Mourinho vs Guardiola, kush nga këta dy ka fituar më shumë trofe? Mourinho vs Guardiola, kush nga këta dy ka fituar më shumë trofe?
Jose Mourinho dhe Pep Guardiola jetojnë në kundërvënie të vazhdueshme. Trajneri i Manchester Unitedit dhe ai i Manchester Cityt mund të mos e kanë... Mourinho vs Guardiola, kush nga këta dy ka fituar më shumë trofe?

Jose Mourinho dhe Pep Guardiola jetojnë në kundërvënie të vazhdueshme.

Trajneri i Manchester Unitedit dhe ai i Manchester Cityt mund të mos e kanë tensionin e njëjtë siç shihej gjatë kohës së tyre në stole të Real Madridit dhe Barcelonës, përkatësisht, por rivaliteti i tyre vazhdon edhe sot, gjithsesi.

Humbja tronditëse e Manchester Unitedit të dielën kundër West Bromit ia dhuroi titullin e ligës rivalit Manchester Cityt, dhe me të Guardiola tani është vetëm dy trofe larg ta barazojë Mourinhon me numrin e përgjithshëm të trofeve të fituara në karrierë si trajner.

Deficiti është dy trofe tani, por Mourinho mund ta zgjasë atë në tre përsëri nëse e fiton FA Cup, gara e vetme në të cilën është ende Unitedi. Edhe pse për të arritur në finale duhet ta mposhtë Tottenhamin të shtunën.

Megjithatë, për të dy trajnerët, një ngushëllim i vogël është fakti se ata janë në mesin e trajnerëve më të dekoruar në histori të futbollit.

Guardiola ka 23 të fituar, po aq sa edhe Giovanni Trapattoni, derisa Mourinho e ka numrin e njëjtë të trofeve si Luis Filipe Scolari (25).

Para tyre janë vetëm Scot Jock Stein (26), Valeriy Lobanovskyi (30), Mircea Lucescu (32) dhe Sir Alex Ferguson (49).