Pesëdhjetë hijet e urrejtjes

Pesëdhjetë hijet e urrejtjes

Opinione 3 January, 2017, 11:25

Emmanuel Carrère Brenda vetëm dy vitesh, Europa është goditur nga një valë e paprecedentë atentatesh. Në fillim Franca “juaj” disa herë; më pas Gjermania; tani Berlini. Në librin tuaj “Unë jam gjallë, ju keni vdekur”, ju endeni mes vizioneve paranojake të Philip K. Dick. Jemi në një histori fantashkence?... Më shumë
Largimi i premtuar i Amerikës nga Ballkani dhe fati i shqiptarëve
Nga Ruben Avxhiu Serbia ankohet se shqiptarët morën maksimumin në Kosovë, po shqiptarët aty janë të pakënaqur që veriu mbetet i shkëputur, që serbët kanë kaq shumë të drejta, që komunitetet janë të barabarta pavarësisht nga numrat. Maqedonasit dhe shqiptarët nuk janë të kënaqur as nga Marrëveshja e Ohrit... Më shumë
Në vitin 2017 t’i shpallet luftë lajmeve të pakonfirmuara
Timothy Garton Ash Në epokën e Internetit, asgjë nuk udhëton më shpejt se sa një klishe tejet aktuale. Tashmë nuk ka fjalim që të mbyllet pa përmendur të paktën një herë “post të vërtetën” e kohës sonë. A thua, deri dje, e vërteta dilte gjithmonë e pastër nga goja... Më shumë
Mashtrimi i radhës me veteranët

Mashtrimi i radhës me veteranët

Opinione 30 December, 2016, 15:20

Editorial i gazetës online Sovrani.info Projektligji për kategorizimin e veteranëve të luftës sërish ka ngritur debate dhe dilema të mëdha. Ndarja që është bërë më shumë ngjason në një skemë sociale dhe lëmoshe, se sa në trajtim të dinjitetshëm të atyre që vdiqën ose ishin të gatshëm te vdesin... Më shumë
Një viti të rëndë për Kosovën, po i vije fundi!
Nga Hafiz Gagica Vitin të cilin shpejt do e lëmë pas nesh, shpresoj të mos na mbetet gjatë në kujtesë, ngase ishte një vit i rënd për të gjithë ne, sidomos për popullin tonë të shumëvuajtur në Kosovë! Koha dhe ngjarjet në Kosovë dëshmuan katërçipërisht, se zgjedhja e kryeministrit... Më shumë
Prej protestave masive tek muri ndarës: Viti 2016
Nga Valon Tolaj Fundi i vitit natyrshëm imponon edhe rivlerësimin të ndodhive paraprake. Sikurse edhe në vitet e mëparshme, pakënaqësia është akumuluar dhe fundviti mbaron me shpresën për ndryshime rrënjësore politike dhe ekonomike. Por, nëse më heret kjo ka qenë një pritje më pasive, duket se viti 2017 shënon... Më shumë
Viti 2016, nga Ladi te Donaldi

Viti 2016, nga Ladi te Donaldi

Opinione 27 December, 2016, 10:40

Nga Sokol Balla Viti 2016 ishte një vit i jashtëzakonshëm. Kështu në fakt thotë cdokush pasi sigurisht ka së paku një ngjarje të mirë dhe një të keqe me të cilat secili prej nesh identifikon fundin e vitit qe lemë pas. Por sigurisht ky vit na la me gojëhapur... Më shumë
Dështimi i “doktrinës Obama”

Dështimi i “doktrinës Obama”

Opinione 26 December, 2016, 10:28

Në vitin 2014, në një editorial të ashpër tek “Wall Street Journal”, Dick Cheney kishte folur haptazi për “kolapsin” e “doktrinës Obama”, duke e hedhur poshtë në total strategjinë në fushën e politikës së jashtme, të Presidentit në fuqi. Nisja e presidencës së Barack Obama pesë vite më herët... Më shumë
Ndikimi i Kosovës në raportet e reja Shqipëri-Serbi
Këndvështrimi i Albert Rakipit Rritja e komunikimit politik midis Shqipërisë dhe Serbisë, përfshirë edhe iniciativat për bashkëpunimin ekonomik, ndërsa paralajmërojnë një erë të re në marrëdhëniet midis tyre, kanë nxitur edhe një valë debati për: marrëdhëniet aktuale shtetërore midis Shqipërisë dhe Serbisë, për marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe serbëve në... Më shumë
Utopia e multietnicitetit dhe shtetet etnike në Ballkan
Melazim Koci për sovrani.info Dy vite më parë, Christopher Clark, professor i Historisë Moderne në Universitetin e Cambridge-it, botoi librin me titullin “Somnambulët – si shkoi Evropa në luftën e vi tit 1914”. Autori analizon shkaqet e shpërthimit të Luftës së Parë Botërore dhe nga fundi i librit shtron... Më shumë