Më i mirë se Shaqiri: Liverpooli mund t’a kishte transferuar zëvendësuesin ideal të Coutinhos Më i mirë se Shaqiri: Liverpooli mund t’a kishte transferuar zëvendësuesin ideal të Coutinhos
Diskutimi mbi zëvendësimin e mundshëm të Coutinhos nga Liverpool ka vazhduar që kur ai u largua nga klubi për Barcelonën në janar, por ndikimi... Më i mirë se Shaqiri: Liverpooli mund t’a kishte transferuar zëvendësuesin ideal të Coutinhos

Diskutimi mbi zëvendësimin e mundshëm të Coutinhos nga Liverpool ka vazhduar që kur ai u largua nga klubi për Barcelonën në janar, por ndikimi i Xherdan Shaqirit që nga mbërritja në Anfield sugjeron se një alternativë cilësore tashmë është në horizont, transmeton Sovrani.info

Kur Shaqiri nënshkroi për Liverpoolin, mbështetësit pyetën saktësisht se ku do të përshtatej ai kur dihej se luante në pozitën e njëjtë me Mohamed Salah. Por ai e ka gjetur veten në një numër të madh të roleve, dhe nuk ka dyshim se ai është duke u zhvilluar në atë pozitë. Duke lundruar mes vijave të mesfushës dhe sulmeve, Shaqiri ka qenë i rrezikshëm, krijues dhe i fuqishëm kur u thirr në këtë sezon.

E tillë është cilësia e shfaqjeve të tij që tifozët dhe ekspertët tani po fillojnë të sugjerojnë se Reds kanë gjetur disi pa dashje zëvendësimin e Philippe Coutinhos.

Kjo është sigurisht një përfundim i mirë, por performancat e James Maddison në Leicester City deri më tani këtë sezon sugjerojnë se ata mund të kenë nënshkruar një lojtar superior për vetëm 9 milionë funte shtesë.

Stilistikisht, Xhaqiri dhe Maddison janë lojtarë të ngjashëm: ata janë të dy teknikisht të zgjuar, të përbërë në zotërim, të shkathët me kalimin e tyre dhe të aftë për të prodhuar momente magjike nga distanca.

Megjithatë, Maddison është pesë vjet më i ri se Shaqiri dhe fushëveprimi i tij për potencialin është i madh. Heroi i ri në stadiumin King Power tashmë ka pesë gola dhe dy asistime për emrin e tij nga 14 shfaqjet e Premier Ligës dhe nëse vazhdon të luajë në të njëjtën mënyrë ai do të jetë në pretendent për një vend në garazhin e Gareth Southgate-it kur Anglia fillon fushatën e tyre në Euro 2020.

Liverpooli sigurisht bëri një vendim të zellshëm për të sjellë Shaqirin në Anfield, por a mund të kishin bërë më mirë? Shfaqjet e jashtëzakonshme të Maddison këtë sezon sigurisht sugjerojnë kështu. /Sovrani.info/

Opinion: James Maddison would have been better value than Xherdan Shaqiri for Liverpool