Volker: Uashingtoni po shqyrton dërgimin e armëve në Ukrainë
I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për konfliktin në lindje të Ukrainës, Kurt Volker, i tha BBC-së se Uashingtoni është duke shqyrtuar dërgimin e armëve për forcat qeveritare të Ukrainës që luftojnë separatistët pro-rusë. Volker tha se armatosja e tyre mund të ndryshojë qasjen e Moskës në... Më shumë
Protestuesit në Francë ndërtojnë mur për t’i ndalë emigrantët (Foto)
Protestuesit në një qytet në jugperëndim të Francës e kanë ndërtuar një murr përreth hyrjes së një ish-hotelit në mënyrë që të mos lejojnë që ai të përdorët si strehim për emigrantët. Dhjetëra protestues në qytetin Semeac e ngrenë murin 1.8 metra të lartë dhe 18 të gjatë përreth... Më shumë
I sulmon me thikë oficerët duke bërtitur “Allahu Akbar” (Foto)
Një person i cili i ka sulmuar me thikë oficerët e policisë në kufirin mes Spanjës dhe Marokut është arrestuar, sipas ministrit të Brendshëm të Spanjës. Mediat spanjolle raportuar më herët se sulmuesi kishte bërtitur “Allahu Akbar” (Zoti është më i madhi) teksa i kishte sulmuar oficerët. Incidenti ndodhi... Më shumë
Sulmon me thikë oficerët kufitarë duke bërtitur “Allahu Akbar”
Një person i cili i ka sulmuar me thikë oficerët e policisë në kufirin mes Spanjës dhe Marokut është arrestuar, sipas ministrit të Brendshëm të Spanjës. Mediat spanjolle raportuar më herët se sulmuesi kishte bërtitur “Allahu Akbar” (Zoti është më i madhi) teksa i kishte sulmuar oficerët, transmeton Express.... Më shumë
Lëshohen pamjet që tregojnë momentin e vrasjes së tre ushtarëve amerikanë në Jordani (Video,+18)
Ushtria e Jordanisë ka publikuar pamjet e kamerave të sigurisë në të cilat shihet momenti i të shtënave nga të cilat një ushtar jordanez vrau tre trajnerë ushtarakë amerikanë në një bazë ajrore të mbretërisë. Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, videoja u ishte treguar më parë familjeve... Më shumë
Vendoset nën rrethim edhe baza e fundit e ISIS në lindje të qytetit Raka
Ushtria e dhe forcat popullore të Sirisë në pjesën lindore të provincës Raka në veri të Sirisë, kanë vendosur nën rrethim të plotë terroristët e grupit ISIS në qytetin Madan që konsiderohet bastion i fundit i këtij grupi terrorist në këtë rajon. Agjencia e lajmeve Fars njoftoi se forcat... Më shumë
Qindra zjarrfikës në luftë me zjarret në Francë
Me qindra zjarrfikës po luftojnë me zjarret në jug të Francës ndërsa zjarri që ka kapur 900 hektarë mal në ishullin Korsika rrezikon shtëpitë, bën të ditur shërbimi për situata të jashtëzakonshme. Me këtë rast janë evakuuar banorët e qytetit Biguglia, vend ky në verilindje të bregdetit, transmeton AFP. Më shumë
Zuckenberg përballë Trump në zgjedhjet e tjera presidenciale?
Edhe pse na ndajnë 3 vjet nga zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve, mediat në këtë vend kanë filluar të hedhin hipotezat për kandidatët e mundshëm për presidentë në vitin 2020. I pari që u diskutua si emër ishte aktori “The Rock”, ndërsa tani së fundmi është hedhur si hipotezë emri... Më shumë
Frika e rritjes së nivelit të detit ndërkohë që Grenlanda errësohet
Shkencëtarët janë shumë të shqetësuar që shkrirja e fletës së akullit të Grenlandës mund të përshpejtojë dhe të rrisë nivelin e detit më shumë se sa pritej. Ata thonë se kushtet e ngrohta po inkurajojnë algat që të rriten dhe të errësojnë sipërfaqen. Akull i errët thith më shumë energji diellore... Më shumë
Shpërthim i fuqishëm në Shtip, shpërthen bomba 250 kilogramëshe (Video)
Një shpërthim i fortë u dëgjua sot në Shtip nga shpërthimi i bombës së rëndë 250 kg me lëndë shpërthyese 160 kg TNT, përcjell TetovaSot. 25 ditë bomba ka qëndruar në ambient të hapur, pasi ajo është gjetur gjatë gërmimit të themeleve të fabrikës së re të autobusëve Van... Më shumë