Bllokohet 5 orë puna në Portin e Durrësit
Për më shumë se 5 orë, puna u paralizua në të gjitha shërbimet që merren në portin më të madh të vendit, atë të Durrësit. Shkak është bërë një defekt i rëndë dje në rrjetin qendror të furnizimit me energji elektrike të Autoritetit Portual të Durrësit. Asnjë prej agjencive... Më shumë
Sondazhi Britanik: Tirana qyteti i katërt më i rrezikshëm në Evropë
Një sondazh i të përditshmes britanike “The Top Tens” e ka renditur Tiranën si qytetin e katërt më të rrezikshëm në Europë, pas Moskës, Glasgout dhe Sarajevës. Në sondazhin e zhvilluar qytetarët britanikë e kanë konsideruar Tiranën si një qytet jo të sigurt. Gazeta shkruan se e gjithë bota... Më shumë
Vdes 21-vjeçari, i shpërtheu granata në dorë
Endri Guce, 21-vjeçari i cili u plagos rëndë nga shpërthimi i një granate, ka ndërruar jetë këtë të shtunë në spitalin e Traumës në Tiranë . Ai ishte duke punuar në fshatin Vërdovë të Pogradecit për eliminimin e defekteve në sistemin e furnizimit me ujë. Sipas policisë ngjarja ka... Më shumë
Kroacia ia ofron rajonit modelin e vet për zgjidhjen e problemeve
Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, të shtunën ka thënë se zyrtarët evropianë por edhe ata botërorë, e dinë se politika kroate është e drejtuar kah zgjidhja paqësore e çështjeve të hapura me fqinjët. Sipas tij, të gjithë e kanë të qartë se si Kroacia në Evropën juglindore është spirancë... Më shumë
Ambasadori amerikan në Beograd: Politika e SHBA-së për Kosovën nuk ndryshon
Kyle Scott, ambasadori amerikan në Bograd, pas inaugurimit të Donald Trumpit si president i SHBA-së, ka deklaruar se nuk pret që politika e SHBA-së të ndryshojë në Ballkan. Ai është shprehur se nuk ka dëgjuar nga administrata që do të ketë ndryshime në politikën e jashtme, andaj ende qëndrojnë... Më shumë
Edi Rama një nga liderët e vetëm në botë që s’e ka uruar Donald Trumpin!
Ashtu siç njoftojnë mediat ndërkombëtare, përfshirë ato të vendeve fqinje dhe ballkanike, gati e gjithë bota ka uruar zgjedhjen zyrtare të Donald Trump, si president i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Edhe nga Shqipëria menjëherë pas betimit të njeriut që do të udhëheq për 4 vite vendin... Më shumë
LSDM: Është e palejueshme që në këtë shekull të ketë qytete dhe fshatra të bllokuar
Bllagoj Boçvarski, kryetar i Komisionit për lidhje dhe transport nga LSDM-ja, i bëri thirrje Qeverisë qendrore dhe komunale që ta marrin seriozisht përgjegjësinë e tyre dhe tu mundësojnë qytetarëve të cilët janë të bllokuar të lëvizin lirshëm, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Në shekullin 21 është e palejueshme të ketë qytete... Më shumë
Ndihmat nga ajri, helikopterët e ushtrisë në zonat e bllokuara nga bora
Helikopterët e ushtrisë vijojnë shpërndarjen nga ajri të ushqimeve për banorët e zonave të izoluara nga dëbora. Pavarësisht një moti të mirë, fshatra në veri të vendit vazhdojnë të mbeten të bllokuara. Forca Ajrore në bashkëpunim me Emergjencat Civile, vijuan shpërndarjen e ndihmave ushqimore gjatë së premtes në tre... Më shumë
Shkupi zyrtar e quan frikacak Daçiqin
Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) e Maqedonisë, ka reaguar pas deklaratë së fundit të ministrit të Jashtëm të Serbisë, i cili tha se pse Maqedonia merr pjesë në shumë organizata ndërkombëtare nën referencën IRJM dhe jo nën emrin kushtetues. Nga MPJ për agjencinë “Meta” thonë se ministri i... Më shumë
Ivanov-Trumpit: Mua më keni mbështetës dhe mik të sinqertë
Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka dërguar urim deri tek Donald Trump me rastin e inaugurimit të tij si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Kam nderin dhe kënaqësinë të ju përgëzoj për marrjen e detyrës së presidentit të 45-të me rradhë të SHBA-ve dhe... Më shumë