Lamtumirë ëndërr evropiane

Lamtumirë ëndërr evropiane

Opinione 22 February, 2016, 14:03

Olivier Guez Sulmet xhihadiste, vershimi i migrantëve dhe nacionalizmi ne ngritje kanë bërë që në gjithë Bashkimin Evropian, anksioziteti dhe ndasitë të dalin në shesh si kurrë nga viti 1940. E ballafaquar me këtë situatë, Evropa duket e paralizuar. Në dukje është një faktor madje edhe më i rrezikshëm:... Më shumë
Ofertë e pranueshme

Ofertë e pranueshme

Opinione 20 February, 2016, 11:41

Christoph Hasselbach Pas një maratone të pashembullt bisedimesh në samitin e Brukselit kryeministri britanik, David Cameron kthehet në Londër me një ujdi në valixhe. Kompromisi ia vlejti për të gjitha palët, konkludon Christoph Hasselbach. Qeveritë e tjera të BE-së u desh të përtypnin shumë për të bërë lëshimet që... Më shumë
Liria e Pavarësia, vepër e finalizuar nga UÇK-ja e Adem Legjendarit
Jakup Krasniqi Nuk ka asnjë dyshim, vitet 1990-1999 ishin vitet ndër më të vështirat të shqiptarëve në shekullin XX. Shqiptarët i qenë nënshtruar jo vetëm një shtypjeje të egër, por edhe një diskriminimi e poshtërimi barbar, kulmuar me vitet 1990-1999. Qëllimi i kësaj politike të gjenocidit ishte pastrimi etnik... Më shumë
Quo vadis Kosova?

Quo vadis Kosova?

Opinione 17 February, 2016, 11:02

Quo vadis Kosova? Kjo pyetje shtrohej në fundshekullin e kaluar kur popullsia shqiptare nën Serbinë konfrontohej me shtypjen, privimin nga të drejtat si pakicë brenda një shteti të madh dhe luftën për mbijetesë. Shpresat e pasluftës në vitin 1999 u kurorëzuan me shpalljen e pavarësisë nga Serbia më 17... Më shumë
Nyja Kosovë-Serbi dhe faktorët ndërkombëtare
Prof. Dr. Lisen Bashkurti Qysh nga pranvera e vitit 2014 Kosova ka hyre në një krize politike pa krye. Rezultatet e zgjedhjeve ate vit reflektuan pak ndryshime ne elektoratin e pergjithshem te vendit. Dy partite kryesore pesuan renie, por jo deri ne ate mase sa te humbisnin peshen e... Më shumë
Udhëheqësit, që na vijnë nga Parisi
Shaban Murati Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, është në metrat e fundit të vrapit të tij drejt postit të presidentit të Kosovës. Por në këtë vrapim drejt postit më të lartë të kryetarit të shtetit, ai ka lënë hapur një dollap, real apo virtual, i cili ka brenda një skelet të madh,... Më shumë
Kryeministri i Kosovës harron luftën çlirimtare
Natyrisht, njeriu që ka udhëhequr Fondin e tre përqindëshit dhe që e ka sabotuar financiarisht luftën, ai edhe pas 17 viteve nuk ia njeh veprën madhore Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës – Çlirimin e Kosovës. Duhet të jesh i verbër, madje dhe i pa mend që ta përmendesh NATO-n, e... Më shumë
Merkeli humbet aleatë

Merkeli humbet aleatë

Opinione 15 February, 2016, 12:36

Christian F. Trippe John McCain është ujk i vjetër në politikë. Republikani nga Arizona u tregon një herë në vit vendin evropianëve dhe e shijon rolin e profetit të fatkeqësive në politikën e sigurisë. Paraqitja e tij në Konferencën e Sigurisë në Mynih është pjesë e traditës popullore transatlantike.... Më shumë
Britania, më mirë jashtë BE-së

Britania, më mirë jashtë BE-së

Opinione 12 February, 2016, 14:21

Dita e Shën Valentinit është festa tradicionale e dashurisë. Mirëpo këtë shkurt Britania është më shumë e fiksuar në një divorc politik. “BREXIT” është term i shkurt për Britaninë jashtë Bashkimit Evropian.  Për shumë nga bashkëatdhetarët e mi, kjo ide nuk është negative; në të vërtetë, një ikje nga... Më shumë
FADIL SULEJMANI, STUDIUESI, PEDAGOGU, MISIONARI
Salajdin SALIHU Dikush la pas vetes një shenjë se kishte jetuar, dikush një gurë ku kishte gërvishtur simbole të pa deshifruara. Dikush një papirus me hieroglifë, një pergamenë, një fletë apo një libër. Dikush la pas vetes fjalën e urtë, që mbartet nëpër shekuj nga brezat. Të gjithë e... Më shumë