Në Korçë hapet Muzeu i Artit Mesjetar
Në ceremoninë e hapjes së Muzeut të Artit Mesjetar morën pjesë Kryeministri z. Edi Rama, Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro, Zëv/Kryeministri z. Niko Peleshi, Kryetari i Bashkisë së Korçës, z. Sotiraq Filo, përfaqësues të trupit diplomatik në Shqipëri, Mitropoliti i Kishes Orthodokse ne Korçë Hirësia e tij Joan, te komunitetit... Më shumë
Shfaqja “Gënjeshtrat” me regji të Kastriot Saqipit, premierë në Gjakovë
Shfaqja “Gënjeshtrat” me regji të Kastriot Saqipit është duke u përgatitur nga trupa teatore gjakovare. Aktorët veteranë të skenës gjakovare, Hysen Binaku, Myrvete Kurtishi, Ahmet Bakia, Elida Shahsivari bashkë me ata të brezit të ri, Edmond Hafizademi dhe Altina Kusari janë në vlugun e punëve rreth përgatitjes së shfaqjes... Më shumë
Rikthehet i famshmi, “Harry Potter”
Për të gjithë fansat dhe admiruesit e “Harry Potter”, tani kemi një lajm shumë të mirë. Sipas Variety, Warner Bros. dhe Imax janë bërë bashkë për të sjellë, si kurrë më parë, të 8-ta seritë e “Harry Potter” në kinematë ndërkombëtare. Kjo bëhet për të festuar filmin e ardhshëm... Më shumë
Filmi “Home” në festivalin që mund ta dërgojë në Oscar
‘Home’ është i bazuar në ngjarje të vërtet dhe paraqet konfliktin për çështje trashëgimie në mes të vëllaut dhe motrës, në mes të drejtës tradicionale dhe asaj ligjore. Filmi ‘Home’ nga More Raça me producent Sunaj Raça pas premierës botërore në ‘Raindance Film Fesitval’ i cili u mirëprit nga... Më shumë
Filmi ‘Babai’ pjesë e GoetheFest në Serbi
Filmi kosovar do të jetë pjesë e 5. GoetheFEST 2016, festival i filmit që organizohet në Serbi nga Goethe Institute dhe këtë vit vjen nën konceptin “Realiteti kafshon”. Filmi “Babai”, rrëfimi i Norit, rolin e të cilit e luan Val Maloku, një fëmijë i cili shet cigare në rrugë... Më shumë
Dy filma shqiptarë në mesin e 80 filmave që synojnë çmimin Oscar
Faqja zyrtare e çmimit Oscar tashmë ka publikuar listën e filmave të cilët kanë aplikuar për filmin më të mirë në gjuhë të huaj. Faton Bajraktari nga Kosova dhe Bujar Alimani nga Shqipëria, janë regjisorët të cilët do të mbesin në ethe deri në nominim. Mbi 80 filma kanë... Më shumë
Hapet audicioni  “Prishtina Kids Fest2016”
Kësisoj ky festival ka hapur audicionin për vokalistin më të mirë i cili do ta përfaqësoj Kosovën në ditën finale të “Prishtina Kids Fest 2016”. Festivali Ndërkombëtar “Prishtina Kids Fest2016”, tashmë është duke i bërë përgatitjet për edicionin e tij të shtatë. Kësisoj ky festival ka hapur audicionin për... Më shumë
“Një pikë gjaku”, edhe në dy festivale të tjera
“Një pikë gjaku”, filmi i regjisorit Bekim Guri, vazhdon rrugëtimin e përfaqësimit në ngjarje kinematografike ndërkombëtare. Vetëm brenda një jave ky film është përzgjedhur në dy festivale, njërin në Francë e tjetri në Shqipëri, transmeton KultPlus. Një gjë të tillë e ka bërë publike vetë regjisori i cili në... Më shumë
Ekspertja e OKB-së për kulturë viziton Kosovën me ftesë të Serbisë
Gjatë vizitës së saj dhjetëditore në Kosovë dhe Serbi, Raportuesja Speciale do të mbledh materiale lidhur me gjendjen e të drejtave kulturore në Kosovë. Më pas ajo do ta prezantojë një raport gjithpërfshirës në njerën prej mbledhjeve të ardhshme të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut. Raportuesja... Më shumë
Të gjitha studiot e mëdha e refuzuan filmin për Snowden
Filmi i kushtuar Eduard Snowdenit e pati premierën e tij në Hong Kong të premten mbrëma dhe të afërmit e ish-kontraktorit të NSA-së ishin në radhë të parë. “Në këtë film është me rëndësi të madhe zbulimi i mitit mbi fshehjen e Snowdenit në Hong Kong. Tregon se cili... Më shumë