Këta filma prekin zemrat tuaja (FOTO)
Nëse doni të shihni filma që e prekin zemrën tuaj, ata që do të listohen më poshtë janë për ju. Filmat që sjellin dy të qeshura dhe lot të rivendosur në besimin për njerëzit, transmeton Klan Kosova. LEXO EDHE: Qesharake: Ja si reagon spikerja kur kupton se është në transmetim... Më shumë
Nxënësit e shkollës “Prenk Jakova” nga Gjakova,befasojnë publikun në Zvicër
Nxënësit e shkollës “Prenk Jakova” nga Gjakova, mbrëmë janë prezantuar me dy koncerte para publikut atje, shkruan KultPlus. 44 nxënës të shkollës së muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, kanë udhëtuar drejt Zvicrës qysh më datë 1 prill me ftesë të shkollës së muzikës Binningen Bottmingen nga Baseli i Zvicrës.... Më shumë
Kthehen tek dërguesi: Njëqind vjet kartolina nga Kosova (FOTO)
Kthehen tek Dërguesi është një koleksion i veçantë i më shumë se një mijë kartolinave të cilat prezantojnë imazhe nga Kosova nga vitet e vona të 1800 e deri tek 1999. Iniciativa e Historisë Gojore së bashku me, Keneth Andresen, profesor i komunikimit në Universitetin e Agderit në Norvegj,... Më shumë
Elina Duni vjen me projektin e saj në nëntë gjuhë (VIDEO)
Në këtë projekt të saj ajo pasqyron kultura të ndryshme dhe në mënyrën më të mirë siç di vetëm ajo. Këngëtarja shqiptare e cila jeton në Zvicër, Elina Duni ka njoftuar në rrjetin e saj në “Facebook” se ka lansuar projektin e saj solo ‘Partir’, raporton albinfo.ch. Projekti i... Më shumë
Alkent Pozhegu do të provojë të hyjë në “Guinness” me figurën e Rita Orës (FOTO)
Me 15 dhe 16 maj, në Palestrën e Sportit Shani Nushi në Gjakovë Alkent Pozhegu do të provojë të ndërtojë Mozaikun më të madh. Ai tanimë është pjesë e Librit të Rekordeve Guinness me një mozaik të punuar nga drithërat. Këtë vit gjegjësisht në muajin maj, ai do të... Më shumë
Sopranoja shqiptare Dioklea Hoxha, ngjitet në skenën operistike të Firencës me 900 fëmijë
Opera “Piramidat e Dritës” ka sjellë solistët si Chanyoung Lee, Manuel Amati, Eleonora Bellocci dhe Tommaso Barea së bashku me solisten Hoxha. Me rolin e Paminës, artistja e re shqiptare ka debutuar në skenën e operës në Firencë të Italisë, nëpërmjet shfaqjes “Piramida e Dritës”, nga “Fyelli Magjik” e... Më shumë
Gjakova dhe Bazeli me koncert të përbashkët muzikor
Në kuadrin e bashkëpunimit intensiv në shumë fusha në mes të Gjakovës dhe Bazelit, Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova” nga Gjakova dhe Shkollës së Muzikës Binningen-Bottmingen, organizohet një koncert në Binningen-Bottmingen. Është fjala për një koncert të Korit të madh dhe i Orkestrës së Shkollave të Muzikës së Binningen-Bottmingen,... Më shumë
Sipas “BackForward” ky është libri me të cilin identifikohen shqiptarët
Përdoruesi BackFoward në rrjetin social Reddit ka krijuar hartën letrare të botës me librat që ose janë më të njohurit nga secili shtet, ose janë veprat më të rëndësishme dhe të përkthyera. Turqia pa dyshim e ka Orhan Pamukun dhe librin “Unë jam e kuqja” në këtë listë, ndërsa... Më shumë
Festivali Ndërkombëtar ‘Shkupi Folk-Fest’ 2017 do të mbahet në këto data…
Shoqëria Kulturore Artistike “SHQIPONJA” më datë 19, 20 dhe 21 maj, organizon Festivalin Ndërkombëtar ‘Shkupi Folk-Fest’ 2017 ku për herë të parë do të prezantohen vlerat para publikut të vendit , përmes aktiviteteve artistike (këngëve, valleve, traditave, dokeve, riteve, etj). Qëllimi i organizimit të këtij festivali është që grupet... Më shumë
Kadaresë i ndahet çmimi “Letërsia Shqipe” nga Ministria e Kulturës
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, sot, në konsultim me Këshillin e Librit, ka vendosur që Çmimi Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe” t’i jepet shkrimtarit Ismail Kadare, për kontributin e madh dhënë letërsisë shqipe dhe asaj botërore. Ky çmim i veçantë, jepet për personalitet, të cilët, me veprën e... Më shumë