Vezë të pjekura me spinaq dhe sallam
Gatuani një vakt të shëndetshëm dhe të plotë vetëm me këtë recetë të thjeshtë. Do t’ju shijojë pa masë dhe për më tepër do t’ju mbajë të ngopur. Përbërësit: 500 gr sallam ½ filxhan çaji qepë 200 gr salcë specash 300 gr spinaq 1 filxhan miell 1 ¼ filxhan... Më shumë
E tmerrshme, ja si bëhen çantat Hermes dhe Louis Vuitton (VIDEO)
Hetuesit e organizatës ‘PETA’ udhëtuan deri në Afrikën e Jugut për të marrë pamjet e papublikuara më parë nga kompanitë më të mëdha të therjes së strucave në botë. Ata filmuan punëtorët teksa thernin në mënyrë tmerrshme shpendët ndërkohë që njëri prej tyre bënte humor duke thënë:“Do ta thërras tani... Më shumë
Sallatë me oriz dhe qiqra

Sallatë me oriz dhe qiqra

Kureshtjekuzhina 27 February, 2017, 17:59

Ju sugjerojmë një sallatë shumë të thjeshtë dhe të shëndetshme me këta ingredientë: Përbërësit: 1 lugë gjelle uthull e bardhë 1 litër lëng vegjetal 1 tufë koriandër vaj ulliri extra i virgjër 100 gramë pançetë spec djegës (pluhur) 400 gramë oriz kripë 400 gramë tul domateje 1 pras 400... Më shumë
Recetë: Kek me qumësht dhe vanilje
Përbërësit: 1/3 filxhan gjalpë 1 vezë 1/2 filxhan sheqer (145 g) 1 lugë çaji ekstrakt vanilje 1 ½ gota qumësht ¾ filxhan çaji qumësht (200 ml) Përgatitja: Ngrohni fillimisht furrën në temperaturën 175 gradë Celcius. Shtoni në një enë mesatare gjalpin, sheqerin dhe vaniljen dhe trazojini me një mikser... Më shumë
Vera dhe ushqimet me të cilat duhet ta shoqëroni
Vera është një nga pijet e preferuara të pothuajse secilit prej nesh. Por verëra të ndryshme i përshtaten më mirë ushqimeve të caktuara, duke plotësuar edhe shijen e tyre. – Verërat e athta shkojnë me perimet, si në sallata, ashtu dhe të pjekura. – Verërat e ëmbla shkojnë me ushqimet... Më shumë
Recetë: Gurabija me marmelatë mjedre
Përbërësit: 250 gr gjalpë ose margarinë 1 gotë të çajit vaj 1 gotë të çajit sheqer pluhur 1 vezë 1 vanilje 1 lugë të çajit pluhur pjekje marmeladë me mjedër miell Përgatitja: I përziejmë të gjithë përbërësit. E shtrijmë brumin dhe i japim formën e dëshiruar (me ndihmë të ndonjë... Më shumë
Recetë: Kungull dhe fara në furrë
Përbërësit: 1 kungull sheqer kripë Përgatitja: Zgjedhim një kungull të mirë, pastaj lajme kungullin me uje të bollshëm nga jashtë. E ndajmë përgjysmë duke përdorur një thikë të mprehtë dhe me ndihmën e luges gërryejme farat nga brenda. Pastaj e ndajmë në cope në madhësin që dëshirojme, i rendisim copët në... Më shumë
Kujdes! Po përgjohen bisedat në Viber
A përgjohet apo jo biseda në Viber, është një pyetje që secilit përdorues të Viberit në Kosovë i intereson. Shumë nga bisedat thuhet se nuk i përgjon ky sistem, por mos jeni kaq të sigurtë sepse Viberi i përgjon bisedat e juaja. Në Kosovë Viberi ruan dhe përgjon bisedat... Më shumë
Recetë: Supë me brokoli

Recetë: Supë me brokoli

kuzhina 27 February, 2017, 14:41

Përbërësit: 2 kofsha pule gjysmë gote fide 1 copë kungull 1 copë brokoli Përgatitja:  Në një tenxhere zieni kofshën e pulës me ujë. Shtoni perimet. Pak para se te zihen perimet, shtoni fidet. Kofshën e pulës të zier ndani në copa të vogla. Shtoni në përzierje supe. Vendosni në pjata dhe shërbeni këtë shije... Më shumë
Recetë: Sarme me gjethe spinaqi

Recetë: Sarme me gjethe spinaqi

kuzhina 27 February, 2017, 14:20

Përbërësit: 0.5 kg mish i bluar 30 gjethe spinaq 3 kokë qepë 1 gotë oriz 250 gr gjalpë 2 lugë piper i kuq 2 gota ujë 1 gotë ajkë kripë piper i zi Përgatitja: Në një tigan vendosim qepët e coptuara, mishin e bluar, orizin, krypë dhe piper të... Më shumë