Raporti sekret i CIA’s: Si i frikoheshin serbët shtimit të shqiptarëve
Shërbimi sekret amerikan CIA së fundi ka publikuar rreth 13 milionë faqe, dokumente që më parë kishin qenë të klasifikuara si Top Sekret. Në mesin e tyre janë publikuar edhe dokumente për shqiptarët në ish Jugosllavi, kryesisht për Kosovën, ku tregohet për rritjen e numrit të shqiptarëve, nga viti... Më shumë
Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme
Vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme duke bërë që kthjellimet të jenë dominuese, herë pas here do të ketë kalim të vranësirave të lehta. Më të dukshme vranësirat do të jenë në zonat verilindore – juglindore. Parashikohet që pjesa e dytë e ditës... Më shumë
CNN raporton për protestën e grave në Prishtinë (Foto)
Sloganet protestuese që u shfaqën sot në Prishtinë si shenjë solidariteti me protestën e organizuar në Washington DC, kanë zënë vend edhe në artikujt e mediave më të njohura ndërkombëtare. Kjo pasi CNN në mesin e mbi 600 vendeve ku u mbajt një protest e tillë ka raportuar edhe... Më shumë
MI: Komunikacioni në zonat malore, pa probleme
Ministria e Infrastrukturës (MI), ka njoftuar se bazuar në informacionet nga terreni, qarkullimi në rrugët e zonave malore po zhvillohet pa probleme të theksuara. “Reshjet e kohë pas kohshme dhe ngricat e vazhdueshme gjatë këtyre ditëve, kanë ndikuar që sasia e borës në pjesët malore të jetë më e... Më shumë
Shtohen masat e sigurisë në Brezovicë (Video)
Vizitorët të cilët ia mësyjnë shpateve të Brezovicës po përballen me jo pak vështirësi. Megjithatë për shkak të gjendjes së vështirë të rrugës nga kushtet atmosferike të temperaturave të ulëta, policia nuk po lejon qarkullimin e asnjë automjeti pa pajisje dimërore, njofton Klan Kosova. Telashe të shumta krijuan dhe... Më shumë
Prishtina u bashkohet shteteve të botës në protestën “Gratë marshojnë”
Prishtina u është bashkangjitur dhjetëra kryeqyteteve të botës me iniciativën “Gratë marshojnë”. Me moton “Thuaj mjaft dhunës ndaj grave”, marshi i thirrur nga Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës, pikëtakimin e pati te sheshi “Zahir Pajaziti”, raporton KTV. Marshi, sipas Igballe Rugovës, nuk është kundër Donald Trumpit, i... Më shumë
Behgjet Pacolli bashkë me gruan në Ballon e Trumpit (Foto)
Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli ka qëndruar në Uashington për ceremoninë e inaugurimit të Donald Trump si president i SHBA-së. Atje, ai ishte nën shoqërinë e bashkëshortes së tij. Pacolli ka publikuar një foto në llogarinë e tij në “Facebook”, ku ka treguar se ato momente bashkë me bashkëshorten... Më shumë
SBASHK-u kërkon të trajtohen si duhet mësimdhënësit në Ligjin për pagat
Kryesia Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka mbajtur takim konsultativ me përfaqësuesit e kësaj sindikate nga të gjitha Komunat e Kosovës dhe të Universitetit për të debatuar lidhur me angazhimet për ndryshimin në Projektligjin për pagat, pasi që ka konstatuar se Projektligji si i tillë... Më shumë
Ambasadorja Rudi prezantoi letrat kredenciale pranë MPJ-së së Panamasë (Foto)
Ambasadorja Zana Rudi prezantoi kopjet e letrave kredenciale pranë Ministrisë së Punëve Jashtme të Panamasë. Ambasadorja e Republikës së Kosovës në Panama, Zana Rudi, takoi sot zëvendës shefin e protokollit,  Francisco Torres dhe zëvendësministrin e Punëve të Jashtme në cilësinë e tij si Ministër i ngarkuar, Luis Miguel Hincapié.... Më shumë
Dy zyrtarë të lartë të PDK-së në protestën për Haradinajn (Foto)
Gjitha subjektet opozitare i janë bashkëngjitur protestës në përkrahje të Ramush Haradinajt. Sheshët e Prishtinës janë stërmbushur me qytëtarë të ndryshëm nga Kosova. Protestës i janë bashkuar edhe dy zyrtarë të lartë të PDK-së, ish ministri, Ramë Buja dhe deputetja, Flora Brovina. Më shumë