Tirana për Ramushin dhe peshqeshi i Hashimit për Kosovën!
Nga: Beqë Cufaj I Lexoj poshtë e lartë për Ramushin. Të gjithë pa dallim partie e Qeverie, edhe ata që e duan edhe ata që s’e durojnë vet Rambon- unisono- janë të mendimit që është gabim, lëshim, budallëllëk, marrëzi, poshtërsi, idioti e çka jo tjetër ajo që francezët kanë... Më shumë
Çka duhet të mësojmë nga arrestimi i fundit i Ramush Haradinajt
Shkruan: Rexhep Qosja Ramush Haradinaj do të na kthehet shpejt në Kosovë dhe do të na kthehet krenar e heroik si gjithmonë. Por, arrestimi i Ramush Haradinajt prej Gjykatës franceze mbas lëvizjes së lirë në vendet e mëdha të BE-së e edhe në vetë Francën, para disa muajsh, na... Më shumë
Arrestimi i Ramush Haradinajt për kë bien këmbanat?
Shkruan: Edi Rama Pas akuzave të një politikani zviceran, “zbuluesi” i famshëm ose famëkeq i një shtëpie fantazëm krimesh kundër njerëzimit, e njohur si “Shtëpia e Verdhë”, qarqe të ndryshme ndërkombëtare patën idenë e ngritjes së një Tribunali krejt Special. Jo për Serbinë si agresore, por për Kosovën që... Më shumë
Burgu për Ramushin dhe Burgu i Hashimit!
Asgjë nuk është e rastësishme në këtë botë, në këtë jetë. Më së paku në ditët e netët e sotme. Ditë e netë kur brenda ca sekondash, me ndihmën e kompjuterit, telefonit, internetit mund ta lexosh a shohësh historinë e planetit, oqeaneve, kontinenteve, shteteve, kombeve, luftërave, heronjve. Vetëm ca... Më shumë
A jemi një?

A jemi një?

Opinione 5 January, 2017, 22:06

Nga Mesila Doda Në fillim u mendua se ishte një gabim, më pas u ndjemë të hutuar dhe tash në fund një dëshpërim krejt i natyrshëm po përhapet me shpejtësi pas lajmit të pabesueshëm se ishkryeministri i Kosoves, kryetar i një partie parlamentare AAK-së, i akuzuar dy herë dhe... Më shumë
Kush po frikësohet nga Haradinaj
Melazim Koci për Sovrani.info Ndalimi i Ramush Haradinajt ka hapur dhe do të hapë shumë tema, që më pak kanë të bëjnë më fatin politik të liderit të AAK-së dhe më shumë e drejtpërdrejtë me fatin e Kosovës. Pse? Ndalimet me urdhërarreste të Serbisë, kudo që ndodhin, bëjnë goditje... Më shumë
Haredinaj do lirohet, por problemi ngelet
Nga Lisen Bashkurti Keto dite Ramush Haredinaj u ndalua ne territorin e Frances. Ndalimi u be mbi nje urdher arresti te leshuar nga prokuroria e Serbise qysh nga viti 2004. Ky problem ka ndodhur edhe ne Slloveni. Gjithashtu ka ndodhur edhe per ndonje personalitet tjeter te Kosoves. Perse perseritet... Më shumë
Pesëdhjetë hijet e urrejtjes

Pesëdhjetë hijet e urrejtjes

Opinione 3 January, 2017, 11:25

Emmanuel Carrère Brenda vetëm dy vitesh, Europa është goditur nga një valë e paprecedentë atentatesh. Në fillim Franca “juaj” disa herë; më pas Gjermania; tani Berlini. Në librin tuaj “Unë jam gjallë, ju keni vdekur”, ju endeni mes vizioneve paranojake të Philip K. Dick. Jemi në një histori fantashkence?... Më shumë
Largimi i premtuar i Amerikës nga Ballkani dhe fati i shqiptarëve
Nga Ruben Avxhiu Serbia ankohet se shqiptarët morën maksimumin në Kosovë, po shqiptarët aty janë të pakënaqur që veriu mbetet i shkëputur, që serbët kanë kaq shumë të drejta, që komunitetet janë të barabarta pavarësisht nga numrat. Maqedonasit dhe shqiptarët nuk janë të kënaqur as nga Marrëveshja e Ohrit... Më shumë
Në vitin 2017 t’i shpallet luftë lajmeve të pakonfirmuara
Timothy Garton Ash Në epokën e Internetit, asgjë nuk udhëton më shpejt se sa një klishe tejet aktuale. Tashmë nuk ka fjalim që të mbyllet pa përmendur të paktën një herë “post të vërtetën” e kohës sonë. A thua, deri dje, e vërteta dilte gjithmonë e pastër nga goja... Më shumë