Recetë: Toptha me djathë Recetë: Toptha me djathë

Recetë: Toptha me djathë

kuzhina 7 December, 2017, 11:16

Përbërësit 200 gr djathë 60 gr parmigjan të grirë në rende 2 vezë 50 gr miell 60 gr bukë e grirë kripë Biber i... Recetë: Toptha me djathë

Përbërësit
200 gr djathë
60 gr parmigjan të grirë në rende
2 vezë
50 gr miell
60 gr bukë e grirë
kripë
Biber i zi
vaj

Përgatitja:
Vezët i derdhni në një pjatë të thellë dhe i rrahni së bashku me kripën.
Pas rrahjës ia shtoni parmixhanin dhe biber e zi, e përzieni mirë glazurën pastaj ia shtoni miellin dalë nga dalë, dhe djathin.
Nga glazura formoni toptha, në një pjatë tjetër e rrahni të bardhët e vezës dhe topthat i zhytëni tek veza pastaj tek copa e bukës së grimcuar.
Topthat i vendosni në tigan për fërgim rreth 4-5 minuta, pas pjekjës i kulloni dhe i shërbeni të ngrohta.