Për herë të parë në Kosovë organizohet Bienalja Ndërkombëtare e Akuarelit (FOTO)
Janë rreth 280 punime të akuarelit prej vendeve të ndryshme të botës që janë përzgjedhur për të qenë pjesë e Bienales Ndërkombëtare të Akuarelit në Kosovë. Bienalja Ndërkombëtare e Akuarelit, ngjarje e cila në Tiranë mbahet që dy vite, tashmë do të marrë jetë edhe në Kosovë, më saktësisht... Më shumë
Spider-Man’ arriti me shumë stil në premierën botërore të filmit (VIDEO)
“Spider-Man: Homecoming” do të fillojë së shfaquri nëpër kinematë e Amerikës nga 7 korriku. “Spider-Man: Homecoming”, që është vazhdimi i parë në serinë e filmave me superheroin merimangë, i cili përfshihet më thellësisht në universin e filmave Marvel. Duke arritur mbi qilim të kuq i ulur mbi tavanin e... Më shumë
Shfaqet premiera e filmit ‘Ritual në errësirë’ (FOTO)
‘Ritual në errësirë’, shfaqet të enjten më 29 qershor me fillim nga ora 19:30, në Destil, Tiranë. Me skenar e regji nga Elton Vogli, të enjten mbrëma në Qendrën Kulturore Destil, shfaqet premiera e filmit të animuar ‘Ritual në errësirë’. Ky film i mbështetur edhe nga Qendra Kombëtar e... Më shumë
Ilir Rexhepi me rol në filmin gjerman ‘Der Polizist, der Mord und das Kind’ (VIDEO)
Aktori kosovar Ilir Rexhepi ka një rol sfidues në filmin gjerman. “Der Polizist, der Mord und das Kind” (Polici, vrasja dhe fëmija) trajton ngjarje të vërtetë. Bëhet fjalë për tragjedinë, e cila i kishte ndodhur një familjeje kroate që ka jetuar në München të Gjermanisë. Personazhi kryesor i filmit,... Më shumë
Filmi me nënat serbe kundër luftës në Kosovë, tash edhe online (VIDEO)
Një dokumentar synon të shfaqë një fytyrë tjetër të popullit serb gjatë luftës që po ndodhte në Kosovë. Politika shoviniste serbe po luante lojën e saj, por një pjesë e popullit serb nuk e donte luftën. Rrëfimet e nënave serbe, djemtë e të cilave ishin marrë me forcë nga... Më shumë
Publikohet traileri i filmit “T’padashtun” nga Edon Rizvanolli (VIDEO)
Në rolet kryesore janë Adriana Matoshi dhe Jason de Ridder, ndërsa filmi do të ketë premierën botërore në Karlovy Vary Film Festival. Është lansuar sot traileri i filmit “T’padashtun” me regji e skenar nga Edon Rizvanolli. Filmi para disa javësh u përzgjodh për të marrë pjesë në Karlovy Vary... Më shumë
Make-up artistja kosovare, në ballinën e Revistës Vogue (FOTO)
Saranda Ismaili tregoi detaje interesante që nga nisja e karrierës së saj e deri te suksesi i fundit. Grimi është një pjesë shumë e rëndësishme e secilës vajzë. Por të bësh grim profesional duhet shumë punë, angazhim e padyshim edhe dashuri për këtë profesion. Në vend kemi disa make-up... Më shumë
“Tomka dhe shokët e tij” vazhdon rrugëtimin ndërkombëtar (FOTO)
Ky vit do të mbyllet për filmin “Tomka dhe shokët e tij” me prezantimin e tij në Festivalin e Filmit Hebre në Jerusalem. Vlen të theksohet se, kjo nuk është hera e parë që krijimtaria e regjisores Xhanfise Keko projektohet në sallat prestigjioze të Cinematekave evropiane. Për herë të... Më shumë
Gjakova sjell “Përrallën” (Foto)
Mbrëmë në qytetin e Gjakovës ka nisur festivali i muzikës “Përralla”. Në ditën e parë të festivalit i cili do të zgjasë dy ditë, performuan digjej të njohur ndërkombëtarë dhe vendorë. Mbrëmja u karakterizua kryesisht me performanca të muzicientëve të muzikës elektronike, raporton Sovrani.info Festivali po mbahet në vendin... Më shumë
‘Nocturne In Black’ fiton çmim në Bafta, muzika e filmit e punuar nga kompozitori shqiptar Fatrin Krajka
Filmi ‘Nocturne In Black’, muzikën e së cilit e ka punuar kompozitori shqiptar Fatrin Krajka, ka fituar çmim në Bafta Student Film Awards. Me regji të Jimmy Keyrouz, filmi “Nocturne In Black” ishte i zgjedhur në mesin e 9 filmave finalist të studentëve për çmimin “Bafta”, këta 9 filma... Më shumë