Diskriminimi ndaj gruas në Iran
Organizata për të drejtat e njeriut Human Rights Watch tha se gratë në Iran përballen me diskriminim të madh dhe pengesa të tjera në vendet e punës. Në raportin e publikuar sot, me titull “Një klub i burrave”, Human Rights Watch tha se Teherani ka nevojë për reforma serioze... Më shumë
Sot fillon Femart-i

Sot fillon Femart-i

LajmeVendi 25 May, 2017, 8:55

Edicioni i pestë i festivalit më të madh feminist në Ballkan, FemArt do të nisë sot deri më 31 maj në Prishtinë dhe në Mitrovicën Veriore. Nën organizimin e Artpolisit – Qendrës për Art dhe Komunitet, festivali i vetëm feminist në Kosovë dhe më i madhi në rajon, Femart... Më shumë
NATO-ja në luftë me ISIS-in
NATO vendosi sot t’i bashkohet zyrtarisht koalicionit ndërkombëtar kundër grupit xhihadist të “Shtetit Islamik” në Irak dhe në Siri, deklaroi një burim diplomatik. SHBA-ja, që drejton këtë koalicion, ka kërkuar që prej më shumë se një viti që Aleanca Atlantike të bëhet anëtare me të drejta të plota. “Vendimi... Më shumë
“Agim Veliu ka përjashtuar çdo koalicion me Vetëvendosjen”
Driton Çaushi, nënkryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se është i bindur se kjo Lëvizje do t’i fitojë zgjedhjet parlamentare. Ai në emisionin “Kontakt” deklaroi se asnjëherë nuk ndihen pishman që nuk kanë hyrë në koalicion parazgjedhor me ndonjë parti politike. Sa i përket mundësisë e koalicionit me Lidhjen Demokratike... Më shumë
Rama: Vazhdon takimi me drejtuesit e vendeve anëtare të NATO-s
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shkruar se sot në Bruksel vijon takimi me krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të NATO-s, me presidentin Trump, kancelaren Merkel, Mbretin e Belgjikës dhe personalitete të tjera Më shumë
SHBA dhe Kosova memorandum bashkëpunimi për sigurinë bërthamore
Agjencia e Kosovës për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Siguri Bërthamore do të nënshkruajë memorandumin e bashkëpunimit me Departamentin e Energjisë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Institucionet përgjegjëse për zbatimin e memorandumit do të jenë Administrata Nacionale për Siguri Bërthamore e SHBA-ve dhe Policia e Kosovës. LEXO EDHE: Sot iu... Më shumë
Presidenti serb thotë se po ta njihnin Kosovën, do të anëtarësoheshin më shpejt në BE
Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, vetëm një javë para se të largohet nga posti që mban dhe t’ia dorëzojë atë Aleksandër Vuçiç, ka deklaruar se nëse Serbia do të dëshironte vetëm anëtarësimin në Bashkimin Evropian, këtë gjë do ta arrinte më shpejtë nëse do të njihte Kosovën si shtet.... Më shumë
Policia heton një “rrjet të gjerë terrorist” në Britani
Policia britanike vazhdon kërkimet për bashkëpunëtorë të mundshëm të sulmuesit vetëvrasës në Mançester. “Po hetojmë një rrjet të gjerë terrorist në Britani”, thanë autoritetet. Nëntë njerëz u arrestuan deri më tash, ndërsa një prej tyre u lirua sot. Sulmi, të hënën mbrëma, në një sallë koncertesh në Mançester, la... Më shumë
MPB dhe OSBE organizojnë seminar për siguri kibernetike
Ministria e Punëve të Brendshme, me mbështetjen e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), organizon seminarin dy ditor për ngritjen e bashkëpunimit ndër-institucional për siguri kibernetike. Ky seminar do të mbledhë përfaqësues vendorë nga institucione dhe agjenci qeveritare, sektori privat dhe organizatat mbështetëse ndërkombëtare për të diskutuar... Më shumë
Trump takon sot aleatët e NATO-s
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ndodhet në Bruksel për bisedime me anëtarët e tjerë të NATO-s. Trump do të takojë sot edhe zyrtarët e Bashkimit Evropian. Ai ka qenë kritik edhe ndaj NATO-s, edhe ndaj BE-së. Trump është pritur të mërkurën nga mbreti dhe mbretëresha belge, ndërsa... Më shumë