Aksident në magjistralen Prishtinë-Pejë, përfshihet vetura zyrtare (Video)
Para pak çastesh ka ndodhur një aksident komunikacioni në magjistralen Prishtinë-Pejë. Sipas lexuesit të portalit Indeksonline, një veturë zyrtare është ndeshur me anësoren që ndan dy korsitë në fshatin Balincë. Në videon e dërguar shihen ekipa policore që kanë dal në vendin ku ka ndodhur aksidenti. Më shumë
Ja për sa vite iu zbrit dënimi Sylejman Selimit
Avokati Tomë Gashi, ka treguar ekskluzivisht për portalin Koha.net se ish-Gjeneralit të UÇK-së, Sylejman Selimit, të cilin ai e mbron në rastet “Drenica 1 dhe 2”, i është zbritur dënimi për dy vjet burgim. Me ankesë të avokatëve mbrojtës, Gjykata Supreme sot ka vendosur që ta zbresë nga 10... Më shumë
Alarmon KEK-u: Rezervat e qymyrit po harxhohen
Në mbledhjen e Qeverisë së Republikës Kosovës  të  mbajtur me 21 korrik 2017, kryeministri në detyrë Isa Mustafa, kishte paralajmëruar se KEK-u mund të ndalojë së prodhuari energji elektrike, shkaku i problemit me shpronësimin e pronave në Hade dhe Shipitullë. E zv. ministri nga Ministria e Planifikimit Hapësinor, Mendim... Më shumë
Politikani serb: Vuçiq po e përgatitë publikun për njohjen e Kosovës
Se a do t`i përgjigjet lëvizja opozitare “Dveri” thirrjes së Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq për dialog të brendshëm rreth Kosovës do të vendosë Kryesia e kësaj lëvizjeje, kur ajo ta marrë ftesën. Kështu ka deklaruar presidenti  i “Dveri” Boshko Obradoviq. Në një deklaratë me shkrim për mediat, Obradoviq... Më shumë
Zyrtarët e BIK po marrin pjesë në debatin për xhaminë
Asamblistët e Kuvendit komunal të Prishtinës sot pritet që të debatojnë edhe për ndërtimin e xhamisë së re afër Postës kryesore në Prishtinë. Për ta ndjekur nga afër këtë debat në mbledhjen e Kuvendit Komunal kanë ardhur edhe përfaqësuesit e Bashkësisë Islame të Kosovës si kryeimami Sabri Bajgora, sekretari... Më shumë
Sylejman Selimit i zbritet dënimin
Avokati Tomë Gashi, ka njoftuar se Gjykata Supreme e Kosovës ka aprovuar pjesërisht ankesën e avokatëve të Gjeneralit të UCK-së, Sylejman Selimi. “Z. Selimi shpallet i pa fajshëm për përgjegjësi komanduese për pikat e aktakuzës për të cilat Gjykata e Apelit e kishte shpallur fajtor. Me këtë aktgjykim, Gjykata... Më shumë
Ymeri: Thaçi nuk mund ta pengojë VV-në që ta marrë pushtetin
Gjatë një konference për media të mbajtur nga Lëvizja Vetëvendose, kreu i kësaj partie, Visar Ymeri tha se Hashim Thaçi nuk ka asnjë të drejtë kushtetuese që të pengojë procesin demokratik të Kosovës. Sipas tij, çdo kriter shtesë që do e vendosë presidenti do të jetë i papranueshëm. “Asnjë... Më shumë
Ismail Kasumi nga sot edhe deputet
Zhytësi i njohur kosovar, Ismajl Kasumi sot ka dhënë betimin si deputet në Kuvendin Komunal të Prishtinës. Kasumi është bërë pjesë e këtij kuvendi, duke zënë vendin e Flamur Shalës nga radhët e LDK-së, i cili tashmë është emëruar dekan në Fakultetin Filologjik. Në mbledhjen e sotme të Kuvendit Komunal... Më shumë
Për kundërshtimin e ndërtimit të shkollës reagon edhe komuna e Fushë Kosovës
Komuna e Fushë Kosovës i është përgjigjur KMDLNJ-së në lidhje me reagimin që këta të fundit kanë bërë për ndërtimin e një shkolle të re. KMDLNj ka mbështetur banorët e një lagje në Fushë Kosovë që kërkojnë që mos të ndërtohet një shkollë në lagjen e tyre. Përgjigja e... Më shumë
Mustafa: Kosova është e përkushtuar në zbatimin e të gjitha strategjive për zhvillim të qëndrueshëm
Kryeministri në detyrë, Isa Mustafa tha se Kosova është e përkushtuar në zbatimin e të gjitha strategjive për zhvillimin e qëndrueshëm në Kosovë. Ai më tej tha se me agjendën e vitit 2015 ku janë aprovuar 17 objektivat për zhvillim të qëndrueshëm dhe 34 masat strategjike e sjellin vendin... Më shumë