Ky është dallimi mes pasurisë së Trump dhe Putin
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin dhe Presidenti i SHBA’ve Donald Trump kanë të përbashkët dashurinë për avionët privat dhe kanë disa prona nëpër botë. Derisa Putin thuhet se ka krijuar pasurinë duke investuar në naftë dhe gaz natyror, Trump thotë se ai e ka bërë ‘sipas modës së vjetër’... Më shumë
Zaev optimist për formimin e qeverisë
Ka përfunduar takimi mes liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe liderit të BDI-së Ali Ahmeti, pas të cilit takim Zaev deklaroi se janë dakorduar për shumë çështje të rëndësishme në kuadër të kushteve të vendosura nga të dyja palët. Zaev u deklarua optimist se do të marrë mandatin për... Më shumë
Shpërthejnë trazirat në kryeqytetin e Suedisë (Foto/Video)
Makinave iu është vënë flaka, policët janë gjuajtur me gurë dhe civilët janë rrahur derisa përleshjet lanë shpërthyer në mes të protestuesve dhe policisë në Stokholm. Policia tha se shtatë ose tetë makina janë djegur në kryeqytetin e Suedisë pas trazirave nga numri i lartë i imigrantëve. Nuk është... Më shumë
Presidenti Nishani takoi ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së
Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani zhvilloi pasditen e sotme një takim me ambasadorin e SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu dhe Ambasadoren e delegacionit të BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin. Në këtë takim u bisedua rreth shqetësimit zyrtar të ngritur nga ministri i Drejtësisë, Petrit Vasili lidhur me ushtrimin e... Më shumë
Gjenden mbi 70 kufoma emigrantësh në një plazh pranë Tripolit
Trupat e 70 migrantëve të vdekur pas mbytjes së anijes së tyre u zbuluan në një plazh në perëndim të Tripolit, njoftoi sot Kryqi i Kuq libian. “Ne kemi ndërhyrë pas një alarmi të banorëve (…). Vullnetarët tanë kanë shkuar në Harcha pranë Zaouias (45 kilometra në perëndim të... Më shumë
Kushtetuesja vendos masë të përkohshme ndaj Ligjit për Kundërvajtje
Gjykata Kushtetuese u ka kumtuar sot palëve përgjegjëse vendosjen e masës së përkohshme dhe pezullimin e menjëhershëm të zbatimit të neneve 55 ( paragrafin 4 dhe 5), 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 dhe 68 të Ligjit Nr. 05/L-087 për Kundërvajtje, si përgjigje... Më shumë
“Nëse Le Pen kërkon një Frexit çfarë do të ndodhë me Evropën?”
Ish-ministri i financave në Francë, Pierre Moscovici duke folur si Komisioner Evropian për çështje ekonomike, e ka cilësuar si ‘çmenduri’ fitoren e mundshme të Marine Le Pen në zgjedhjet Presidenciale. Ai është ndalur më shumë te pasojat që do kishte Evropa, kur dihet se Le Pen do të mund... Më shumë
Ja moti në ditët në vazhdim

Ja moti në ditët në vazhdim

LajmeVendi 21 February, 2017, 19:59

Gjatë kësaj jave kemi pasur mot të paqëndrueshëm dhe me shira, por në fundjavë temperaturat do të pësojnë një ngritje të menjëhershme. Sipas sinoptikanëve, temperaturat parashikohet të shkojnë rreth 20 gradë, të paktën në kryeqytet. “Temperaturat e ajrit sot dhe nesër do të jenë të pandryshueshme dhe tipike të... Më shumë
Hoxhaj takon shqiptarët në Kroaci (Video)
Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka vazhduar me vizitën në ditën e dytë të qëndrimit të tij në Kroaci ku sot ka takuar përfaqësues të komunitetit shqiptar atje, deputeten e vetme shqiptare në Parlamentin e Kroacisë, Ermina Lekaj Prljaska dhe ka mbajtur një ligjëratë. Hoxhaj... Më shumë
Tërmet në Bolivi

Tërmet në Bolivi

LajmeNdërkombëtare 21 February, 2017, 19:01

Një tërmet i shkallës 6.5 ka goditur qytetin Padilla në Bolivi Tërmeti ndodhi rreth orës 10:09 (sipas orës lokale) të martën në mëngjes, ka lajmëruar Instituti Gjeologjik. Epiqendra e tërmetit ishte 596 kilometra në thellësi të qytetit Padilla, shkruan Reuters. Deri më tani nuk është raportuar për viktima apo... Më shumë