Tronditet futbolli italian nga një vdekje e papritur Tronditet futbolli italian nga një vdekje e papritur
Legjenda italiane e futbollit Luigi Radice, i cili udhëhoqi Torinon deri tek Scudetto, ka vdekur në moshën 83 vjeçare, transmeton Sovrani.info. Radice fitoi tre... Tronditet futbolli italian nga një vdekje e papritur

Legjenda italiane e futbollit Luigi Radice, i cili udhëhoqi Torinon deri tek Scudetto, ka vdekur në moshën 83 vjeçare, transmeton Sovrani.info.

Radice fitoi tre Scudetto me Milanin si lojtar dhe ishte pjesë e ekipit të Rossonerëve, i cili u bë kampion i parë i Italisë në Kupën Evropiane më 1963.

Ai pastaj udhëzoi Torinon deri tek ai që mbetet titulli i tyre i vetëm i Serie A që nga fatkeqësia Superga në vitin 1976.

‘Gigi’, i cili gjithashtu trajnoi lojtarët e Fiorentinës, Bolonjës dhe Interit, ishte një përkrahës i hershëm i shënimit të ngushtë dhe zonal./Sovrani.info/