Senzacionale: Në orët e ardhshme shkarkohet Lopetegui, Reali angazhon një tjetër ish-lojtar si trajner… Senzacionale: Në orët e ardhshme shkarkohet Lopetegui, Reali angazhon një tjetër ish-lojtar si trajner…
Opsioni kryesor për të zëvendësuar Julen Lopetegui si trajner i ekipit të parë të Real Madridit është ish-lojtari Santiago Solari, transmeton Sovrani.info. E ardhmja... Senzacionale: Në orët e ardhshme shkarkohet Lopetegui, Reali angazhon një tjetër ish-lojtar si trajner…

Opsioni kryesor për të zëvendësuar Julen Lopetegui si trajner i ekipit të parë të Real Madridit është ish-lojtari Santiago Solari, transmeton Sovrani.info.

E ardhmja e Lopetegui është aktualisht e varur në një fije dhe nuk është përjashtuar mundësia që ai të mos e drejtojë Realin kundër Viktoria Plzen në Champions  Në të vërtetë, ai mund të zëvendësohet edhe në orët e ardhshme. Humbja e besimit në ish trajnerin e Spanjës është rezultat i krizës aktuale në rezultate dhe dyshimet që rrethojnë stafin e menaxhimit nga shumë njerëz brenda klubit .

Edhe pse fakti se një Clasico kundër Barcelonës arrin kaq shpejt shkon në favor të tij, hierarkia mund të jetë në favor të detyrimit të një reagimi sa më shpejt që të jetë e mundur dhe mos të kompromentojë kualifikimin e tyre nga faza e grupeve të Ligës së Kampionëve.

Solari është ende trajner i Kastiljes , të cilët janë të dytët në Grupin I të Segunda Division B pas barazimit 1-1 të dielën kundër Celta B, dhe konsiderohet si një kandidat më i besueshëm se alternativa të tjera më prestigjioze si Antonio Conte ose Laurent Blanc.

Megjithëse kishte disa brenda klubit që do të ishin në favor të tij, Conte shihet si një trajner ndarës, menaxhimi i të cilit do të ishte potencialisht problematik. Solari, siç ndodhi në vitin 2016 me Zinedine Zidane kur erdhi pas ikjes së Rafaeli Benitez, ka gjasa të marrë detyrën deri në qershor dhe, në varësi të rezultateve, mund të ofrohet pozicioni në një afat më të gjatë ose mund të kërkohet një taktikant më i lartë. Opsioni kryesor në këtë drejtim do të ishte Mauricio Pochettino i Tottenhamit, të cilin ata tashmë u përpoqën t’a angazhjnë verën e kaluar.  /Sovvrani.info/

solarii