Ja çfarë iu bën mushkërive kanabisi
Pasi pirja e duhanit shkakton kancer, edhe kanabisi duhet të shkaktojë gjithashtu, apo jo? Epo jeni gabim. Kanabisi ulë rrezikun nga kanceri në mushkëri. Kanabisi nuk shkakton sëmundje në mushkëri dhe është më i sigurt sesa cigaret. Profesori i mjekësisë në UCLA dhe njëri nga pulmonologët kryesor në SHBA... Më shumë
Dobësimi me dieta proteinike

Dobësimi me dieta proteinike

Shendetesi 21 January, 2017, 14:55

E vërteta mbi dietat e pasura në proteina Dietat e dobësimit të cilat janë të pasura në proteina dhe të varfra në karbohidrate janë promovuar gjerësisht vitet e fundit si zgjidhje e efektshme për të rrëzuar kilogramët e tepërt. Këto dieta i këshillojnë praktikuesit e tyre të marrin deri... Më shumë
Sa është i dëmshëm sheqeri?! Faktet e fundit zbulojnë gjithçka duhet të dini
Një studim i ri, realizuar nga kompanitë që prodhojnë ushqime, nuk është treguar ndonjë lidhje të qartë mes përdorimit të sheqerit të bardhë dhe efekteve shëndetësore. Sipas Reuters, ky studim vjen në një kohë kur disa nisma po ndërmerren nga qeveri lokale në SHBA. Ato kanë filluar të vendosin... Më shumë
Puna ulur të plak 8 vjet

Puna ulur të plak 8 vjet

Shendetesi 21 January, 2017, 11:30

Gratë që kalojnë shumë kohë ulur përshpejtojnë procesin e plakjes, kanë zbuluar ekspertët. Qëndrimi ulur për më shumë se 10 orë në ditë ndryshon “moshën biologjike” të grave, duke i bërë të duken 8 vjet më të vjetra seç janë. Hulumtuesit shkencorë, të cilët monitoruan mënyrën e jetesës të... Më shumë
5 shkaktarët kryesor të akneve hormonale
Jo të gjitha ushqimet që konsumojnë janë aleate të shëndetit tonë. Disa prej tyre mund të na shijojnë, por ajo që nuk dimë është se sa dëm i shkaktojnë organizmit. Këto ushqime prishin ekuilibrat e hormoneve dhe dëmtojnë lëkurën në nivel qelizor, . Puçrat hormonale të dala në pjesën... Më shumë
A e keni ditur që ka sëmundje të puthjes?
Mononukleoza infektive (mono) është quajtur shpesh edhe sëmundja e puthjes. Virusi që shkakton monon transmetohet përmes pështymës, kështu që ju mund ta merrni atë përmes puthjes, por gjithashtu edhe nëse ekspozoheni ndaj kollitjes apo teshtimës së dikujt ose duke pirë në të njëjtën gotë a duke përdorur të njëjtën... Më shumë
Me këto ushqime mbroni zemrën
Konsumi i djathit, gjalpit dhe kosit ndihmon në mbrojtjen e trupit kundër sëmundjeve të zemrës, sipas hulumtimit të ekipit shkencor nga Universiteti Bergen në Norvegji. Dr. Simon Dankel, shkencëtari kryesor i studimit, tha për indepedent se hulumtimi ka treguar se trupi i njeriut “përgjigjet shkëlqyeshëm në yndyrna si burim... Më shumë
Këto pije pastrojnë veshkat

Këto pije pastrojnë veshkat

Shendetesi 20 January, 2017, 19:59

Veshkat janë organet tona të cilat i filtrojnë toksinat jashtë trupit. Për shkak se toksinat mund të ndikojnë në tërë trupin tuaj, nuk ka dyshim se kujdesi ndaj veshkave është thelbësor për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Pa një dietë të balancuar, konsumim të vazhdueshëm të ujit dhe pastrim të... Më shumë
Dentisti i Rita Orës zbulon si t’i zbardhni dhëmbët në shtëpi
Postuar tek Box 5, Estetike, Femrat, Vip-Shendet / nuk ka komente / January 20, 2017 Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Nëse i keni vënë vetes objektiv që t’i riktheni bardhësinë dhëmbëve, por nga ana tjetër nuk mund të përballoni faturat jashtëzakonisht të shtrenjta... Më shumë
Nëse e lexoni këtë, mund të ju ndihmojë për ta lënë duhanin
Të gjithë duhanpirësit, sa herë që ndezin një cigare lexojnë për dëmet që shkakton ajo në shëndetin e tyre. Në disa vende të botës, na paketa janë të stampuara edhe pamjet e tmerrshme të sëmurëve nga duhanpirja. Por nëse edhe videot që tregojnë transformimin e një duhanpirësi, pamjet e... Më shumë