Receta e javës: Fasule e shijshme me speca Receta e javës: Fasule e shijshme me speca
Përbërësit: 1 kg speca të pjekur 500 gr fasule të bardha 2 qepë 3 thelpinj hudhre 2 lugë gjelle pure domatesh vaj ulliri kripë... Receta e javës: Fasule e shijshme me speca

Përbërësit:

1 kg speca të pjekur
500 gr fasule të bardha
2 qepë
3 thelpinj hudhre
2 lugë gjelle pure domatesh
vaj ulliri
kripë dhe piper i zi.

Përgatitja:

Fasulet ziejini në ujë si zakonisht derisa të zbuten.

Pastaj qepët e grira imët fërgojini në vaj ulliri.

Specat qërojini, largojuni farat dhe pritini në katrorë.

Në enën ku fërgohet qepa shtoni bashkë fasulen e zier dhe specat e grirë. Këtyre shtojuni edhe purenë e domates.

Shtojuni edhe pak ujë dhe lërini të ziejnë edhe gjysmë ore derisa të kombinohen shijet.

Ju bëft mirë!