Kadaresë i ndahet çmimi “Letërsia Shqipe” nga Ministria e Kulturës
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, sot, në konsultim me Këshillin e Librit, ka vendosur që Çmimi Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe” t’i jepet shkrimtarit Ismail Kadare, për kontributin e madh dhënë letërsisë shqipe dhe asaj botërore. Ky çmim i veçantë, jepet për personalitet, të cilët, me veprën e... Më shumë
Festivali “Gurra Fest” do të nis sot edicionin e parë
Kanë mbetur edhe disa orë para fillimit të edicionit të parë të festivalit “Gurra Fest” i cili do të mbahet në Pallatin e Kulturës në Vlorë, shkruan KultPlus. Festivali i Poezisë dhe Prozës Letrare Gojore “Gurra Fest”, është organizuar nga Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare dhe nga Drejtoria Arsimore Rajonale... Më shumë
Gjermania magjepëset nga aritstët shqiptarë (FOTO)
Repertori i këngëve ishte i larmishëm dhe shtrihej prej veprave të Strauss, Schumann, Puccini, Verdi e deri te Pirro Cako e Prenk Jakova, duke bërë kështu që secili mysafir i pranishëm të udhëtoj në kohë përmes interpretimit të shkëlqyer të pianistit virtuoz: Desar Sulejmani dhe mezzo-sopranes me zë magjepsës... Më shumë
Prezantohet kapela e Bekim Fehmiut tek “Mbledhësi i puplave”
“Zot, nëse më jep një jetë tjetër pas vdekjes, bëje që të jem një rom”, ka thënë për mediet serbe Aleksandar Petrovic, regjisori i filmit “Mbledhësit e Puplave”, përcjellë KultPlus. “Mbledhësit e puplave”, është filmi i parë në ish Jugosllavi që ka trajtuar gjendjen e romëve në shoqëri, zbulon... Më shumë
“E bukura dhe bisha” refuzohet në Kuvajt
“E bukura dhe bisha” është hequr nga kinematë e Kuvajtit ditën e hënë, për shkak të një “skene homoseksuale”, që zgjat rreth dy sekonda. Filmi është shfaqur nëpër kinematë e këtij vendi me shumicë myslimane që nga dita e enjte, por ata që kishin blerë bileta për ditët në... Më shumë
Festivali i Filmit në Kanë do të moderohet nga Monica Bellucci
Festivali i Filmit të Kanës që do të mbahet prej datës 17 deri më 28 maj, tashmë është në përgatitjet e fundit për edicionin e 70-të me radhë. Tashmë është bërë e ditur se ceremoninë e hapjes dhe mbylljes së këtij edicioni do ta bëjë aktorja e njohur italiane... Më shumë
BBC flet për ndalimin e filmave të periudhës së komunizmit në Shqipëri
Ka një përpjekje në Shqipëri për të ndaluar filmat e kohës së komunizmit për të mos u transmetuar në televizione. Instituti për Krimet e Komunizmit ka argumentuar ndalimin e tyre, duke thënë se kjo do të ndalonte nostalgjinë për regjimin komunist. Regjisori shqiptar Thomas Logoreci ka folur për këtë... Më shumë
Aktorja e famshme hollivudiane komplimenton aktorin Val Maloku (FOTO)
Val Maloku në film luan rolin e Ryszard Żabiński, ndërsa Jessica Chastain vjen në rolin e Antonina Żabińska. Aktorja Jessica Chastain, aktore e nominuar dy herë për Çmimin prestigjioz Oscar, ka shkruar dje për aktorin e vogël kosovar Val Maloku. Dyshja ka luajtur bashkë në filmin “The Zookeepers Wife”,... Më shumë
15 filma që ju mbajnë pezull deri në fund (FOTO)
Fundjava është kohë e mirë për filma. Kështu që mos të ju ik kjo kohë pa e parë ndonjë film të mirë, transmeton Klan Kosova. Më poshtë i keni disa filma që do të ju mbajnë me një frymë deri në fund. Shikoni dhe vlerësojeni vetë. The Life of David... Më shumë
Vdes Dereck Walcott, nobelist i letërsisë
Poeti dhe nobelisti Derek Walcott ka vdekur në moshën 87 vjeçare në shtëpinë e tij në ishujt e Karaibeve, pas një sëmundje të gjatë, shkruan BBC. Ai ishte vlerësuar nga kritiket si një nga poetet më të mëdhenj të Karaibeve. Shkrimet e poetit përfshijnë “In A Green Night: Poems”... Më shumë