“Meta do jetë një president ndryshe nga historia e këtyre 27 viteve”
Shkruan: Nikollë Lesi Të hënën Ilir Meta betohet si President i Shqipërisë. Një formalitet kushtetues, pasi është votuar nga 87 deputetë. Historia e këtyre 27 viteve ka plot 6 presidentë deri më tani; Ramiz Alia, Sali Berisha, Rexhep Mejdani, Alfred Moisiu, Bamir Topi dhe Bujar Nishani. Përveç Ramiz Alisë,... Më shumë
Mos ejani për patriotizëm në plazhet tona!
Po bëhet një ritual i përvitshëm përdorimi i sezonit veror për sulme ndaj turizmit të Shqipërisë, në disa media të Kosovës. Disa thonë është çështje marketingu e kompanive që duan të dërgojnë njerëz në Turqi, apo bregdetin e Malit të Zi. Të tjerë mendojnë se turizmi i Shqipërisë i... Më shumë
Domethënia e “Perëndimit” – nga Ronald Reagan tek Donald Trump
William A. Galston Tridhjetepesë vjet më parë, Ronald Reagan iu drejtua Parlamentit britanik. Ndjehej shumë rehat. “Si në shtëpinë e tij në Westminster”, e filloi fjalën e tij ai, sepse është “një nga faltoret e demokracisë”. Ai shtoi se “këtu janë debatuar dhe rafinuar të drejtat e njerëzve të... Më shumë
Zhurma mbi vjedhjen e zgjedhjeve është qesharake
Humbësve iu duhet të ruajnë pozitat e komandës në partitë e tyre, e për rrjedhojë u duhet një alibi për humbjen. Dhe vjedhja e zgjedhjeve është e vetmja alibí. Në mos, është më e mira alibí. Ka pasur shitje-blerje votash në këto zgjedhje? Me siguri, po. Nuk u paraqit... Më shumë
Ç’po ndodh me Erdoganin një vit pas puçit?
Kjo javë shënon përvjetorin e parë të tentativës së dështuar të grushtit të shtetit kundër presidentit të Turqisë, Rexhep Tajjip Erdogan, një përpjekje të cilën ai mjeshtërisht e ka përdorur për të shtypur të gjithë kundërshtarët e tij politikë. Më 16 prill, ai fitoi referendumin për ndryshimet kushtetuese, të... Më shumë
Shqiptarët lexojnë pak? Tragjedia është se lexojnë më shumë se dje!
Klementin Mile Është krijuar ideja se shumica e shqiptarëve nuk lexojnë thuajse fare. Në fakt është e zakonshme që në shtëpitë shqiptare të mos gjesh asnjë libër. Është po aq e zakonshme të shohësh se bibliotekat janë bosh. E, megjithatë, shqiptarët sot lexojnë shumë më tepër se dje. Pamja... Më shumë
Është koha të tregohet e vërteta se çfarë Qeverie ka Kosova
Nga Joseph J. DioGuardi Udhëtimi im i parë në Kosovë ishte në nëntor të vitit 1989 për të sfiduar Sllobodan Millosheviqin rreth okupimit brutal ushtarak të Kosovës në marsin paraprak dhe për t’i takuar gazetarët dhe aktivistët e të Drejtave të Njeriut (Zenun Çelajn, Zekeria Canan dhe të tjerët) fshehurazi... Më shumë
Të parandalojmë emigrimin ilegal para se të jetë tepër vonë!
Shkruan: Jahja Lluka Para disa kohësh, përcjellur  informacionet e përditshme nga mediat e ndryshme, kisha shtruar një pyetje e cila prap duhet të shtrohet tani: Pse po ikin rinia jonë sot? Mora shkas të shkruar raportin e javës që kaloi të publikuar nga Agjencia Gallup, një agjenci e madhe... Më shumë
A po përdoret Rama në garën në PD?
Nga Mero Baze Marrë nga gazetatema.net Lulzim Basha i dha të drejtë vetes të “shkrinte” 5 minuta nga gjendja në të cilën është vetëmbyllur, për të bërë një deklaratë opozitare të nivelit lokal. Nuk do t’ia vlente as të citonim, përmbajtjen e saj, por është interesante, pasi është e vetmja... Më shumë
Luftimi i korrupsionit në drejtim të gabuar
Nga Granit Vokshi Në gjuhën portugeze Lava Jato do të thotë Auto Larje. Sidoqoftë, domethënia e këtij togfjalëshi në Brazil dallon nga ajo çfarë kuptojmë në Kosovë. Ky togfjalësh, është shndërruar në një kategori të krenarisë kombëtare për secilin brazilian, të cilës mund t’ia kalojë vetëm futbolli. Operacioni “Car... Më shumë