtarit shqiptar në periudha të ndryshme të krijimtarisë së tij, me fillim moshën 17 vjeçare kur edhe nisi të shkruante ai. Përmbledhja përfshin tregime të cilat autori i ka shkruar deri në vitin 2008, shkruan B92 dhe përcjellë... Më shumë
Fillojnë Netët Strugane të Poezisë
Me mbjelljen e drurit dhe lexim poetik për nder të fituesit të “Kurores së artë” – Çarls Simiq, sot në Strugë do të fillojë festivali “Mbrëmjet strugane të poezisë”, të cilat do të zgjasi deri më 28 gusht. Hapja zyrtare e edicionit të 56-të të festivalit është sonte në... Më shumë
Këto janë librat që janë përdorur shekuj më parë (FOTO)
Procesi i të mësuarit në kohën para elektronike ishte shumë më i vështirë, por jo i pamundur. Disa shekuj më parë, afërsisht rreth shekullit të 15-të, ka pasur disa metoda mësimdhënie, përmes të cilave fëmijët mësonin leximin në mënyra krijuese. Mjeti i vetëm për të mësuar ishte një abetare përbërë prej... Më shumë
Së shpejti në gjuhën frënge libri “Mashtrimi i madh” i Bardhyl Mahmutit
Publicisti Bardhyl Mahmuti, bëri të ditur se libri i tij “Mashtrimi i madh”, shumë shpejt do të publikohet në gjuhën frënge. Librin e publicistit të njohur, Bardhyl Mahmuti, do ta botojë Shtëpia botuese me renome botërore “Harmattan”. Ky është njoftimi i Bardhyl Mahmutit në profilin e tij në “Facebook”:... Më shumë
Elizabeth Gowing shkruan libër për artizanatin e filigranit në Kosovë
Diplomatët kosovarë në Londër, mbrëmë ishin nikoqir të promovimit të një libri tjetër të mrekullueshëm të autores dhe humanistes, Elizabeth Gowing, të titulluar “Fija e argjendit” (The Silver Thread). Ambasadori i Kosovës në Britaninë e Madhe, Lirim Greiçevci ka thënë se libri i kushtohet artizanatit të njohur të filigranit... Më shumë
Ismail Kadare lexohet gjithandej botës, kjo foto tregon gjithçka
Një zonjë e re është e përqëndruar e tëra në leximin e romanit “Kronikë në gur” të shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare. Fotoja e bërë publike nga Shtëpia Botuese Onufri, është shkrepur në metronë e Nju Jorkut. Kjo nuk është fotoja e vetme ku shohim lexues të huaj të përqëndruar... Më shumë
Bala, apo Oresti i marrë (FOTO)
Shkrimtari Ag Apolloni shkruan mbi librin “Legjenda e vetmisë “ të autorit Ridvan Dibra duke e vlerësuar lart autorin dhe librin në fjalë. Sipas tij “Legjenda e vetmisë” nuk është thjesht një legjendë shqiptare. Ajo është një legjendë e shpirtit njerëzor nga koha antike deri në kohën e sotme,... Më shumë